Reklama

Geopolityka

Wiele ofiar ataku rakietowego w Damaszku

FOT. WIKIMEDIA COMMONS/CHRISTIAN TRIEBERT (CC-BY-2.0)
FOT. WIKIMEDIA COMMONS/CHRISTIAN TRIEBERT (CC-BY-2.0)

Jak informuje syryjska telewizja państwowa co najmniej 35 cywilów poniosło śmierć, a 15 zostało rannych, gdy we wtorek na zatłoczonym targowisku, na wschodnich przedmieściach Damaszku eksplodował pocisk rakietowy. 

Miejsce ataku znajdowało się w pobliżu kontrolowanych przez rebeliantów terenów Wschodniej Guty. Jak podała państwowa syryjska agencja prasowa SANA, rakieta została wystrzelona przez terrorystów. To nie pierwszy atak rakietowy na stolicę Syrii przeprowadzony z terenu Wschodniej Guty. Według Associated Press liczba ofiar śmiertelnych wtorkowej eksplozji jest "jedną z najwyższych w pojedynczym ataku" rebeliantów na Damaszek. 

O nalotach rosyjskich i syryjskich sił powietrznych we Wschodniej Gucie donosi natomiast Reuters. Zbombardowane zostało miasto Duma, gdzie w ciągu ostatniej doby zginęło 56 cywilów. Naloty to część zmasowanej ofensywy syryjskich wojsk rządowych, wspieranych przez rosyjskie lotnictwo. Siły reżimu Baszara el-Asada podzieliły rebeliancką enklawę na trzy części i według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie kontrolują ponad 80 proc. jej terytorium.

Zamieszkana przez 400 tys. ludzi Wschodnia Guta od 2013 roku jest oblegana przez syryjskie siły rządowe. W 2017 roku została włączona do wyznaczonych przez Rosję, Turcję i Iran stref deeskalacji, jednak nie zapewniło to bezpieczeństwa cywilom.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

 1. mgr historii andrzej pakuła

  Owi rebelianci( terrorysci) sa dozbrajani przez usa i ich pomagierów cala prawda.Owi bojownicy rebelianci nie reprezentuja swojego narodu i jego interesow tylko interes USA i popleczników

 2. Marek1

  Patrząc na powyższe zdjęcie widać wyraźnie, że rakieta NIE trafiła w piekarnię

 3. Marek

  A nalepsiejszej na świecie rosyjskiej OPL w tym miejscu nie było?

  1. Wili graf

   Rosja udzieliła pozwolenia na ten atak, i tylko dlatego rakieta nie została zestrzelona.

Reklama