Reklama

Geopolityka

USA: tysiące gwardzistów na ulicach. Antifa organizacją terrorystyczną?

Żołnierze Gwardii Narodowej wykonujący zadanie związane ze zwalczaniem pandemii koronawirusa (zdjęcie ilustracyjne). Fot. Master Sgt. George Roach/US Air National Guard
Żołnierze Gwardii Narodowej wykonujący zadanie związane ze zwalczaniem pandemii koronawirusa (zdjęcie ilustracyjne). Fot. Master Sgt. George Roach/US Air National Guard

Prezydent USA Donald Trump poinformował w niedzielę na Twitterze, że zamierza uznać skrajnie lewicowy ruch Antifa za organizację terrorystyczną. Członkowie i zwolennicy administracji zarzucają lewicowym bojówkom udział w aktach przemocy podczas ostatnich demonstracji. W działaniach na terenie USA bierze udział co najmniej 5 tys. żołnierzy Gwardii Narodowej. 

W swoim niedzielnym wpisie Trump nie podał żadnych szczegółów dotyczących decyzji. We wcześniejszych wpisach sugerował, że "radykalnie lewicowi anarchiści" pod przewodnictwem Antify odpowiadają za przemoc na trwających od wtorku w wielu amerykańskich miastach demonstracjach w związku ze śmiercią Afroamerykanina George'a Floyda w wyniku interwencji policji.

Podobną opinię wyraził w sobotę m.in. prokurator generalny USA William Barr. Oznajmił, że demonstracje zostały przejęte przez anarchistyczne i "skrajnie lewicowe grupy ekstremistów", którzy mają własne cele. W wielu miejscach protestów uczestnicy zamieszek malowali na murach hasła i symbole anarchistyczne.

O uczestnictwie grup z zewnątrz w zamieszkach mówił w sobotę również gubernator stanu Minnesota Tim Welz. A lokalne media w Minneapolis donosiły o obecności prawicowych ekstremistów z grupy "trzyprocentowców". Portal śledczy Bellingcat informował również o mobilizacji w sieci skrajnie prawicowych ruchu "Boogaloo", którego celem jest wywołanie nowej wojny domowej.

Antifa, czyli "Akcja antyfaszystowska" to mający korzenie w Niemczech nieformalny ruch skrajnie lewicowych bojówek. Prezydent Trump już wcześniej sugerował włączenie Antify na listę organizacji terrorystycznych, po serii ataków na prawicowych aktywistów w 2019 roku. Trump stwierdził wówczas, że taki krok "uczyniłby pracę policji łatwiejszą".

W działaniach mających na celu przywrócenie porządku publicznego w Stanach Zjednoczonych bierze udział co najmniej 5 tys. żołnierzy Gwardii Narodowej z kilkunastu stanów. Kolejne 2 tys. postawiono w stan gotowości. Według doniesień agencyjnych zatrzymano łącznie ponad 1,6 tys. osób. Do dużej części naruszeń prawa dochodzi po zmroku - i często uczestniczą w nich inne osoby, niż te które pokojowo protestują przeciwko nadużyciom ze strony amerykańskiej policji. W trakcie zamieszek, trwających z różną intensywnością w kilkudziesięciu miastach, plądrowane są sklepy i banki, niszczone budynki użyteczności publicznej i samochody (w tym radiowozy), dochodzi też do wielu podpaleń i ataków na policjantów.

W trwających od kilku dni zamieszkach obrażenia odniosły setki funkcjonariuszy służb mundurowych. Podczas rozruchów dokonywane są przestępstwa dokonywane z użyciem broni palnej. W ich trakcie zginęły co najmniej trzy osoby, w tym jeden funkcjonariusz. W odpowiedzi niektóre miasta w USA, oprócz uruchomienia Gwardii Narodowej, zdecydowały się także na wprowadzenie godziny policyjnej. W stan gotowości postawiono również jednostki zawodowych sił zbrojnych, jednak na razie nie ma decyzji o ich użyciu.

PAP/Defence24.pl

Reklama

Komentarze (30)

 1. Piotr ze Szwecji

  Antifa to faszystowska lewacka (faszystowski lewackikominternowski) organizacja terrorystyczna. Antifa walczy z wolnością poglądów i z kapitalizmem, dwoma nieodłącznymi fundamentami każdej nowoczesnej demokracji.

  1. myślenie nie boli...

   Co za stek bzdur! Antifa to nie jest żadna organizacja - to ogólne określenie na wszystkie osoby aktywnie walczące z faszyzmem i rasizmem. Antyfaszyści są tak samo organizacją terrorystyczną jak wegetarianie czy płaskoziemcy - aktywne zaangażowanie w jakiś ruch nie czyni jeszcze organizacji, a udział wegan w zamieszkach nie czyni z wszystkich osób wege organizacji terrorystycznej. Faszyzm to nie jest element wolności poglądów - podobnie jak komunizm czy rasizm - to zbrodnicza ideologia na którą nie ma miejsca w demokratycznych społeczeństwach i z którą walczą nie tylko organizacje oddolne, ale również policja i organy ścigania każdego cywilizowanego kraju. W brew temu co piszesz antyfaszyści nie walczą też z kapitalizmem - już prędzej z komunizmem. Jednym słowem piszesz, choć nie masz bladego pojęcia pojęcia o temacie.

  2. Scooby Doo

   To doprawdy ciekawe. Ciekawe też czemu antifa ma sierp z młotem na strojach. Zmień sobie nick na taki: "myślenie nie boli..."

 2. Realista

  A w Niemczech te lewackie bojówki są pod pełnym parasolem ochronnym władz, biją, podpalają, itd., ale włos im z główki nie spadnie...Są potrzebni do tworzenia polit-poprawnej wizji społeczeństwa. W Polsce też ich "gościliśmy" swego czasu,w swym szerzeniu lewicowej "tolerancji" nie odpuścili nawet grupom rekonstrukcyjnym. Brawo dla p. Trumpa.

  1. mobilny

   100/100 kolego

  2. myślenie nie boli...

   widać jak bardzo boli was, że skończyło się bezkarne atakowanie ludzi na ulicach

  3. oPOrtunista

   Tak, bezkarność lewicowych bandytów poraża.

 3. Johann

  2 czerwca - Kolejny dzień protestów w Ameryce pokojowe ? Przy okazji wychodzi na wierzch Rasizm od wielu lat - pokoleń ....stosowany w USA ! Kuklus - Klan - Martin Luter King ...przecież nie tylko biali z Europy tam mieszkają ...W Ameryce mieszkają z całego świata ludzie przybyli za DOBROBYTEM .....? Jednym ten sen się spełnił ! Inni biede klepią od urodzenia ? Czy w 21 wieku i przy tak zaawansowanej technologi USA - powinno mieć takie rozwarstwienie ???? Tu Falcon - 9 ...super technologia leci na orbitę ....tam na ziemi ludzie nie mają co jeść , leczyć się ? Podstawowa komórka społeczeństwa jest wykluczona - a innym się w mawia o prawach człowieka ? Tak wiele pytań zawarłem w swoim wywodzie - Ameryka pokazuje to co tam tli się od lat i jak stosują się do innych NARODÓW na Świecie ? Od lat tam nie rozwiązane są podstawowe zasady współżycia między ludzkimi ...... Pamiętacie ruchy Hipisowskie ( dzieci kwiatów - Jimi Hendrix , Janis Joplin ) muzyków - boksera Cacius Cley Wietnam - wojna ...i nadal problem rasizmu narastał ....? Co obecnie wyniknie skoro miliarderzy nie chcą się podzielić z resztą społeczeństwa ... dolarami ....które są bez pokrycia i tu należało by przypomnieć o zadłużeniu USA na świecie na sumę 27 bilionów i tak ogromnym bezrobociu i wałęsającej się biedzie po całym kraju ? Na co im kilkanaście lotniskowców , baz rozsianych po całym świecie , super nowoczesnych samolotach i nie żle wyszkolonych żołnierzach - skoro w ich kraju jest aż tak żle .....Przyglądając się obrazkom serwowanych w CNN - czytając jak amerykanie plądrują sklepy niszcząc witryny , podpalając nawet kościoły...jaki obraz mamy sobie przeciwstawić - w Polsce są siły by tak samo było i u nas ...słynny apel by dzieci do szkoły nie chodziły głodne ( poprzednie ekipy rządzące w Polsce likwidujące nasze zakłady pracy PO 89r. i masa bezrobotnych , bezdomnych i bieda ) - czy o to im chodziło ...by było tak w Polsce jak w Ameryce obecnie . Ciągle przerzucamy się kiblami w Rosji i ciepłą wodą - a u nas (Polsce ) wieś również nie najlepiej wygląda pod tym względem ? Szamba nadal obowiązują czy kibel na gnojoku postawiony ....? W miastach w starych kamienicach kibel na klatkach schodowych umieszczony ...o ciepłej wodzie pomarzyć ...? No już dość tej pisaniny obrazki poranne w CNN - różnią się od córki w Polsce - TVN -24. Szkoda że korporacje i bogaci nie dostrzegają - że biednych obywateli mają obok siebie !

