Reklama

Geopolityka

USA z propozycją dla Iranu ws. porozumienia nuklearnego

Zdjęcie poglądowe. Fot. Departament Stanu USA
Zdjęcie poglądowe. Fot. Departament Stanu USA

Podczas odbywających się w Wiedniu amerykańsko-irańskich rozmów na temat odnowienia porozumienia nuklearnego z 2015 roku Stany Zjednoczone przedstawiły Teheranowi „bardzo poważną propozycję” - poinformował w piątek wysoki rangą amerykański urzędnik administracji państwowej.

Amerykańscy negocjatorzy "wysunęli bardzo poważny pomysł i wykazali prawdziwą chęć wznowienia porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 r., pod warunkiem, że Iran będzie stosował się do zapisów umowy" - powiedział dziennikarzom urzędnik.

Podkreślił, że Stany Zjednoczone oczekują od Iranu "wzajemności" w wysiłkach na rzecz wznowienia porozumienia. "Widzieliśmy pewne oznaki wzajemności, ale z pewnością są one niewystarczające. Pytanie brzmi, czy Iran jest skłonny (...) przyjąć to samo pragmatyczne podejście, jakie przyjęły Stany Zjednoczone, aby ponownie wypełniać swoje zobowiązania wynikające z umowy" - zaznaczył.

Jak pisze agencja Reuters, delegaci obu krajów przedstawili w Wiedniu swoje twarde stanowiska na temat możliwości powrotu do umowy. Według niektórych źródeł w rozmowach zanotowano pewien postęp, ale strona amerykańska obawia się impasu w negocjacjach.

image
Reklama

"Jeśli Iran będzie trzymał się stanowiska, że porozumienie zostanie odnowione pod warunkiem, że najpierw każda sankcja nałożona od 2017 roku zostanie zniesiona, to zmierzamy w kierunku impasu" - powiedział amerykański urzędnik.

Porozumienie atomowe świata z Iranem z 2015 r. przewidywało, że Iran znacząco zmniejszy produkcję uranu, a społeczność międzynarodowa zdejmie z Teheranu sankcje gospodarcze. W 2018 r. jednak ówczesny prezydent USA Donald Trump wycofał Waszyngton z porozumienia i nałożył nowe sankcje gospodarcze.

Obecny gospodarz Białego Domu Joe Biden chce ożywić porozumienie, ale Waszyngton i Teheran nie zgadzają się co do tego, kto powinien zrobić pierwszy krok. USA chcą, aby Teheran zaczął przestrzegać zapisów umowy, Irańczycy z kolei domagają się najpierw zniesienia wszystkich sankcji.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama