Reklama

Geopolityka

Rosja: Odpowiemy na atak rakietowy USA przeciwko Asadowi

FOT. MIL.RU.
FOT. MIL.RU.

Szef rosyjskiego sztabu generalnego Walerij Gierasimow ostrzegł we wtorek, że Rosja jest gotowa do zastosowania działań odwetowych na ewentualny atak rakietowy USA na Damaszek; byłyby to działania zarówno wobec rakiet, jak i środków ich przenoszenia.

Gierasimow zapewnił, ze ministerstwo obrony Rosji jest gotowe zastosować odwetowe działania wobec możliwego amerykańskiego ataku rakietowego na Damaszek, jeśli będzie zagrożone życie rosyjskich wojskowych.

Według szefa rosyjskiego sztabu generalnego syryjscy bojownicy szykują prowokację z użyciem broni chemicznej, by uzasadnić zmasowany atak USA na dzielnice rządowe Damaszku - przekazuje TASS.

Wypowiedź Gierasimowa jest prawdopodobnie odpowiedzią na deklarację ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ Nikki Haley, która stwierdziła że USA są gotowe do podjęcia działań wojskowych w Syrii w związku z trwającymi nalotami skierowanymi przeciwko ludności cywilnej, jeżeli kroków w celu ich zaprzestania nie podejmie Rada Bezpieczeństwa ONZ. Ambasador odnosiła się przede wszystkim do działań w rejonie Wschodniej Guty, gdzie trwa ofensywa wojsk rządowych. Kontrolują one według dostępnych informacji już ponad połowę tego obszaru. Działaniom towarzyszą intensywne bombardowania artyleryjskie i lotnicze.

PAP/JP

Reklama

Komentarze (16)

 1. say69mat

  def24.pl: Rosja: Odpowiemy na atak rakietowy USA przeciwko Asadowi say69mat: Interpretacja solidaryzmu społecznego jako groźby redukcji człowieczeństwa do poziomu syryjskiej ulicy. Przy wykorzystaniu techniki wojskowej, jest ewidentnie porażką koncepcji rosyjskiej polityki zagranicznej. Nie można się ustawiać w roli policjanta ochraniającego ewidentnego bandziora, który wykorzystuje zaawansowane uzbrojenie, tylko po to, aby zniszczyć sklep.

  1. Polacy za Asadem

   tak, a przeciwko sobie ma bandziorów którzy wprowadzając szariat skutecznie udowodnili rozsądnie myślącej reszcie społeczeństwa na ziemi, że należy jak najszybciej zakończyć działalność tej grupy, masowe groby chrześcijan odkrywane obecnie w Syrii i Iraku tylko potwierdzają celowość dobrej roboty wykonywanej przez Asada.

 2. bender

  Tak, tak, Rosja deklaruje chęć udzielania różnorakich odpowiedzi a tymczasem na załączonej fotce bojcy podróżują na pancerzu jak ich ojcowie i dziadowie. A przecież niby już 3 lata temu dorobili się nowoczesnego KTO w postaci Bumeranga. Już nawet T-50 wysyłali do Syrii, a Bumerang jakoś dojechać nie może...

 3. Realista

  Deklaracja i prężenie muskułów Putina pod wybory. A także próba zatarcia masakry grupy Wagnera [644 zabitych wg Girkina] i poprzedniej bezradności wobec ataków Tomahawkami. I ukryta groźba przeciw Izraelowi i Turcji,, które wchodzą w Syrię i realizują swoje interesy geopolityczne. Ze względu na \"przyjaźń\" z Turcją i pakt Putin-Netanjahu - Rosja robi to per procura - bezpośrednio odgrażając się USA.

  1. Hanys

   Dżorcz, nie jest tajemnicą że Girkin ma za złe Putinowi że nie wjechał oficjalnie do Donbasu, więc rozpuszcza te bzdury o miliardach zabitych Rosjan w Syrii. W przeciwieństwie jednak do tych najemników, Damaszek ma opl i na miejscu amerykanów zastanowił bym sie jeszcze raz, bo na pewno dostaną po łapach jeżeli odważą się zbombardować Asada.