  1. mobilny

   Efekt NwO i nie jest to mit skoro bogaci chcą utrzymać swój status bo papierki zielone im gwarancji żadnej nie dają. Muszą je w ten a nie inny sposób wykorzystać. USA to gwarant i przywódca NwO. To się dzieje

 4. ABC

  Co będzie z Ameryką ? Nikt nie wie ???

 5. Ozi.

  Zdewastowany został pomnik Kościuszki w Waszyngtonie...

  1. antek

   I co z tego?

  2. Hektor

   Tadeusz Kościuszko był abolicjonistą. Więc protestujący przeciw dyskryminacji kolorowych nie mieli by żadnego powodu demolować jego pomnika. Tylko, że to już nie jest protest przeciwko brutalności policji wobec mniejszościom etnicznym. Zgodnie z zasadą, że "żaden kryzys nie może się zmarnować" lewica w USA postanowiła "wejść do akcji". Dodaj jeszcze do tego, że prócz pomnika naszego wielkiego rodaka zostało zdewastowanych kilka kościołów oraz to, że Antifę w USA (i nie tylko) oraz wiele innych lewicowych organizacji wspiera finansowo niejaki George Soros i cała ta sytuacja zaczyna wyglądać coraz bardziej niepokojąco.

  3. myślenie nie boli...

   Kościuszko zanim został abolicjonistą żył z pracy chłopów pańszczyźnianych czyli de facto z niewolnictwa. Po wtóre powodów do okradania sklepów z RTV również nie mają, a jednak robią to znacznie częściej niż niszczenie pomników - ma to tyle samo wspólnego z Antifą i Sorosem co z poglądami Kościuszki. Po trzecie brutalność policji zdarza się wszędzie, ale nie wszędzie dochodzi do wielodniowych zamieszek połączonych z rabowaniem sklepów - np. nie ma czegoś takiego w takich Niemczech i to mimo wyjątkowo silnej Antify i ogólnie ruchów lewicowych - może zatem zamiast pleść o lewackich demiurgach wywołujących kryzysy warto by się zastanowić się czemu po tylu latach dobrej koniunktury biedni stali się jeszcze biedniejsi i tak zdesperowani, że wykorzystują każdą okazję do kradzieży?

 6. Fanklub Daviena

  Przyznam się, że z niekłamaną satysfakcją oglądam jak karma wraca i "kolorowa rewolucja", tak często aplikowana przez USA innym krajom, wybucha w USA! :)

  1. myślenie nie boli...

   zawsze wypisujesz głupoty, jakoby ludzie buntowali się przeciw dyktatorom nie z potrzeby wolności, ale z podjudzenia CIA - ciekawe zatem kto podjudza Amerykanów? kto aplikuje kolorową rewolucję skoro wg ciebie ktoś aplikować ją musi?

 7. bbb

  A czy przypadkiem skala zamieszek nie sugeruje ,że problem jest dużo głębszy niż działalność Antify?

