Reklama

Geopolityka

USA chcą wyjaśnić, czy Pakistan użył F-16 do zestrzelenia samolotu Indii w Kaszmirze

Pakistański F-16BM. Fot. Asuspine, Wikipedia, CC BY-SA 4.0
Pakistański F-16BM. Fot. Asuspine, Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Stany Zjednoczone pragną wyjaśnić, czy Pakistan wykorzystał wyprodukowane w USA myśliwce F-16 do zestrzelenia samolotu wojskowego Indii w Kaszmirze - podała w niedzielę ambasada USA w Islamabadzie. Może to naruszać umowę sprzedaży F-16 między USA i Pakistanem.

"Wiemy o tych doniesieniach i poszukujemy więcej informacji" na ten temat - powiedział rzecznik amerykańskiej ambasady. "Bardzo poważnie traktujemy wszystkie doniesienia o naruszaniu (zasad dotyczących) sprzętu wojskowego" - dodał.

Strona pakistańska twierdzi, że nie użyła F-16 do zestrzelenia w środę indyjskiego samolotu, który przekroczył de facto granicę między kontrolowanymi przez Indie i Pakistan częściami spornego regionu, Kaszmiru. Władze w Islamabadzie zapewniają ponadto, że było to działanie w samoobronie.

Reuters przypomina, że USA często włączają do umów eksportowych na sprzęt wojskowy ograniczenia co do jego stosowania.

Napięcie w relacjach między Indiami i Pakistanem gwałtownie wzrosło, gdy indyjskie lotnictwo w nocy z poniedziałku na wtorek zaatakowało na terytorium pakistańskim obóz szkoleniowy islamistycznego ugrupowania Dżaisz-e-Mohammed (JeM - Armia Mahometa). Był to pierwszy taki atak od 1971 roku.

JeM przyznało się do dokonania 14 lutego samobójczego zamachu bombowego, w którym zginęło 40 członków indyjskich paramilitarnych sił policyjnych w Kaszmirze. JeM chce przyłączenia do Pakistanu indyjskiego stanu Dżammu i Kaszmir. Delhi uważa, że władze pakistańskie były zamieszane w ten atak, czemu Islamabad zaprzecza.

W piątek władze Pakistanu przekazały stronie indyjskiej pilota zestrzelonego samolotu, co miało złagodzić napięcie, jednak w nocy z piątku na sobotę między żołnierzami obu stron w Kaszmirze doszło do wymiany ognia, w której zginęło co najmniej ośmiu cywilów.

Zarówno Indie, jak i Pakistan dysponują bronią jądrową, a w przeszłości stoczyły trzy wojny o kontrolę nad Kaszmirem

Źródło:PAP
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (20)

  1. Kruk

    Nie rozumiem czemu się tak nakręcacie. Przykład Pakistanu dowodzi ze jednak można skutecznie użyć F-16 bez zgody USA . To, ze teraz będą jakieś dyplomatyczne połajanki nie zmienia faktu, ze w pakistańskim F-16 nie było tajnego "czarnego pudełka" którym Amerykanie wyłączają możliwości bojowe samolotu. Mam nadzieję ze z polskimi F-16 jest dokładnie tak samo. Jak trzeba uzyc to się użyje a potem można się będzie tłumaczyć sojusznikowi.

  2. xyz

    Niestety panie Analityk, Raaex ma rację i to bez ruskich mediów

  3. Raaex

    Do analityk - Himars działa w oparciu o specjalnie zabezpieczony, wojskowy, amerykański system naprowadzania GPS bez dostępu do niego strzelanie odbywa się na zasadzie " chybił/trafił" z naciskiem na duże chybił. System można wyłączyć. Od i zagadka wyjaśniona. Zresztą i tak bez satelity wielkiego brata to tymi ATACMS to se możemy na wiwat postrzelać....zwłaszcza, że nawet odpowiedniego BSL nie mamy.

  4. Analityk

    Raaex: piszesz bzdury tworzone i powielane przez Rosyjskie media.

