Geopolityka
Wicepremier Mołdawii: dziś mówimy o bezpieczeństwie w wymiarze europejskim [SKANER DEFENCE24]
W studiu „Skaner Defence24”, w trakcie tegorocznej konferencji Defence24 DAY, gościł wicepremier Mołdawii Oleg Serebrian. Tematem rozmowy prowadzonej przez dr. Jacka Raubo (Defence24) były kwestie bezpieczeństwa samej Mołdawii, ale również regionu w perspektywie rosyjskich działań zbrojnych wobec Ukrainy, ale też podejmowanych prób destabilizacji innych państw.
Wicepremier Serebrian podkreślił, że należy pamiętać o długiej granicy jego kraju z Ukrainą, gdzie od lutego 2022 r. toczy się wojna. Co więcej, Rosjanie nadal posiadają kontyngent wojskowy w Naddniestrzu, które jest de facto terytorium de facto kontrolowanym przez Kreml. To i kwestie więzów gospodarczych z Ukrainą, powodują, że z mołdawskiej perspektywy tocząca się agresja na Ukrainę bezpośrednio implikuje wpływ na bezpieczeństwo państwa. Trzeba też zauważyć, że do Mołdawii trafiło ponad 70 tys. ukraińskich uchodźców wojennych.
Czytaj też
Oleg Serebrian był również pytany o kwestie wspomnianego Naddniestrza i zauważył, że w obecnych warunkach nie ma szansy na rozmowy z Rosją o tym obszarze. Rosja jego zdaniem musi unormować swoje relacje z Ukrainą, aby móc mówić o powrocie do negocjacji w formacie 5+2. Dlatego trzeba czekać na koniec rosyjskiej agresji na Ukrainę, ale jednocześnie istnieje szereg możliwości relacji z separatystycznymi władzami w Tyraspolu w formatach 1+1 przy wsparciu OBWE.
Czytaj też
Wicepremier pytany o znaczenie współpracy z Polską w obecnej rzeczywistości bezpieczeństwa europejskiego, podkreślił dobrą kooperację między resortami obrony i spraw wewnętrznych obu państw. Przypomnieć należy, że te słowa znalazły swoje odbicie m.in. w znacznym transporcie broni, amunicji i wyposażenia od służb podległych polskiemu MSWiA, przekazanym właśnie dla Mołdawii . Zauważył również, że na terytorium Mołdawii obecna jest współcześnie misja FRONTEX, wspierająca działania na mołdawskich granicach. Zauważając również, że wybuch wojny dobitnie wykazał, jak obecnie państwa całego kontynentu są zależne od siebie jeśli chodzi o sprawy bezpieczeństwa i obronności.