  2. Davien

   A niby czym dostaną po łapach? Ta OPL co 27-oma rakietami nie była w stanie zestrzelić F-16I czy ta OPL co udawała ze jej nie ma jak Tomahawki równały z ziemią bronioner przez Pancyry i Kuby lotnisko syryjske:) A może wysla całe 4 Su-35 i kilka Su-30 przeciwko F-22?? To bardzo szybko przestana mieć i lotnictwo i OPL.

  3. Jozin

   Dżorcz, nie tego lotniska nie broniły Pancyry, zresztą część Amerkańskich rakiet jak zwykle nie doleciała.

 4. xd1

  no to wielu tu wypowiadających się ekspertów niech już się pakuje będziecie mieli okazję na własnej skórze przekonać się czyj sprzęt jest doskonalszy a przy okazji nasączycie swoją krwią ziemię broniąc amerykańskiego stylu życia (nie mylić z kukurydzą w kinie)

  1. Polanski

   A co, mamy bronić ruskiego miru? Już się go nasmakowaliśmy. Basta.

  2. Davien

   Jak na razie panie xd to Rosja a nie USA uzywała najemnikó w Syrii choc po ostatniej masakrze Wagnerowców ....

 5. Davien

  Więc juz widać że niedługo Asad znowu uderzy bronia chemiczną a Rosjanie przygotowują sobie grunt pod proytesty:)

  1. Artur

   Broń chemiczna, która zabija dwie, trzy osoby i nie ma znaczenia w tej wojnie jest zawsze w użyciu w chwilach przełomowych. Czy to nie dziwne? Komu bardziej służy?

  2. Danisz

   Zamachy terrorystyczne też nie mają znaczenia militarnego, tyle tylko że przeprowadza się je nie dla wyeliminowania wroga, a w celu jego zastraszenia. Przy próbie zastraszenia ludności cywilnej w mieście (czyli zaplecza dla ruchu oporu działającego w bardzo trudnym do zdobycia terenie) wątek wojny psychologicznej jest nie do przecenienia, a strach przed gazem przed którym nie ukryjesz się w piwnicy jest ogromny. W tym samym celu Rosjanie i Assad bombardują też szpitale i zrzucają bomby beczkowe na piekarnie i targowiska - nie chodzi o to ile osób zabiją, tylko żeby cała okolica wpadła w panikę i uciekła.

  3. Dawid

   Jakie masz dowody na to, że to Assad użył broni chemicznej? Jemu ostatniemu i Rosji zależało by na tym. Zero dowodów, że to rząd Syrii jej kiedykolwiek użył w tej wojnie. Na logikę jeśli to weźmiemy to trzeba pomyśleć komu takie coś by pomogło i oczywiście będą to \"rebelianci\" wspierani przez USA, dobry pretekst do wprowadzenia demokracji.

 6. Gts

  Odpowiedza, w mediach Lawrow bedzie wyl do ksiezyca, bo dobrze wiedza ze sobie moga tylko wymachiwac medialna szabelka. Skoro Asad lubi bombardowac wlasna ludnosc to moze niech poczuje na wlasnej skorze jak to jest kryc sie po piwnicach i nie byc bezpiecznym nawet w szpitalach i szkolach.

  1. Hanys

   Dżorcz, ochłoń. Cywile pewnie jacyś giną jak to na wojnie, gdyż proamerykańscy terroryści chętnie używają ich jako żywych tarcz, ale celem Asada są właśnie ci terroryści, czas najwyższy żebyście dostali po łapach, militarnie. Łapy precz od Syrii. Nikt was tam nie chce oprócz radykalnych islamistów.

  2. Davien

   Hanys jako celów ćwiczebnych to cywili uzywa SAA i Rosja, dlatego ostrzeliwują te tzw. korytarze humanitarne by cywile nie mogli uciec. Rosja juz raz dostała po łapach az się Putin schował widac chcą powtórke.

