Reklama

Geopolityka

USA: brak zgody co do izraelskiej aneksji

Fot. Cezary p/CC BY-SA 4.0
Fot. Cezary p/CC BY-SA 4.0

Podczas trzech dni rozmów doradcy prezydenta USA Donalda Trumpa nie osiągnęli porozumienia w sprawie zgody dla Izraela na aneksję części ziem Zachodniego Brzegu Jordanu administrowanych przez Tel Awiw — poinformował Reuters, powołując się na anonimowych urzędników Białego Domu.

"Jak dotąd nie ma ostatecznej decyzji w sprawie kolejnych kroków wdrażających plan Trumpa" - powiedział jeden z urzędników amerykańskiej administracji, odnosząc się do prezydenckiego planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu, zgodnie z którym mogłoby dojść do rozszerzenia suwerenności Izraela na osiedla żydowskie na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Reuters wyjaśnia, że Donald Trump brał udział w niektórych rozmowach swoich doradców, które w sumie trwały trzy dni. Po ich zakończeniu zdecydowano, że przed ostateczną decyzją potrzebne będą dalsze analizy i kolejne dyskusje.

Zgodnie z ogłoszonym w styczniu br. planem mającym rozwiązać kryzys izraelsko-palestyński USA uznają żydowskie osiedla, zbudowane na ziemiach palestyńskich, jako część Izraela. Na tej podstawie izraelski premier Benjamin Netanjahu na 1 lipca wyznaczył początek rządowej dyskusji na temat aneksji części terenów Zachodniego Brzegu, w tym całej Doliny Jordanu.

Netanjahu już we wrześniu 2019 roku zapowiedział chęć aneksji części terenów, zamieszkanych przez Palestyńczyków. Jego zamiary zaczęły przybierać bardziej realne kształty 28 stycznia br., gdy prezydent USA Donald Trump ogłosił plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu, pozwalający Izraelowi na aneksję dużej części okupowanego Zachodniego Brzegu, w tym osiedli żydowskich, które są uważane za nielegalne przez większość społeczności międzynarodowej.

Przeciwko aneksji wypowiedziała się Unia Europejska, oddzielne ostrzeżenia wystosowały też resorty spraw zagranicznych Francji i Niemiec, swój sprzeciw wyraziła również Liga Arabska, a ostatnio także sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zaapelował do władz Izraela o zrezygnowanie z planów aneksji.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (14)

 1. Pentagram

  Wszystko sie może zdarzyć przed wyborami a w dużej mierze zależy lobby żydowskigo. Czy pójdzie za Joe Bidenem?

  1. wvs

   Ponad 70% zydow amerykanskich tradycyjnie glosuje na demokratow, niezaleznie od staran republikanow.

  2. yike

   A ich miliarderzy opłacają obydwie partie

 2. Orthodox

  Czy ten skrawek ziemi wart jest dla Izraelitów ciągłego życia w swoistym stanie wojennym, przerywanym co rusz faktyczną wojną?

  1. Oleg

   @Orhodox To nie sa Izraelici tylko Izraelczycy. A to jest zasadnicza roznica. Oni nie maja nic wspolnego z Zydami biblijnymim

 3. Otto

  Naród, który w swojej historii tyle wycierpiał stworzył jedno z największych w historii gett, w którym trzyma cały naród palestyński.

  1. Saladyn

   A kogo to obchodzi to po pierwsze!! a po drugie Palestyńczycy to ludność arabska napływowa bo Arabowie historycznie stamtąd nie pochodzili tylko zasiedlili przyczyniło się Imperium Rzymskie robiąc żydkom i innym nacjom rzeźnie i później Krzyżowcy powtarzając rzeźnie mieszkańcom regonu a były to rożne ludy i rożne wyznania. Generalnie region to stan wojny od tysięcy lat z czasami pokoju więc to co jest teraz to stan normalny.

  2. Cóż

   Szalom drogi wędrowcze. Współcześni Żydzi nie mają żadnych praw historycznych do Palestyny, nie ma nawet genetycznego powiązania większośći z nich z regionem. Palestyńscy Arabowie są potomkami Fenicjan którzy żyli tam od tysiącleci.