  1. yaro

   oczywiście, że tak, Antifa to tylko takie słowo klucz ......

  2. mobilny

   Jest ale winny musi być co nie zmienia faktu że Antifa jest aktywna i powinna ponieść konsekwencję

  3. myślenie nie boli...

   odpowiedź na to pytanie jest oczywista i to dlatego Trump rzuca taką populistyczną kość, o którą pieski gryzą się na forach, by nikt nie pytał dlaczego za jego kadencji bogaci stali się jeszcze bogatsi, a biedni jeszcze zbiednieli

 8. www

  Signum temporis, Chiny wzywają USA do poszanowania praw mniejszości rasowych, zaś policja w USA od piątku już 60 razy strzelała do oznakowanych reporterów i dziennikarzy. Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało USA do zapobiegania dyskryminacji rasowej mniejszości. – Mamy nadzieję, że rząd USA podejmie konkretne działania w celu wypełnienia swoich zobowiązań wynikających z międzynarodowej konwencji w sprawie eliminacji wszelkich form dyskryminacji rasowej, aby stać na straży prawnych praw mniejszości etnicznych – powiedział Zhao Lijian, rzecznik chińskiego MSZ. Łącznie od wybuchu rozruchów zanotowano ponad 60 przypadków użycia przemocy funkcjonariuszy wobec przedstawicieli mediów. Fotograf Linda Tirado z straciła wzrok w jednym oku po uderzeniu gumową kulą. Policja w Minneapolis strzelała m.in. do ekip Deutsche Welle oraz agencji Reutera mimo ich wyraźnej identyfikacji.

  1. Adam P.

   Czy to jest ostateczne oświadczenie organizacji Antify?

  2. www

   Taaaak, przecież to terroryści. Upadek imperium widać jak na dłoni.

  3. mobilny

   Antifa. Nie wiadomo o co chodzi a chodzi im tylko o dym ponieważ wszyscy poza nimi to faszyści Natomiast wezwanie chińskiego MSZ jest uzasadnione w 100% i w zgodzie ze stanowiskiem swego odpowiednika amerykańskiego z tymże z każdej ze stron jest to tylko pustosłowie. Tutaj mogą podać sobie rękę.

 9. Fanklub Daviena

  Zabawię się w Kiksa: reżim Trumpa upadnie najdalej za 3 miesiące i Trump skończy jak Kadafi albo ucieknie do Moskwy... :)

 10. Adam S.

  Mówiłem? mówiłem? Gdzie są trole? Na posterunku. Omawiają amerykańską "rewolucję" której nie ma.

 11. Fanklub Daviena

  Cieszę się, że karma wraca i kolorowa rewolucja, którą USA tak często organizowały u innych, zaczyna się w USA. :)

  1. ja

   ciekawe podejscie;)

  2. Adam S.

   Nie, nie ma żadnej rewolucji. Jest plądrowanie sklepów i podpalanie samochodów. Bandyterka. Z której oczywiście moskiewskie trole bardzo się cieszą.

 12. yaro

  Była doradczyni Obamy ds. bezpieczeństwa narodowego Susan Rice w wywiadzie telewizyjnym w niedzielę, stwierdziła, że za gwałtownymi zamieszkami w Stanach Zjednoczonych stoją Rosjanie. "Ja bym się nie zdziwiła, gdyby dowiedziała się, że oni buntowali tych ekstremistów z obu stron, korzystając z sieci społecznościowych" - powiedziała Rice. "Ja bym się nie zdziwiła, gdyby dowiedziała się, że oni finansują to wszystko w jakiś sposób, kształt lub formę." Washington Post wskazuje na statystyki, pokazujące, że w sumie 41 bezbronny człowiek został zastrzelony przez policję w USA w roku 2019. Czterech oficerów zostało zwolnionych w sprawie Floyda, w areszcie został jeden aresztowany oficer policji, który klęczał na Floydzie przez 9 minut, gdy ten krzyczał, że nie może oddychać, chociaż raport wstępny ekspertyzy lekarskiej nie wykazał „żadnych ustaleń fizycznych potwierdzających diagnozę traumatycznej asfiksji lub uduszenia” - i przytoczył przypuszczenie że Floyd zmarł na chorobę wieńcową i nadciśnieniową chorobę serca,

