Reklama

Geopolityka

W Waszyngtonie stan wyjątkowy do pierwszego dnia po inauguracji Bidena

Fot. DrDannielle/CC BY-SA 4.0
Fot. DrDannielle/CC BY-SA 4.0

Burmistrz Waszyngtonu Muriel Bowser ogłosiła, że stan wyjątkowy będzie obowiązywał w amerykańskiej stolicy do 21 stycznia, czyli pierwszego dnia po zaprzysiężeniu na prezydenta zwycięzcy listopadowych wyborów Demokraty Joe Bidena.

Bowser tłumaczyła na konferencji prasowej, że do Dystryktu Kolumbii przyjechało w środę wiele uzbrojonych osób "w celu szerzenia przemocy i zniszczenia". Jej zdaniem ich mobilizacja nie zmniejszy się, a do starć może dochodzić także poza okolicami Kongresu.

Wprowadzony przez burmistrz stan wyjątkowy daje władzom m.in. możliwość ponownego zaprowadzenia godziny policyjnej czy skrócenia czasu otwarcia niektórych lokali. W amerykańskiej stolicy w nocy ze środy na czwartek obowiązuje już godzina policyjna - do szóstej rano w czwartek czasu miejscowego.

Ku konsternacji wielu Amerykanów wzburzony tłum w środę wtargnął do Kongresu, doprowadzając do przerwania jego posiedzenia, na którym zatwierdzano wynik wyborów prezydenckich. Zwolennicy prezydenta Donalda Trumpa chodzili po korytarzach parlamentu, pozowali do zdjęć z posągami i obrazami i krzyczeli: "USA, USA", "Zatrzymać oszustwo!" oraz "Nasza izba!". Niektórzy mieli ze sobą flagi Konfederacji.

Demonstranci, z których część była uzbrojona, weszli do sali obrad oraz biura szefowej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi. Jedna osoba została śmiertelnie postrzelona przez straż Kongresu. Ogółem w trakcie zamieszek zginęły cztery osoby, przy czym trzy miały ponieść śmierć z przyczyn naturalnych w trakcie protestów.

Portal CNN pisze, że chaotyczna reakcja służb bezpieczeństwa i ich mała liczebność kontrastowała z reakcją na wiosenne protesty w Waszyngtonie po zabiciu przez policję Afroamerykanina George'a Floyda. "To był bałagan. Nikt się nie komunikował. Nikt nie wiedział, co mamy tam robić" - powiedział CNN anonimowo jeden z funkcjonariuszy federalnych wysłany do Kongresu. "Zanim służby Kapitolu poprosiły o pomoc, tłum był już w budynku" - przekazało inne źródło.

Wcześniej burmistrz Bowser prosiła rząd, by nie rozmieszczać znacznych sił w mieście i zapewniała że stołeczna policja wraz z niewielkim oddziałem Gwardii Narodowej jest przygotowana na protesty. Sił policji i straży Kongresu okazało się jednak za mało, by powstrzymać tłum.

Policja ze stanu Maryland była w Waszyngtonie, ale czekała na wskazówki od stołecznej policji do późnego popołudnia - przekazał ich rzecznik. Źródła CNN informują, że Trump początkowo sprzeciwiał się rozmieszczeniu w mieście Gwardii Narodowej, ale wiceprezydent Mike Pence skutecznie naciskał w tej kwestii na Pentagon.

Ostatecznie po rozmieszczeniu większych sił demonstrantów udało się usunąć z gmachu amerykańskiego parlamentu. W działaniach uczestniczyły m.in. jednostki kontrterrorystyczne FBI, jak i siły porządkowe wydzielone przez różne departamenty, poproszone o wsparcie po wtargnięciu demonstrantów. W rejonie Kapitolu rozmieszczono też większe jednostki Gwardii Narodowej, wyposażone w sprzęt do tłumienia zamieszek. Zatrzymano ponad 50 osób, kilkunastu funkcjonariuszy zostało rannych. 

Jeszcze po zapadnięciu zmroku w gmachu Kapitolu funkcjonariusze chodzili od drzwi do drzwi, przeszukując biuro po biurze, sprawdzając czy są w nim jeszcze demonstranci. Po stwierdzeniu, że jest bezpiecznie, po bezprecedensowym i szokującym świat szturmie na Kapitol, Kongres wznowił obrady i oczekuje się, że w ciągu kilku godzin zatwierdzi wyborcze zwycięstwo Bidena.

PAP/Defence24.pl

Reklama

Komentarze (2)

  1. >JA<

    Jak pisałem że będzie pewien rodzaj wojny domowej w USA to usłyszałem że teoria spiskowa. Teraz macie. Przechodzimy teraz przez etap cywilizacyjny naszego gatunku bez precedensowy. Od roku 2000 postępuje Rewolucja Francuska 2.0, przejście z kapitalistycznego"średniowiecza" do "cyfrowego" oświecenia i na dodatek zmiana epoki z Ryb do Wodnika. Zapomnijcie o starym świecie ze coś wróci do "normalności". Już nigdy nie będzie tak jak było kiedyś. Będzie po prostu inaczej. Czekaja nas jeszcze 2 lata różnych wydarzeń.

  2. esdemos

    Na Białorus nałozyli sankcje za "sfałszowanie" wyborów, o "demokratycznej" ameryce gdzie wybory ordynatnie sfałszowano NIC CISZA i jeszcze się ciesza, że "wygrał, jakis biedak.

Reklama