  3. czytelnik D24

   Nie kłam. Palestyńczycy pochodzą od Ludów Morza którzy byli nikim innym jak ludami koczowniczymi. W dzisiejszej Palestynie umieścił ich faraon jak przegrali wojnę z Egiptem.

 4. Wujaszek Anton

  Czekamy na głos Daviena. Zaraz udzieli nam wykładu z zakresu prawa, stosunków międzynarodowych, historii, wojskowości, arabistyki, ekonomii, amerykanistyki, politologii i geografii. Nie mogę się doczekać.

  1. Davien

   Moze jakies embargo na Izrael za atomowki?

  2. Abu AbFajr

   Kto owe embargo miałby nałożyć skoro Izrael ma w garści cały rząd USA? Pozwolenia nie ma ze względu na stan światowej gospodarki. Gdyby nie COVID i słabnąca rola USA jako hegemona - pozwolenie by dostali.

  3. Cóż

   A kto ma je nałożyć? Ukochane przez ciebie mocarstwo amerykańskie, które uwielbia służyć narodowi wybranemu?

 5. ccc

  A teraz coś z historii: Przemówienie B. Franklina, 1789 Istnieje poważne zagrożenie dla USA. Tym zagrożeniem jest Żyd, gdyż w każdym kraju, gdzie Żydzi się osiedlili, doprowadzili do obniżenia poziomu moralności i handlowej uczciwości. Trzymają się na uboczu, nieprzystosowani. Próbują zniszczyć inne narody od strony finansowej, jak to było w przypadku Hiszpanii i Portugalii. Przez ponad 1700 lat uskarżali się na swój nieszczęsny los, mianowicie na to, że zostali wygnani ze swej ziemi, ale, proszę panów, gdyby cywilizowany świat oddał im dzisiaj z powrotem Palestynę, to natychmiast znaleźliby powód, żeby tam nie powrócić. Dlaczego? Ponieważ są wampirami, żyją z innych wampirów. Nie potrafią sami siebie utrzymać: muszą żyć z chrześcijan lub z innych ludzi, którzy nie przynależą do ich rasy. Jeżeli nie zostaną wyrzuceni ze Stanów Zjednoczonych na mocy konstytucji na okres co najmniej stu lat, to jeszcze napłyną do naszego kraju w takiej liczbie, ze zaczną tu rządzić i zniszczą nas przez zmianę formy naszego rządu za którą my Amerykanie przelewaliśmy krew i poświęcaliśmy nasze życie, dobytek i wolność osobistą. Jeżeli Żydzi nie zostaną wykluczeni z USA, to w ciągu dwustu lat nasze dzieci będą pracować w polu, aby ich wyżywić, podczas gdy oni będą z zadowoleniem zacierać ręce w swoich bankach. Ostrzegam was ponownie, jeśli nie wykluczycie [stąd] Żydów na zawsze, wasze dzieci i dzieci waszych dzieci będą was przeklinać w swoich pacierzach. Ideały Żydów nie są ideałami Amerykanów, i chociaż żyją oni wśród nas od pokoleń, ten lampart nie jest w stanie zmienić swojej skóry. Oni zagrażają naszym instytucjom, zatem powinni zostać wykluczeni stąd przez konstytucję. Benjamin Franklin, Stany Zjednoczone Ameryki, 1789 r.

  1. Kapustin

   Stalin sie z nim ZGADZAŁ i w 35r zainstalował pierwszy zydowski Gulag OBÓZ koncentracyjny Do 47 wymordowano 47 tys rosyjskich żydów Obóz ostatnie do dzisiaj CHWALA RAD

  2. Dzik

   Piszesz o USA czy tez o Polsce przedwojennej? Popytaj starszych w jaki sposob wykorzystywali ludzi i okradali Polakow. A myslisz ze sama ideaologia nazizmu z czego ewoluowala? Lud wybrany, nadludzie. Cos swita?

  3. Davien

   Wiesz trollu zapoznaj sie z genealogia nazizmu i skończ zasmiecac forum.