 13. Adam S.

  A ja się zastanawiałem, gdzie się podziały stada troli, które w pocie czoła pracowały nad brexitem, protestem pomarańczowych kamizelek i destabilizacją Katalonii. Przez chwilę byli zajęci masztami 5G, ale teraz w końcu robią to, co lubią najbardziej - dowalają "amierikancom". "W Ameryce Murzynów biją !". Może to i dobrze, bo jak Amerykanie poczują się zagrożeni, to jest szansa że przyłożą się do czyszczenia brudów u siebie.

  1. Observer

   Czyli jesteś albo wasalem USA albo Rosji? Nie można inaczej? Stąd jak brexit to ruscy, Katalonia to ruscy? :D A w lodówce jak znajdziesz zgniłą kiełbase to co, ruscy podłożyli? LOL :D

  2. z całym szacunkiem ale (vil)

   z całym szacunkiem ale : EU to zło, mówienie, że ktoś jest ruskim agentem bo jest przeciwnikiem federalistycznego neomarksitowskiego tworu pełnego poprawności politycznej jest niesłuszne, a destabilizacja katalonii ? my jako Polacy też z zaborcami walczyliśmy, każdy NARÓD powinien mieć SWOJE państwo, NARÓDPAŃSTWO, to nie jest ruska agentura być przeciw EU które mówi o zjednoczeniu i likwidacji narodów, to nie jest ruska agentura gdy mówi się, że baskowie katalończycy czy jak oni się tam nazywają mają prawo do swojego państwa , tak jak MY POLACY walczyliśmy z zaborcą, by Polska była Polską , protest żółtych kamizelek - proszę poczytać kto protestuje - klasa średnia płacąca podatki przeciw socjalnym rządom , to nie są protesty leniwych mniejszości, to protesty klasy średniej natives co płacą podatki

  3. rmarcin555

   @z całym szacunkiem ale (vil). Dawno takich bzdur nie czytałem. Najlepiej podzielmy się ponownie na plemiona i wyrzynajmy bo każdy kacyk chce mieć swoje królestwo. Jeśli chodzi o naszą walkę z zaborcami to coś słabo szło i niepodległość dostaliśmy w prezencie. Co do żółtych kamizelek to wiesz w ogóle co nazywa się klasą średnią?

 14. gosc

  no to rosja oglosic powinna swoich opozycjonistow terrorystami.

 15. Lolo

  U nas tez antifa powinna być uznana za organizację terrorystyczną.

  1. myślenie nie boli...

   Pewnie, bo to nie stadionowo-narodowi gangsterzy handlujący narkotykami i żywym towarem i załatwiający swoje porachunki maczetami są w Polsce problemem - zagrożenie terrorystyczne stanowią lewacy którzy nie pozwalają 11.11 na palenie squatów

  2. Krzysiek z Wrocławia

   podobnie jak ONR

  3. mock

   Możesz podać jakieś przykłady działań antify, które podpadają pod definicję terroryzmu?

 16. ...

  Iran zaapelowal o nie uzywanie przemocy wzgedem obwateli w Usa

 17. Kot nr 398

  Jesteśmy jednym z ostatnich krajów mających problem ze zrozumieniem prostego faktu: USA nie są bardzo bogatym krajem. Nie są nawet bogatym. Bogate tam są korporacje i oligarchowie. Zwykły człowiek ma tylko długi i kredyty, nierzadko nie ma prawa do opieki zdrowotnej. A co tam słychać w "trailer parkach"? Może warto jeszcze trzy razy przemyśleć czy "nasz" wybór jest aż tak słuszny?

