Reklama

Geopolityka

USA: porozumienie z Rosją ws. przedłużenia układu New Start

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

USA poinformowały we wtorek o „zasadniczym porozumieniu” z Rosją w sprawie przedłużenia traktatu New Start, który wygaśnie w lutym przyszłego roku. „Co do zasady istnieje porozumienie na najwyższym szczeblu naszych dwóch rządów” - oświadczył przedstawiciel Departamentu Stanu.

"Poinformowaliśmy Rosję, że jesteśmy gotowi do przedłużenia traktatu New Start o pewien okres, pod warunkiem, że w zamian ona zgodzi się na ograniczenie lub zamrożenie swojego arsenału nuklearnego. Jesteśmy gotowi zrobić to samo” - powiedział wysłannik prezydenta USA ds. kontroli zbrojeń Marshall Billingslea.

„Uważamy, że co do zasady istnieje porozumienie na najwyższym szczeblu naszych dwóch rządów. Moskwa musi wykazać wolę polityczną i działać podobnie jak my” - podkreślił.

Układ New START (o dalszej redukcji i ograniczeniu ofensywnych zbrojeń strategicznych) został podpisany w kwietniu 2010 roku w Pradze przez ówczesnych prezydentów USA i Rosji - Baracka Obamę i Dmitrija Miedwiediewa.

Układ wszedł w życie w lutym 2011 roku. Zakłada on znaczną redukcję pocisków i głowic nuklearnych po obu stronach. Pozwala też na 18 inspekcji obiektów wojskowych rocznie. Układ wygaśnie w lutym 2021 roku, jeśli strony nie uzgodnią jego przedłużenia.

W ubiegłym roku USA oficjalnie wystąpiły z traktatu INF. Wycofanie się z tego porozumienia, podpisanego jeszcze w latach istnienia ZSRR, USA uzasadniały tym, że Rosja nie stosuje się do jego zapisów i rozmieszcza pociski manewrujące 9M729. Układ przestał obowiązywać w sierpniu ubiegłego roku.

Układ INF podpisali w 1987 roku przywódcy USA i ówczesnego ZSRR, Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow w Waszyngtonie. Przewidywał on likwidację arsenałów rakietowych pośredniego i średniego zasięgu, a także zabraniał ich produkowania, przechowywania i stosowania. Układem objęte były pociski o zasięgu od 500 do 5500 km.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama