Reklama

Geopolityka

Witek: Turcja jest strategicznym partnerem Polski w kontekście NATO

Fot. Andrzej Hrechorowicz/Sejm RP/Twitter
Fot. Andrzej Hrechorowicz/Sejm RP/Twitter

Turcja jest strategicznym partnerem Polski w kontekście NATO, partnerem regionalnym i bilateralnym; wysoko cenimy współpracę na rzecz bezpieczeństwa euroatlantyckiego - podkreśliła marszałek Sejmu Elżbieta Witek po spotkaniu z przewodniczącym Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji Mustafą Sentopem.

Witek powiedziała po środowym spotkaniu z Sentopem w Sejmie, że cieszy ją znakomita dynamika i rozwój relacji miedzy parlamentami Polski i Turcji. "Stanowi to odzwierciedlenie relacji łączących nasze kraje, współpracują nie tylko grupy przyjaźni istniejące zarówno w Sejmie jak i w Wielkim Zgromadzeniu Narodowym Turcji, ale także komisje branżowe" - zwróciła uwagę marszałek.

Jak poinformowała, rozmawiała z Sentopem o perspektywach dalszego rozszerzania współpracy. "Jedną z takich inicjatyw jest wzmocnienie współpracy w ramach trilogu Polska-Turcja-Rumunia o jego wymiar parlamentarny" - powiedziała marszałek Sejmu. Podkreśliła, że rozmowę z Sentopem zdominowała tematyka szeroko pojętego bezpieczeństwa i kryzysu migracyjnego.

"Turcja jest strategicznym partnerem Polski w kontekście NATO, regionalnym i bilateralnym. Przykładamy bardzo dużą wagę i wysoko cenimy współpracę z Turcją w działaniach na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa i stabilności obszaru euroatlantyckiego i wzmacniania flanki wschodniej NATO od Bałtyku po Morze Czarne, także walki z terroryzmem międzynarodowym i wykorzystywaniem nielegalnej migracji do działań hybrydowych skierowanych przeciwko bezpieczeństwu granic NATO i UE" - powiedziała Witek.

Jak zauważyła, kryzys migracyjny na wschodnich granicach UE to problem całej wspólnoty europejskiej, a nie tylko Litwy, Łotwy czy Polski. "Podkreśliłam z zadowoleniem ostatnią decyzję Turcji o zakazie sprzedaży biletów lotniczych przez Turkish Airlines obywatelom Iraku, Syrii, Jemenu i Afganistanu, którzy chcą polecieć na Białoruś. Doceniamy konstruktywne podejście Turcji do zapobiegania przelotom migrantów z Turcji na Białoruś" - zaznaczyła marszałek Sejmu.

Dodała, że rozmowa z Sentopem dotyczyła też pandemii. "Turcja pozostaje najważniejszym partnerem handlowym Polski na Bliskim Wschodzie; pomimo negatywnych skutków pandemii Covid-19 wysoko oceniliśmy poziom dwustronnej wymiany handlowej, nasze obroty osiągnęły w ub. roku ponad 6 mld euro" - poinformowała Witek.

Przewodniczący Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji mówił, że Polska jest sojusznikiem i strategicznym partnerem dla jego kraju. Zwrócił uwagę, że ta wizyta na szczeblu parlamentarnym jest pierwszą od pięciu lat.

"Podczas rozmów poruszyliśmy konieczność intensyfikacji naszych relacji. W 2009 roku nasze relacje zostały wyniesione na poziom strategiczny, a całkiem niedawno podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy zostały sygnowane, podpisane umowy i porozumienia bardzo ważne dla rozwoju obu krajów i relacji między naszymi krajami" - dodał Sentop.

Podkreślił jak ważne jest podtrzymywanie "żywych relacji" na poziomie parlamentarnym. "Po raz kolejny zostało udowodnione to, jakim ważnym sojusznikiem i ważnym partnerem jest dla nas Polska" - zaznaczył turecki polityk.

Wyraził nadzieję na wzmocnienie dialogu trójstronnego - trilogu - o poziom parlamentarny. "Nasze kraje współpracują na bardzo wielu płaszczyznach, czy to sektora obronnego, czy gospodarczego, czy kulturalnego" - podkreślił Sentop.