  1. Jaki "nasz" wybór towarzyszu?

  2. Jak tam pojedziesz to zobaczysz bogactwo ....większość społeczeństwa pracuje i to ciężko ale żyją na naprawdę wysokim poziomie

  3. prawnik

   USA jest bardzo bogatym krajem i większość społeczeństwa żyje na poziomie dużo wyższym niż my ....a wiem to z autopsji

 18. mobilny

  Popieram Trumpa w tej decyzji

 19. Africa Corps

  Lewacka bojówka z zapleczem zielonych i adf to nic nowego w niemczech Dziwię sie ze rząd Polski na to pozwala bo zalążek SD

 20. Wasko

  Bo ludzie zapomnieli dawnego hasła że " dobry komunista to martwy " komunista . A te ruchy anarchistyczne są pochodną komunizmu.

  1. Krzysiek z Wrocławia

   W sumie to socjalistów (następców komunistów) mamy dzisiaj prawie wszędzie ale w PIS jest ich najwięcej. Zresztą mają to w swojej nazwie. Niech się skrajna prawica z lewicą pozabijają to i świat będzie lepszy. Zezwolić im na ustawki na udeptanej ziemi i po problemie.

 21. Xd

  Czekam z niecierpliwością na cytowaną przez d24 informację z anonimowyvh źródeł podaną przez cnn że to rosyjskie służby a wręcz sam putin za ty stoi A na marginesie czy w demokratycznym państwie prawa godzi się wysyłać wojsko przeviw pokojowym demonstrantom ....

  1. Jack40

   w latach 60 zrobiono wiece robotnicze rozdano robotnikom trochę kiełbasy i troche wódki rozdano drewniane style od łopat podstawiono autobusy i zawieziono ich na miejsce Robotnicy sami rozgonili wywrotowe wiece studenckie .

  2. entre

   Ciekawą masz definicję pokojowych demonstracji, aż się boję pomyśleć jak wyglądają według Ciebie zamieszki

  3. myślenie nie boli...

   Jeszcze nie ma czego trollować, a Petersburg już sieje ferment... BTW: Kreml to sponsoruje raczej ruchy faszystowskie niż antyfaszystowskie. A to jak "pokojowo nastawieni" są demonstranci widać każdego dnia w przekazach z amerykańskich miast.

 22. easyrider

  Tego typu ruchy powinny być delegalizowane. Za twarz i do ciężkich robót. Alternatywa - pozbawienie obywatelstwa i wypad z kraju.

  1. Autorex

   Tak samo jak i u nas.

 23. Adam S.

  Antifa, czyli "Akcja antyfaszystowska" to mający korzenie w Niemczech nieformalny ruch, mający korzenie w Rosji. Wielka Wojna Ojczyźniana przeciw amierikańskim imperialistom. Wciąż ta sama logika - jeśli Rosja z kimś walczy, z definicji jest on faszystą.

 24. Dalej patrzący

  W Niemczech bojówki Antify - w tzw. "rozpoznawczych" czarnych koszulach, z bejsbolami i z maskami na twarzy - bardzo aktywnie wkraczają do akcji bezpośrednich. Mają absolutne przekonanie, że w każdej sytuacji racja jest po ich stronie, że są nietykalni, że są szpicą postępu. W 2013 takie bojówki przyjechały do Warszawy na Marsz Niepodległości, aby "walczyć z nazistami" - co gorąco popierały unijne media, zwłaszcza niemieckie. Nie uznaja pluralizmu [czyli podstawy demokracji] ani prawa do własnych poglądów - każde odchylenie od jedynie słusznej linii postępu lewicowego - jest traktowane jako "nazizm". Ogólnie - mentalność i metody działania i skrajnie ideologiczne podejście - jak bojówek SA narodowego-socjalizmu w Niemczech na początku lat 30-tych.

 25. Zenek

  Malowali na murach hasła i symbole anarchistyczne przecież to są bard,o nie bezpieczni terroryści

  1. Sternik

   Antifa JEST grupą terrorystyczną. Bez względu na zdanie Trumpa.

  2. bob budowniczy

   Antifa to są terroryści zawsze nimi byli ich mocodawcami jest moskwa

  3. Asd

   Zdecydowanie. Przypomnę choćby akcje ich szwabskiego odłamu jak sprowadzili na nasz Marsz Niepodległości swoich bojówkarzy, którzy atakowali nas Polaków na Marszu.

Reklama