Geopolityka

Witek: Turcja jest strategicznym partnerem Polski w kontekście NATO

Fot. Andrzej Hrechorowicz/Sejm RP/Twitter
Fot. Andrzej Hrechorowicz/Sejm RP/Twitter

Turcja jest strategicznym partnerem Polski w kontekście NATO, partnerem regionalnym i bilateralnym; wysoko cenimy współpracę na rzecz bezpieczeństwa euroatlantyckiego - podkreśliła marszałek Sejmu Elżbieta Witek po spotkaniu z przewodniczącym Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji Mustafą Sentopem.

Witek powiedziała po środowym spotkaniu z Sentopem w Sejmie, że cieszy ją znakomita dynamika i rozwój relacji miedzy parlamentami Polski i Turcji. "Stanowi to odzwierciedlenie relacji łączących nasze kraje, współpracują nie tylko grupy przyjaźni istniejące zarówno w Sejmie jak i w Wielkim Zgromadzeniu Narodowym Turcji, ale także komisje branżowe" - zwróciła uwagę marszałek.

Jak poinformowała, rozmawiała z Sentopem o perspektywach dalszego rozszerzania współpracy. "Jedną z takich inicjatyw jest wzmocnienie współpracy w ramach trilogu Polska-Turcja-Rumunia o jego wymiar parlamentarny" - powiedziała marszałek Sejmu. Podkreśliła, że rozmowę z Sentopem zdominowała tematyka szeroko pojętego bezpieczeństwa i kryzysu migracyjnego.

"Turcja jest strategicznym partnerem Polski w kontekście NATO, regionalnym i bilateralnym. Przykładamy bardzo dużą wagę i wysoko cenimy współpracę z Turcją w działaniach na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa i stabilności obszaru euroatlantyckiego i wzmacniania flanki wschodniej NATO od Bałtyku po Morze Czarne, także walki z terroryzmem międzynarodowym i wykorzystywaniem nielegalnej migracji do działań hybrydowych skierowanych przeciwko bezpieczeństwu granic NATO i UE" - powiedziała Witek.

Jak zauważyła, kryzys migracyjny na wschodnich granicach UE to problem całej wspólnoty europejskiej, a nie tylko Litwy, Łotwy czy Polski. "Podkreśliłam z zadowoleniem ostatnią decyzję Turcji o zakazie sprzedaży biletów lotniczych przez Turkish Airlines obywatelom Iraku, Syrii, Jemenu i Afganistanu, którzy chcą polecieć na Białoruś. Doceniamy konstruktywne podejście Turcji do zapobiegania przelotom migrantów z Turcji na Białoruś" - zaznaczyła marszałek Sejmu.

Dodała, że rozmowa z Sentopem dotyczyła też pandemii. "Turcja pozostaje najważniejszym partnerem handlowym Polski na Bliskim Wschodzie; pomimo negatywnych skutków pandemii Covid-19 wysoko oceniliśmy poziom dwustronnej wymiany handlowej, nasze obroty osiągnęły w ub. roku ponad 6 mld euro" - poinformowała Witek.

Przewodniczący Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji mówił, że Polska jest sojusznikiem i strategicznym partnerem dla jego kraju. Zwrócił uwagę, że ta wizyta na szczeblu parlamentarnym jest pierwszą od pięciu lat.

"Podczas rozmów poruszyliśmy konieczność intensyfikacji naszych relacji. W 2009 roku nasze relacje zostały wyniesione na poziom strategiczny, a całkiem niedawno podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy zostały sygnowane, podpisane umowy i porozumienia bardzo ważne dla rozwoju obu krajów i relacji między naszymi krajami" - dodał Sentop.

Podkreślił jak ważne jest podtrzymywanie "żywych relacji" na poziomie parlamentarnym. "Po raz kolejny zostało udowodnione to, jakim ważnym sojusznikiem i ważnym partnerem jest dla nas Polska" - zaznaczył turecki polityk.

Wyraził nadzieję na wzmocnienie dialogu trójstronnego - trilogu - o poziom parlamentarny. "Nasze kraje współpracują na bardzo wielu płaszczyznach, czy to sektora obronnego, czy gospodarczego, czy kulturalnego" - podkreślił Sentop.

Podczas wizyty w Polsce przewodniczący Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji spotka się również z prezydentem Andrzejem Dudą i marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim.

image
Reklama
Źródło:
PAP

Komentarze