  3. yaro

   Rozumiem piszesz o Al-Rakkce

 7. Hanys

  Każda cierpliwość, nawet Rosji, kiedyś sie kończy.

  1. zupełnie spokojny

   I co wtedy? Pójdziesz na wojenkę z USA?

  2. Falkon60

   Bedzie ruskim gorzej jak Amyrykanie straca cierpliwosc Bo te sily co maja tam ruscy zostaly by zmiecione w kilka godzin

  3. Davien

   I co zrobi Rosja? Pope łni efektowne samobójstwo w Syrii czy zacznie woję światową po której zostanie z niej radioaktywny parking?

 8. Naiwny

  Co takiego jest w Gucie, ze USA i inne kraje zachodu tak się zmobilizowały? Na pewno jest tam jeszcze 50-100 tys cywili. To ważne. Na pewno jest tam 5-15 tys tzw. \"bojowników\". Toteż ważne. I chyba najważniejsze, że jesli Asadowi uda się oczyścić ten obszar z tzw. opozycji to bedzie sprawował praktycznie peną kontrolę nad jednolitym terytorium Syrii obejmującym ok 80% ludności. Zostanie Idlib, tereny przy granicy z Turcją do Eufratu i trochę górzystych terenów przy wzgórzach Golan i granicy Jordańskiej. Będzie można ogłosić koniec wojny domowej. Idlib i \"Kurdystan\" rozwiążą w przyszłości w uzgodnieniu z Turcją - pewnie za duże ustempstwa w stosunku do niej. USA i NATO będą musiały wynieść się z Syrii a po nich zostaną tam bazy Rosyjskie i Irańskie. Czyli ostatnia chwila aby coś ugrać. I dla tego obie strony przestają żartować. Rosja wizerunkowo też musi \"postawić\" się zdecydowanie Wielkiemu Bratu bo inaczej wszystko w co zainwestowała w Syrii w ostatnich latach może nieodwołalnie stracić. A niezależnie od geopolityki w Syrii nadal giną i żyja w ciągłym zagrożeniu setki tysięcy ludzi. A zabijają ich nie tylko wredni rosjanie i siły reżimowe. Z taką samą ochotą robią to amerykanie, turcy czy saudyjczycy.

  1. Stirlitz

   Istotnie jesteś naiwny, bo uwierzyłeś w propagandę Putina. A teraz spójrz na mapę i o jakim jednolitym kontrolowaniu terytorium przez Assada piszesz? ;) Jak na razie to Rosja nie walczy z terrorystami tylko bombarduje cywili, bo to można robić prawie bezkarnie.

  2. yaro

   Już praktycznie jest po Ghucie, wczoraj siły rządowe przecięły ten teren na pół pozostały dwa kotły które są teraz likwidowane, w ciągu tygodnia, dwóch może być już tam posprzątane od terrorystów.

  3. anda

   Masz rację popatrz a mapę a potem pisz głupoty tylko w odpowiedniej kolejności najpierw mapa z 2013 roku a potem mapa z 2018 roku.

 9. Davien

  Czy Putin / niepotrafi zrozumieć iż bałagan wywołali amerykanie w Syrii i jak TRAMP powiedział iż należy zbombardować Syrię - to wojsko amerykańskie musi wykonać rozkaz . Inaczej podciągną to pod dywersję ( odmowa rozkazu ) ?

  1. Czeburaszka

   ATAS ! Riebiata ATAS!

 10. Kuba Ptrlicka z Pardubic

  Czyli rząd Syrii może liczyć na równie mocne \"wyrazy oburzenia\" jak wtedy, gdy NATO bombardowało bratnią Serbię?

  1. Kiks

   Skoro nikt nie chciał zaprowadzić porządku to zrobiło to NATO.

  2. Jaro

   Nie, to może doprowadzić do wojny z użyciem broni atomowej. Takie deklaracje są już bardzo niebezpieczne.

