Geopolityka

USA i Rosja o denuklearyzacji Korei Północnej

Północnokoreańska rakieta balistyczne pośredniego zasięgu Pukguksong-2, fot. Wikipedia, CC BY-SA 4.0
Północnokoreańska rakieta balistyczne pośredniego zasięgu Pukguksong-2, fot. Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Specjalny wysłannik USA ds. Korei Północnej Stephen Biegun uda się w tym tygodniu do Moskwy, gdzie z rosyjskimi urzędnikami będzie rozmawiał o denuklearyzacji Korei Północnej - poinformował we wtorek Departament Stanu USA.

Zgodnie z komunikatem spotkania odbędą się w środę i czwartek. Ich celem będzie "przedyskutowanie wysiłków w celu przyspieszenia ostatecznej, w pełni weryfikowalnej denuklearyzacji Korei Północnej" - podał Departament Stanu, nie ujawniając jednak szczegółów.

Mimo dwóch szczytów przywódców USA i Korei Północnej, Donalda Trumpa i Kim Dzong Una, politykom wciąż nie udało się osiągnąć ostatecznego porozumienia co do denuklearyzacji; przyczyną są występujące między nimi rozbieżności co do zakresu ograniczenia północnokoreańskiego programu nuklearnego i stopnia ograniczenia sankcji gospodarczych USA wobec Korei Płn. W marcu, po fiasku lutowego szczytu Trump-Kim w Hanoi, USA nałożyły na Pjongjang kolejne sankcje. Amerykańscy urzędnicy informowali o możliwości zorganizowania kolejnego szczytu.

W ostatnim czasie w mediach pojawiły się doniesienia o planowanej wizycie Kima w Rosji. We wtorek południowokoreańska agencja Yonhap podała, że w planach jest szczyt z udziałem przywódcy Korei Północnej i prezydenta Rosji Władimira Putina. 

Źródło:
PAP

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.