Podczas wizyty w Polsce przewodniczący Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji spotka się również z prezydentem Andrzejem Dudą i marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim.

image
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102

Komentarze (16)

  1. bc

    Jeszcze Szwecja by się przydała. Polska, Ukraina, Turcja i Szwecja jadą w tej sprawie na tym samym wózku.

  2. tak myślę

    To Turcja musi starać się o nas. Zaraz VIA carpatia zostanie ukończona, a będą chcieli wozić się do gebelsolandu.

    1. bc

      Via Carpatia to przede wszystkim szansa handel, a ten na osi pn-pd ze względu na różne strefy klimatyczne, rynki itd jest zawsze lepszy niż równoleżnikowy.

  3. dropik

    sojusznik który współpracuje z łukaszenką. Dopiero jak turkish air dostało ostrzeżenia z UE to im przeszło ;)

    1. Z UE dostali?

  4. asdf

    skoto tak to dlaczego Turcja przepuszcza przez swoje terytorium samoloty z nielegalnymi turystami?

    1. ja

      oni nie sa nielegalni, maja wize i paszporty... na jakiej podstawie ma ich zatrzymac? bo Ty tak mowisz?

    2. Victor

      Patrz kilka miesięcy nie miała podstawy ich zatrzymywać. Ale jak zagrożono sankcjami liniom lotniczym wożących imigrantów to podstawy się znalazły.

    3. Milutki

      Dalej nie ma podstaw. W przeciwieństwie do uznania YPG za organizację terrorystyczną razem z PKK, do tego są podstawy a Europa jednak tego nie zrobiła

  5. Niuniu

    A jak Pani Witek ocenia bliskie zwjązki Turcji z Rosją? Co sądzi o gazociągu Turkish Strim z Rosji do Południowej Europy przez Turcję omijającym Ukrainę? Co sądzi o budowie w Turcji przez Rosję elektrowni atomowej? Co sądzo o tym, że po wybudowaniu będzie własnością Rosji? Co sądzi o bliskiej współpracy Rosji i Turcji w okupacji Libii i Syrii? Co w końcu myśli o bliskiej współpracy wojskowej Moskwy i Ankary w tym o tureckich zakupach rosyjskiej broni? Co w końcu Pani Witek sądzi o milionach uchodźców wysyłanych przez Turcję do Europy? A o okupacji Cypru? To coś innego od okupacji Krymu? Fajnego sprzymierzeńca sobie Pani wybrała.

    1. obserwator

      A co sądzisz Ty Niuniu ? Jak udzielisz odpowiedzi , to odpowiem na Twoje pytania .

    2. Qwest

      Bla, bla, bla. Istnieją tylko interesy, zarówno dla Turcji jak i dla Polski.

    3. Marek T

      W polityce nie ma miejsca na tzw. moralność, sentymenty.... Liczą się interesy, korzyści, sprawczość, zdolności ( we tym militarne ), itd. Zaczęła się nowa epoka, kończy się stary ład z jedynym supermocarstwem - zaczęła się walka Chin z USA. Historia na swój sposób się powtarza i obecna polityka coraz bardziej zaczyna przypominać wiek XIX z wszystkimi jego wstrząsami, brutalnością, konfliktami i tragediami...

  6. Chiny górą

    I bardzo dobrze. Turcja jest takim partnerem. Niemcy mają strategicznego partnera Rosję, a Polska ma USA i Turcję.

  7. wert

    V4 musi sie rozszerzyć o Państwa Bałtyckie, ukraine, Rumunię, Turcję. Ścisły sojusz, pełna współpraca. Dobrze że powstaje Via Karpatia. Jest baza

    1. Yeti

      I jest Turów z Czechami

    2. Box123

      Na pierwszy ogień powinna pójść Rumunia, zanim odpłynie w stronę IV rzeszy

    3. Piotr II

      V4 musi się rozszerzyć?, pożyjemy, zobaczymy, obecnie istnieje, są spore różnice w podejściu do różnych spraw, nasi partnerzy są bardziej pragmatyczni niż my, niestety, źle nie życzę nikomu, również grupie V4,oby jednak nie skończyła tak jak Trójkąt Weimarski.

