Reklama

Geopolityka

USA po 32 latach wznowiły produkcję głowic jądrowych

Stany Zjednoczone po 32 latach wznowiły produkcję głowic jądrowych; w 2023 roku powstanie 80 ładunków zawierających pluton, stanowiących kluczowy element konstrukcji strategicznych i taktycznych pocisków nuklearnych - odnotował doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko, powołując się na amerykański resort energii.

Reklama

kraiński polityk, który w czwartek zwrócił uwagę na tę zmianę polityki Waszyngtonu w komunikacie na Telegramie, powołał się na raport Narodowej Administracji Bezpieczeństwa Jądrowego (NNSA) dla Kongresu

Reklama

"Produkcja głowic nuklearnych (w USA) została zamrożona po rozpadzie ZSRR, czyli 32 lata temu. Wytwarzanie plutonowych (ładunków) wstrzymano już w 1989 roku, czyli przed podpisaniem w 1991 roku (amerykańsko-radzieckiego) traktatu o redukcji strategicznych zbrojeń ofensywnych START I" - przypomniał ukraiński urzędnik.

W tym roku Stany Zjednoczone wyprodukują dziesiątki nowych pocisków nuklearnych. Zaplanowano też profilaktyczne działania na rzecz przedłużenia przydatności bojowej rozmieszczonych w Europie bomb lotniczych B61-12 oraz modernizacji pocisków balistycznych Trident II, przenoszonych przez okręty podwodne.

Reklama

Wznowienie amerykańskiego programu nuklearnego zostało zatwierdzone przez prezydenta Joe Bidena i będzie kosztowało Waszyngton 634 mld dolarów w okresie do 2031 roku - zauważył Heraszczenko, powołując się na wnioski z raportu NNSA.

Czytaj też

Doradca szefa MSW Ukrainy wyjaśnił, że zmiana polityki USA w kontekście zbrojeń nuklearnych wynika z działań Rosji - odejścia przez ten kraj w grudniu 2022 roku od znanej jeszcze z czasów ZSRR doktryny, która dopuszczała możliwość ataku jądrowego w odpowiedzi na podobny ruch przeciwnika. Pod koniec ubiegłego roku Władimir Putin ogłosił, że Moskwa może zdecydować się również na "atak prewencyjny".

Następnie w lutym 2023 roku Kreml wycofał się z umowy Nowy Start, czyli ostatniego obowiązującego wówczas amerykańsko-rosyjskiego porozumienia o ograniczaniu strategicznych zbrojeń jądrowych. W odpowiedzi Pentagon przeprowadził ćwiczenia swoich sił nuklearnych - przypomniał Heraszczenko.

"Stany Zjednoczone trzeźwo oceniają sytuację, dlatego odeszły od języka dyplomacji na rzecz bezpośrednich ostrzeżeń" - ocenił przedstawiciel rządu w Kijowie. #READ[ articles: 1005202 | showThumbnails: true ]

Według szacunków Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań Pokojowych (SIPRI) z czerwca 2022 roku, Rosja posiada około 5977 głowic jądrowych, natomiast Stany Zjednoczone - około 5428. Arsenał nuklearny tych państw stanowi łącznie niemal 90 proc. całego światowego arsenału pocisków atomowych.

YouTube cover video
Źródło:PAP
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (4)

  1. bc

    Prawidłowo, tak się kończy drażnienie hegemona. USA powinno sobie przezbroić połowę rakiet Trident II w głowice o mocy 475kt jak pierwotnie planowano(8 głowic na rakietę) zamiast 100kt które są trochę za słabe na zakopane silosy i mobilne wyrzutnie.

  2. Thorgal

    Polski pocisk balistyczny z głowicą termobaryczną o zasięgu ponad 1000km mi się przyśnił...Przez tą sztuczną inteligencję, moje sny stały się takie realistyczne, że naprawdę przez chwilę w to uwierzyłem........Na szczęście mocna kawa z rana i już wszystko wraca do normy...

    1. ostatni

      najwazjsze to Polski przemysl obronny. Niezalezny. A nei tylko zakupy i zakupuy za granica.

  3. ostatni

    I pomyslec - chiny maja ok 250 ladnkow jadrwych (tak ok 20-30 razy mniej niz USA) gdy powidzlay ze chca wyprdukwac 10 wiecej - W USa straszny alarm - STop Stop...Podpisac uklad o zakazie prodkucji. A sie okazuje ze samo kilkadzisiat nowch mimo ze maja z 7000. jak zwykle...

  4. ΚrzysiekS

    O ile polska bomba atomowa jest projektem raczej nierealnym tak moim zdaniem nic nie stoi na przeszkodzie żeby wziąść zużyte paliwo z reaktora MARIA w Świerku i zaadaptować je do wypełnienia amunicji 155 albo rakiet BM-21 / HIMARS. Ostrzał przeciwnika tego typu pociskami powoduje efekt area-denial na kilkadziesiąt lat.

Reklama