Reklama

Geopolityka

Projekt ustawy o OT trafił do Sejmu

Ćwiczenia 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Fot. kpt. Konrad Radzik
Ćwiczenia 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Fot. kpt. Konrad Radzik

Rządowy projekt ustawy mający na celu prawne uregulowanie powołania w Polsce Wojsk Obrony Terytorialnej trafił do prac legislacyjnych w Sejmie.

Zasadniczym celem proponowanej nowelizacji jest utworzenie kolejnego, samodzielnego rodzaju Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – wojsk obrony terytorialnej (WOT) wraz z powołaniem dowódcy tych wojsk, mającym wykonywać swoje zadania przy pomocy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.

W tym celu wprowadzony zostanie rodzaj czynnej służby wojskowej – Terytorialną Służbę Wojskową (TSW), czyli służba wojskowa pełniona rotacyjnie (minimum jeden weekend w miesiącu) i dyspozycyjnie. Służba rotacyjna będzie pełniona w jednostce wojskowej. W przypadku świadczeń znaczenie miałby głównie okres służby rotacyjnej – uposażenie, świadczenia, ubezpieczenie, itp. Okres dyspozycji – to praca, samokształcenie, doskonalenie zawodowe, itp. W realizacji tego przedsięwzięcia, w ustawie o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej dodano nowy rozdział dotyczący TSW. W rozdziale tym zawarta została cała pragmatyka służby – od powołania, po przebieg służby i zwolnienie z niej, zaś unormowania szczegółowe znajdą się w aktach wykonawczych do ustawy.

Czytaj także: Projekt ustawy ws. obrony terytorialnej ujawniony

Jednocześnie projekt ustawy zakłada przyznanie żołnierzom OT comiesięcznego dodatku do uposażenia zasadniczego z tytułu pełnienia terytorialnej służby wojskowej, w tym podnoszenia sprawności i kwalifikacji zawodowych oraz utrzymywania zdolności do natychmiastowego stawiennictwa do tej służby pełnionej rotacyjnie – dodatku „za gotowość bojową”. Zgodnie z przewidywaniami MON, łączne przybliżone wydatki z budżetu resortu obrony narodowej na utworzenie, wyposażenie i funkcjonowanie WOT kształtować się będą: w 2017 r. – 630,7 mln zł; 2018 r. – 1095,1 mln zł; 2019 r. – 1482,8 mln zł.

Pozostałe propozycje zmian w nowelizowanych ustawach mają charakter legislacyjno-porządkowy, dostosowujący zakres przedmiotowy zmienianych ustaw do faktu utworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej oraz wprowadzenia nowego rodzaju czynnej służby wojskowej, którą jest terytorialna służba wojskowa, z uwzględnieniem aktywnego czasu jej pełnienia w jednostce wojskowej (służba pełniona rotacyjnie) oraz okresu dyspozycyjnego (służba pełniona dyspozycyjnie), skutkującego szeregiem ograniczeń i obowiązków nałożonych na żołnierzy OT. Czas służby żołnierza wynosiłby od 12 miesięcy do 6 lat (dwa pełne okresy szkoleniowe), z możliwością przedłużenia na kolejny okres.

Zgodnie z publikowanymi od kilku miesięcy przez MON informacjami, w Polsce ma powstać 17 brygad WOT, po jednej w każdym województwie (wyjątek woj. mazowieckie – 2 brygady), skupiających łącznie 86 batalionów i 364 kompanie. Jak ujawnia na portalu społecznościowym Facebook płk Wiesław Kukuła, nowo mianowany Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, podstawową i niepodzielną strukturą taktyczną WOT będzie 12 osobowa sekcja lekkiej piechoty. Łącznie w piątym rodzaju sił zbrojnych ma służyć ochotniczo 35 tys. żołnierzy.

Celem powołania WOT jest szybkie uzyskanie zdolności operacyjnych do prowadzenia działań antykryzysowych i antyterrorystycznych w obronie bezpieczeństwa cywilnego oraz dziedzictwa kulturowego narodu polskiego. Jednocześnie jest konieczna budowa zdolności operacyjnych WOT do prowadzenia typowych działań zbrojnych w wymiarze lądowo-militarnym we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi. Należy wskazać, że WOT będą mogły skutecznie realizować swoje zadania tylko w warunkach sprawnej współpracy z administracją publiczną oraz systemem obronnym państwa.

Czytaj także: Sejm: Obrona Terytorialna blisko z samorządami w sytuacjach kryzysowych

Wstępny projekt ustawy był poddany konsultacjom społecznym. W ramach tych konsultacji projekt przekazano organizacjom pozarządowym o charakterze proobronnym, takim jak m.in.: Stowarzyszenie Obrona Narodowa.pl – Ruch na Rzecz Obrony Terytorialnej, Związek Strzelecki „Strzelec” Organizacja Społeczno-Wychowawcza, Combat Alert – Fundacja na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju. Wielokrotnie sprawę powołania Wojsk Obrony Terytorialnej oruszano na posiedzeniach Sejmowej Komisji Obrony Narodowej oraz jej podkomisjach.

Planuje się, że nowelizacja ustawy wejdzie w życie 1 stycznia 2017 r.

Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (5)

  1. Mietek

    Popieram OT, ale noz mi sie w kieszeni otwiera jak widze w projekcie bzdury typu 'wymagane wylacznie polskie obywatelstwo'. Taki wymog nie jest stawiany szeregowym zawodowym ani policjantom (wylacznie polskie obywatelstow jest wymagane dopiero od oficerow). Najsmieszniejsze jest to ze 'wylacznie polskie obywatelstwo' jest tez wymagane od oficerow wywiadu- Mosad musi miec z tego niezla polewke.

  2. bundy

    Czekam na to od roku. Ja i paru moich kolegów, z czego część to rezerwiści. Tylko niech to zrobią porządnie, w co niestety wątpię. Nadzieja w tym, że dowódca, czyli człowiek z jednostek specjalnych będzie umiał to tak zorganizować by to miało ręce i nogi. W chwili gdy wezmą się za to "betonowi generałowie" wyszkoleni jeszcze w Moskwie ...ten projekt się skończy.

  3. greg

    Ale na temat uzbrojenia,środków transportu ,taktyki użycia WOT cichosza!!!!możę to będą tacy współcześni "Cichociemni"???!! jeśli dowódcą został komandos płk.Kukuła!???

  4. Ochotnik

    OT jestem za, nawet może i bym się zgłosił na ochotnika by sprawdzić czy mnie przyjmą, jak przyjmą super będę współpracował. Mam tylko nadzieję, że to naprawdę będzie działać bo jeśli to ma być kolejny projekt robiony pod publikę, by obecny rząd utrzymał się na stołku to nie widzę sensu marnować pieniędzy. Tylko, że prawda jest taka, że na armię pieniądze trzeba wydawać bo inaczej nasz integralność terytorialna zacznie rwać się w szwach jak stara zniszczona tkanina. Niestety jeśli chodzi o gospodarkę to już nie wiele da się zrobić bo większość została sprywatyzowana i jest w rękach wielkich korporacji z zachodu.

  5. asdf

    Niech już się zacznie ten ochoczy pobór. Szybciej zaczną, szybciej się okaże jaka to klapa. Już widzę te tłumy idące do OT. Jeszcze będą robić łapankę na ulicy, żeby zasilić OT.

Reklama