 6. Observer

  No dobra, ale kto tam był pierwszy - Żydzi czy muzułmanie?

  1. Milutki

   Pierwszy był jeszcze kto inny ale Żydzi uznają że dokonali holokaustu tych nacji i że teraz należą im się prawa do ziemi swoich byłych ofiar. Muzułmanie to religia , jej wyznawcy zanim przyjęli te religię tam mieszkali

  2. Derwisz

   Kolego to byli Filistyni/Palestyna Słynny lud morski ktory pokonał imperium Hetytow a, Izraelici z nimi walczyli przez dlugo czas

  3. Uważa się już że Ludy Morza nie były powodem upadku Hetytów.

 7. ta sama historia

  Może obawiają się, że zostaną sami jedyni ze swoim poparciem dla Izraela. W ostatnich latach stało się to rutyną.

 8. 12345

  Niestety skończy się na tym, że państwa arabskie się w przyszłości zjednoczą i zepchną Izrael do morza. Tak będzie. Uderz w stół, a nożyce się odezwą.

  1. Jerycho

   Sunnici i Szyici Wahabici i Alawici Hahahaha Na noże pójdą

  2. Pawel

   Nie sadze. Maja za slabe sluzby wywiady a i sa tez podzielone.Czasy Nasera sie skonczyly sie

  3. czytelnik D24

   Jakie znaczenie ma powiedzenie "uderz w stół a nożyce się odezwą" w kontekście tego co napisałeś w pierwszym zdaniu?

 9. klawiatura

  Nasi za to wyrażają pełną zgodę, nawet nie trzeba zadawać pytania.

  1. Genau

   Zgodę na co, bo nic nie napisałeś?

  2. Davien

   Rosja pewnie tak, bo ani UE ani Polska nei zgadzaja sie na cos takiego, tak samo jak nie uznały aneksji wzgórz Golan:)

  3. Dzik

   No usmailem sie. Czarne jest biale a biale jest czarne

 10. Milutki

  Plan został stworzony po to aby całkowicie zaanektowac Zachodni Brzeg Jordanu w dłuższej perspektywie wysiedlić lub wymordowac Palestyńczyków. Na początku Syjonisci zaanektują tylko część Zachodniego Brzegu, później pod jakimś pretekstem np. niegospodarnosci Auttonomii Palestyńskiej zajmą gęsztę i będą dyskryminowac Palestyńczyków różnymi metodami zmuszać do wyjazdu. Syjonisci twierdzą otwarcie że należy im się caly Zachodni Brzeg , uznają zawarte w swoich świętych pismach holokaust pierwotnych mieszkańców Kaananu, plan Trumpa zupełnie nie odnosi się do tych spraw a obowiązkiem pokojowego współżycia narodów obciąża tylko Palestyńczyków.

 11. Pankracy

  Przypominam ten sam Antonio uciekał z Trypolisu pofczas ataku Haftara zamiast wesprzeć rzad SPECJALISTA

 12. taka prawda

  „Żydzi są bardziej podatni na choroby systemu nerwowego niż inne narody i ludzie pośród których żyją. Histeria i neurastenia wydają się być najczęstsze. Niektórzy bardzo doświadczeni żydowscy lekarze posunęli się nawet tak daleko, że stwierdzili iż większość z nich to neurastenicy i histerycy”. (The Jewish Encyclopedia, t. IX, (1905), s. 225). Tutaj nie ma mowy o normalnych żydach ! Normalni żydzi są absolutnym przeciwieństwem SYJONISTÓW. Syjoniści to lewacy. To ci sami którzy zrobili wszelkie krwawe czystki, od październikowej rewolty w 1918 roku począwszy, przez finansowanie i współpracę z nazistami, przez liczne zabójstwa polityczne na terenie CCCP i Polski. Teraz to ta sama banda zasiada w organizacjach "żydowskich" - głównie w fundacjach.

 13. no comment

  Aha, nie są pewni czy podarować swoim kumplom czyjeś ziemie zamieszkane przez miliony ludzi czy jednak nie podarować. Łaskawcy.

 14. Trebla

  To im wolno takie rzeczy robić?

Reklama