Geopolityka
W Brukseli spotkanie ministrów obrony NATO przed lipcowym szczytem Sojuszu w Waszyngtonie
W Brukseli rozpocznie się w czwartek dwudniowe spotkanie ministrów obrony Sojuszu Północnoatlantyckiego, na którym szefowie resortów zajmą się przygotowaniami do zaplanowanego na lipiec szczytu NATO w Waszyngtonie.
„Wzmocnimy nasze wsparcie dla Ukrainy, wzmocnimy naszą obronę i wyślemy naszym przeciwnikom silny sygnał odstraszający” – powiedział przed spotkaniem sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Sojusznicy mają m.in. dyskutować na temat nowego zobowiązania dotyczącego inwestycji obronnych - Defence Industrial Pledge, które przywódcy mają zatwierdzić w Waszyngtonie.
W swoim pierwotnym zobowiązaniu na szczycie w Walii w 2014 roku członkowie NATO zobowiązali się do inwestowania 2 proc. swojego PKB w obronność. Jednak inwazja Rosji na Ukrainę zwiększyła potrzebę wzmacniania zdolności defensywnych państw członkowskich poprzez inwestycje, a także wytworzyła nowe potrzeby związane z zaopatrywanie Ukrainy w broń.
Zdaniem Stoltenberga, nowe zobowiązanie umożliwi zwiększenie produkcji zbrojeniowej i wysłanie „długoterminowego sygnału popytu dla przemysłu”.
Ministrowie będą dyskutować też o nowych planach obronnych NATO i omówią nasilającą się kampanię wrogich działań Rosji w państwach należących do Sojuszu.
Podczas spotkania odbędzie się też posiedzenie Rady NATO-Ukraina, na którym szefowie resortów będą rozmawiać, jak zapewnić przewidywalne i długoterminowe wsparcie dla Ukrainy. Oczekuje się, że zatwierdzą plan, zgodnie z którym to NATO będzie przewodzić koordynacji pomocy i szkoleń.
Stoltenberg ogłosił w środę, że Sojusz ma przejąć koordynację dostaw broni dla Ukrainy. Jego wypowiedź ma być próbą zabezpieczenia systemu tych dostaw w obliczu możliwej wygranej Donalda Trumpa w listopadowych wyborach prezydenckich w USA - uważa agencja Reutera.
Według Kwatery Głównej NATO, sojusznicy zapewniają Ukrainie 40 miliardów euro wsparcia wojskowego rocznie. „Musimy utrzymać ten poziom wsparcia jako minimum i tak długo, jak będzie to konieczne” — powiedział w czwartek sekretarz generalny Sojuszu.
W obliczu narastających wrogich głosów o możliwym użyciu broni nuklearnej, Stoltenberg zadeklarował, że NATO przystosowuje swój arsenał do zmieniającej się sytuacji bezpieczeństwa na świecie. Dodał, że w tym obszarze doszło do znaczącego postępu.
W Brukseli odbędzie się także posiedzenie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy. Będzie to 23. takie spotkanie od czasu utworzenia jej przez ministra obrony USA Lloyda J. Austina w kwietniu 2022 r.
Sam Austin będzie przewodził posiedzeniu, w którym wezmą udział ministrowie obrony i wysocy rangą wojskowi z prawie 50 krajów. Celem jest omówienie sytuacji na Ukrainie i ciągłe wsparcie ze strony społeczności międzynarodowej w celu zapewnienia narodowi ukraińskiemu środków niezbędnych do obrony przed rosyjską inwazją.