  5. Marcin

    Dlatego należy kupować sprzęt od państw UE i z nimi wchodzić we wszelkie kooperacje. Żaden szanujący się kraj w Europie nie robi interesów z Amerykanami w taki sposób jak my. Bez przetargu, bez znajomości zapisów umowy przez szersze gremia w Sejmie czy samej armii. Obecne stosunki Polski z USA wyglądają dokładnie tak jak stosunki Amerykanów z państwami typu Pakistan, Egipt, Rumunia, Afganistan, Irak etc. Ale poklepanie naszego polityka choćby przez porucznika z US Army wzbudza w nim ogromne i niczym niewytłumaczone podniecenie, a jak się zwrócą per koledzy i przyjaciele to już całkowity odlot. Do nas napiszą czy to prawda, że tankowaliśmy cysterną z Jelcza Amerykańską ciężarówkę.

  6. Raaex

    W HIMARS to nawet nie da się odpalić rakiet bez zgody USA. Paranoja za 2 mld.

  7. Aaa

    Dlatego jak kupiwać myśliwce to albo grippeny albo eurofigtery. Mogą być gorsze ale będzie można ich samodzielnie użyć!

  8. niki

    A myślicie że nasze baterie Patriot będą mogły zwalczać dowolne cele? Zapomnijcie.

  9. Ja66

    Czyli sytuacja jak z rakietami Tomahawk, gdy za każdym razem trzeba pytać się w Waszyngtonie czy można ich użyć.

  10. Luke

    Napewno Polska tylko moze latac na F16 ale nie moze odpalic rakiety bez zgody USA,normalnie to jest chore, kraje kupuja uzbrojenie zeby sie bronic jak przyjdzie taki czas a nie pytac sie o zgode innego kraju czy moze sie bronic! A kiedy to Turcia zestrzelila Ruskiego Miga to sie nie pytali. USA straszy naiwnych i mniejszych!

  11. Ok bajdur

    Czy Polska także ma wpisane ograniczenia co do możliwości użycia naszych f-16? Czy ye samoloty i inne uzbrojenie mają czarne podelko odcinające systemy bojowe? Czu takie same postanowienia będą w programie Homar?

  12. Qaz

    Zawsze wiedziałem, że kontakty z USA są ryzykowne pod każdym możliwym względem. Rząd musi się tym zainteresować i pomyśleć czy dalej topić nasze pieniądze w coś, co w żadnym stopniu nie podnosi naszych zdolności obronnych a co gorsza w razie potrzeby nie będzie możliwości użycia tego.

  13. Gracz

    USA to obchodzi bo po takiej akcji ich szanse na sprzedaż hindusom samolotów maleją.

  14. Juhas

    Ciekawe z jakimi ograniczeniami eksportowymi, Polska zakupiła swoje F-16?

  15. Quetz

    A co USA mzoe to obchodzic? Czyzby roscili sobie prawo dodecydowania o tym jak kposiadacz danego sprzetu mzoe go uzyc? To zastanawiajace dla potencjalnych nabywcow.

  16. poznaniak

    Państwo wydaje grube pieniądze na samolot made in USA po to by nie móc go wykorzystać do obrony kraju-no bardziej chorej sytuacji to chyba świat nie widział. Polska też produkowała samoloty bojowe na eksport i jakoś nikt nie zabranial odbiorcy używania samolotów .Grecy naszymi maszynami bronili się przed Włochami i to skutecznie. Pamiętajmy ,że Pakistan bronił swojego terytorium .Może warto przemyśleć pewne fakty przed zakupem samolotów w programie Harpia?

  17. Yugol

    Powinny wyjaśnić typ rakiety użytej przez Pakistan a której hindusi nie spodziewali się o F-21 niech zapomną

  18. Marcin

    a jakie Polska ma ograniczenia w użyciu sprzętu Made in USA ? tylko nie piszcie że nie ma.

  19. Luke

    Co to znaczy ze chca, samoloty naleza do Pakistanu i moga je uzywac jak I naco chca. Dlatego sie nie powinno uzalerzniac od jednego producenta czy kraju bo jak sie obrazi big brother na Polske to bedzie zle dla sprzetu i dlatego Polska czy inne kraje swiata powinni pracowac z innymi krajami zeby pozyskac uzbrojenie. RP powinna wspulpracowac z Francja, Rosja, Niemcami, Angliom, Chinami, Wlochami, szwadami a nie tylko z USA, jak juz cos to klepac swuj produkt no ale Polska sie sprzedala!

  20. Plush*

    Kto takie umowy konstruuje? Olać USA Pakistan ma Chiny i JF-17.

Reklama