  3. nigdy więcej

   Zaprowadzanie porządku za pomocą bomb, znamy to z 1944 r. Brawo za wzorce kolego.

 11. Kronrn

  Syria ma kilka baterii Buk2M, trochę starszych Pancyrów i to wszystko. Amerykanie jeśli już uderzą punktowo Tomahawkami raczej nie zdecydują się na atak za pomocą ATACMS

 12. rudy

  prawdopodobnie chodzi o okręty i samoloty .. na razie nie grozi lotniskom ani portom .. czas pokaże ..

 13. Dawid

  Ja się tylko zastanawiam jak w tym konflikcie można wspierać stronę USA, która ta wojnę pośrednio wywołała przez wspieranych przez tzw. Bojowników czyt. TERRORYSTÓW. O ile Rosja święta nie jest, to w te bzdury USA, o tym, że chcą bronić cywili nigdy nie uwierzę, ostatnie na czym im zależy to ludność cywilna i pokój.

  1. Rafal

   Bronic cywilow i wprowadzac demokracje przy pomocy lotniskowcow.

  2. |-|

   Hehe histeryzujecie na temat wyimaginowanych islamsko-amerykańskich terrorystów ale o tym, że Syria nie jest faktycznym państwem tylko od dawna wasalem Islamskiej Republiki Iranu, kraju którego oficjalną doktryną jest szerzenie REWOLUCJI ISLAMSKIEJ na cały świat to już nie wiecie.

  3. Vvv

   To assad wypuścił tysiące islamistów i zbrodniarzy z więzień aby wzbudzili zamieszki, assad bombardował cywili w pierwszym roku wojny, assad gazował cywili a Rosja go wspiera. USA broni kurdow oraz wspiera rebeliantów ktorzy nie sa isis

 14. Polanski

  Wywalenie Tillersona to pewnie przygotowanie do tego wariantu.

 15. Włodzimierz

  Czyli jeżeli znowu jakiś amerykański okręt odpali tomahawki to Rosjanie zestrzelą rakiety, a okręt zatopią?

  1. yaro

   no też mnie to zastanawia co zrobią, bo tekst w stylu \"działań odwetowych na ewentualny atak rakietowy USA na Damaszek; byłyby to działania zarówno wobec rakiet, jak i środków ich przenoszenia.\" jest dosyć płynny i wcale nie oznacza zniszczenia tamahaw\'ów czy ich nosicieli ... jak kiedyś pisałem przyjdzie czas w Syrii na weryfikację rosyjskiej polityki, do dnia dzisiejszego wygrywała ale nie musieli mocno sie określać i wychodzi na to, że nastąpi weryfikacja ...

  2. sylwester

   3 światowa musi sie jakoś w końcu zacząć

  3. zupełnie spokojny

   Tak, w swojej bujnej wyobraźni. W realu skończy się na ataku Tomahawków.

 16. tak tylko... uważam

  USA bez mandatu RB ?! Co lub kto znajduje się w Guta, że Nimrata Haley mówi o rozpoczęciu III wojny światowej. Mam nadzieje na zdrowy rozsądek USA i wycofanie się

  1. Smuteczek

   Dotychczasowe srodki zawiodly. Assad wygral i systematycznie wycina terytoria opanowane przez rozne grupy rebeliantów/terrorystow. Kurdowie w obliczu Tureckiej inwazji na Afrin odpadaja jako srodek ktory mozna wykozystac do dalszej walki z Assadem wiec trzeba wymyslic cos nowego

  2. Szygalew

   Rzecz w tym, że Asad osłaniany przez Rosję nic sobie z ONZ - owskiej rezolucji nie robi. Śmieje się wraz z Rosją i Iranem całemu światu w twarz, perfidnie i bezczelnie. I bardzo dobrze, że USA chociaż próbują wywrzeć jakiś nacisk. Chyba nie chciałbyś obecnie mieszkać w Gucie, co?

  3. Chateaux

   A co z cywilami tam, kryjacymi sie po piwnicach?

Reklama