  8. poligon

    Hipokryzja... Jeszcze niedawno mówili ,że Turcja zła, bo pomaga Łukaszence zwozić imigrantów przeciwko Polsce a teraz... Ale od Stanów Zjednoczonych, wszelkiego łajdactwa się już nauczyli...

  9. Darek S.

    No w końcu Turcy opowiedzieli się po naszej stronie w tym konflikcie. To duży zwrot w ich polityce.

  10. rob ercik

    Tik tak, dzielna pani marszałek pewnie nie wie że Turcja okupuje Cypr, przesyła nielegalnych emigrantów do Grecji i na Białoruś, szkoli i utrzymuje dżihadysow w Syrii, Libii i Azerbejdżanie ...

    1. Milutki

      Tik tak, Turcja broni Czypryjczyków przed greckim terroryznem, broni Syryjczyków przed krwawym despotą i komunistycznymi terrorystami, broni Libijczyków przed krwawym kuratorem do władzy, pomogła Azerbejdżanowi odzyskać swoje terytorium od armeńskich agresorów, Turcja daje schronienie mmilionom prześladowanych uchodźców. Pani marszałek powinna wiedzieć to wszystko

    2. gugluk

      A co złego robi Polsce no oprócz tego że nas tam lubią jako turystów i sprzedadzą TB2 ?

    3. Milutki

      oczywiście uzurpatorem* nie kuratorem

  11. były porucznik zmechu

    Wróg mojego wroga, jest moim przyjacielem? Ciekawe czy to zadziała?

    1. Yeti

      Nie.

  12. sade

    kek

  13. Bobo

    To co zostaje nam Turcja jako jeden z ostatnich z którymi się nie pokłóciliśmy. Pokazali w Turcji jak z opozycją postąpić.oaza demokracji

  14. reht

    co kupujemy?

    1. wifi

      to co zwykle, kupimy więcej generałów. Może jak będzie ich więcej to coś mądrego wymyślą

  15. obserwator

    Dobrze by było aby tak brygady żołnierzy tureckich w ramach strategicznego partnerstwa i współpracy zabezpieczała granicę Polski z Białorusią i granicy ukraińsko-bialorusko-rosyjskiej. Ciekawe jakby się do nowej sytuacji ustosunkował Putin z Łukaszenką.

    1. Gnom

      Pewien jesteś, że nie działaliby na korzyść muzułmańskich uchodźców?

    2. Gosc

      Turcy moze niech lepiej zostana u siebie i zabezpieczaja poludnie UE. Byly czasy, ze Turcy bardzo natarczywie probowali posiasc polskie ziemie... Niesmak pozostaje. Reasumujac: z potyczek Szwecji, Rzeczpospolitej i Turcji oraz Kozakow, powstala carska rosja, a potem Kraj Rad. Wnioski nalezy wyciagac z historii.

    3. obserwator

      To by był taki mały szantaż i postawienie Turcji przed faktem dokonanym , czyli jak jesteście w NATO (przeciwko Rosji) , stańcie na zagrożonych granicach Polski , Ukrainy , Litwy , Łotwy i Estonii . Muzułmańskich migrantów jest i tak pełno na zachodzie , a ten i tak ich przyjmuje poprzez granicę Hiszpanii , Francji , Włoch i Grecji za zgodą i akceptacją tych państw oraz Niemiec I UE . My po ukończeniu budowy muru na wschodzie zacznijmy budować mur na zachodzie , który i tak będziemy przyszłości musieli budować. Przy okazji Turcja będzie mogła czuć się jako "glowa" w obronie suwerenność NATO przy okazji dając znak Rosji aby ta miała się na baczności w konflikcie Armenia -Azerbejdzan itp.

  16. nick

    Ciekawi mnie czy po wymianie tych uprzejmości ,Turcy rzeczywiście powstrzymają pielgrzymki migrantów przez swoje terytorium na Białoruś?

Reklama