Reklama

Geopolityka

Wielka Brytania i USA również oskarżają Iran atak na tankowiec na Morzu Arabskim

Zdjęcie ilustracyjna, fot. Paul Resh/Flickr/CC BY 2.0
Zdjęcie ilustracyjna, fot. Paul Resh/Flickr/CC BY 2.0

Wielka Brytania oskarżyła w niedzielę Iran o przeprowadzenie czwartkowego ataku na tankowiec na Morzu Arabskim, w który zginęło dwóch członków załogi - Brytyjczyk i Rumun. Także Stany Zjednoczone obarczyły Iran winą za ten atak.

"Wielka Brytania potępia bezprawny i bezlitosny atak na statek handlowy u wybrzeży Omanu, w którym zginęli obywatele brytyjski oraz rumuński. Uważamy, że atak ten był zamierzony, celowy i stanowił wyraźne naruszenie przez Iran prawa międzynarodowego. Z ocen brytyjskich wynika, że jest wysoce prawdopodobne, iż Iran zaatakował MV Mercer Street na wodach międzynarodowych u wybrzeży Omanu 29 lipca, używając jednego lub więcej bezzałogowych statków powietrznych (BSP)" - napisał w oświadczeniu brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab.

Jak podkreślił, Iran musi zaprzestać tego typu ataków, a statki muszą mieć możliwość swobodnego poruszania się zgodnie z prawem międzynarodowym. Dodał, że Wielka Brytania pracuje razem z partnerami nad wspólną reakcją na ten niedopuszczalny atak.

Reklama
Reklama

Także sekretarz stanu USA Antony Blinken podkreślił, że Stany Zjednoczone są przekonane, że atak przeprowadził Iran, wykorzystując do tego drony.

"Takie działania zagrażają swobodzie żeglugi na tej ważnej trasie, a także światowemu transportowi i handlowi oraz życiu osób na atakowanych statkach" - podkreślił w oświadczeniu.

Tankowiec Mercer Street, którego armatorem jest firma Zodiac Maritime należąca do izraelskiego miliardera Ejala Ofera, został zaatakowany w nocy z czwartku na piątek u wybrzeży Omanu. W piątek o przeprowadzenie ataku oskarżył Iran izraelski minister spraw zagranicznych Jair Lapid. W niedzielę z kolei rzecznik irańskiego MSZ odrzucił izraelskie oskarżenia jako bezpodstawne i zapewnił, że Iran nie brał udziału w ataku.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (7)

 1. Gigunia

  Może czas najwyższy by Iran pogonił tych pasożytów ze swojego otoczenia.

  1. Davien

   Kiedys spróbował to sobie musiał flote odbudowywac bo spoczea na dnie:) Ale istotnie powinni w końcu tych pasozytów ajatollahów pogonić.

 2. rob ercik

  Tik tak, ciekawe czy USA i angole znaleźli tą mityczna broń masowego rażenia w Iraku... to już kilkanaście lat jak szukają...

  1. Davien

   Znalezli i to w dziesiątkach ton z napiaamy sdiełano w CCCP.

 3. Mikael

  To mnie przekonuje. Zgodność stanowisk jak przed inwazją na Irak. Pewnie już od miesiąca uzgadniali szczegóły

 4. cynik

  No to nasze tankowce mają teraz problem. Pewnie przestaną odwiedzać te rejony.

 5. znowu

  No tak. Jak Izrael coś tam stwierdzi to wiadomo, że USA zaraz pobiegnie to poprzeć. A jak USA to wiadomo, że Wlk Brytania. Patrząc na liczne głosowania na forum ONZ to tria jest coraz bardziej odosobnione...

 6. Urko

  Dlaczego potępianie strzelania do statków handlowych jest takie wybiórcze? Przecież strzelanie do statków irańskich uważamy za coś dobrego... ;)

  1. złośliwy

   "Dziwny jest ten świat..." ;).

  2. Eee tam

   Tutaj zginęli ludzie do tego cywile jakbyś nie zauważył

  3. Prof. Gazmajster

   Służąc na jednostce Izraelskiej wiedzieli chyba, że to okręt pomocniczy Mossadu. Takie jest życie i śmierć najemników.

 7. gnago

  ta a Iran i Huti to sami aktywiści ekologiczni zgodzili się na atak na pusty tankowiec jedynie. A frajerzy w to wierzą. Zwyczajnie nie pierwsza to podpucha syjonistów

Reklama