Reklama

Geopolityka

USA: apel do Rosji o zatrzymanie ofensywy na Wschodnią Gutę

Fot. Ministerstwo obrony Rosji / Facebook.com
Fot. Ministerstwo obrony Rosji / Facebook.com

Rosja została wezwana przez USA do zatrzymania ofensywy na Wschodnią Gutę, enklawę rebeliantów na wschód od Damaszku, bombardowaną od kilku dni, pomimo rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ żądającej zaprowadzenia „bez zwłoki” 30-dniowego zawieszenia broni w Syrii.

"Syryjski reżim i wspierające go siły rosyjskie oraz irańskie wciąż atakują Wschodnią Gutę, gęsto zaludnione przedmieścia Damaszku, pomimo rezolucji RB ONZ domagającej się zawieszenia broni" - oświadczyła w poniedziałek w nocy czasu lokalnego na Twitterze rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert.

"Reżim (w Syrii) twierdzi, że walczy z terrorystami, ale zamiast tego terroryzuje setki tysięcy cywilów atakami z powietrza, atakami z użyciem artylerii i pocisków rakietowych i nadciągającym atakiem naziemnym. Użycie przez reżim chloru jako broni tylko wzmaga niedolę ludności cywilnej" - napisała w kolejnym tweecie rzeczniczka.

Jak podkreśliła, "Rosja ma wpływ na zatrzymanie tych operacji, jeśli zdecyduje się wypełniać swoje zobowiązania dotyczące (żądania) zawieszenia broni przez ONZ".

"Stany Zjednoczone wzywają do natychmiastowego zaprzestania działań ofensywnych i pilnego otwarcia przejść dla pracowników organizacji humanitarnych w celu udzielenia pomocy rannym i dostarczenia absolutnie koniecznej pomocy humanitarnej" - wezwała Nauert.

W poniedziałek rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu poinformował, że prezydent Rosji Władimir Putin nakazał wprowadzić we Wschodniej Gucie codzienny rozejm humanitarny "od wtorku, 27 lutego od godziny 9 do 14".

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła w sobotę jednomyślnie rezolucję z żądaniem zaprowadzenia "bez zwłoki" 30-dniowego rozejmu w Syrii, aby umożliwić udzielenie pomocy i ewakuację rannych ze Wschodniej Guty.

Od ponad tygodnia region ten, będący enklawą syryjskich rebeliantów, jest celem bardzo intensywnych nalotów sił powietrznych syryjskiego reżimu, wspieranych - jak podaje Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka - przez rosyjskie samoloty bojowe. Zamieszkana przez 400 tys. osób enklawa jest oblężona przez syryjskie siły rządowe od 2013 roku.

Źródło:PAP
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (7)

  1. magazynier

    Czy we wschodniej Gucie zginęli amerykańscy instruktorzy?

    1. Davien

      Nie, rosyjscy jak Putin próbuje zacierać slady.

  2. wet za wet

    We Wschodniej Gaucie Rosjanie zostawili korytarze humanitarne - żołnierze USA, \"prywatni kontraktorzy\" i specjalsi z Arabii Saudyjskiej nie skorzystali. To Rosja ich zbombardowała (podobno 2000 zabitych). Przypominam, że ten obszar leży na zachód od Eufratu i nie narusza \"ustnych porozumień\" z USA! :-D

    1. Davien

      Czyli znowu Rosja eliminuje swoich specnazowców których wysłali do terrorystów jako instruktorów? Dobra wiadomość:)

  3. Stirlitz

    Rosja powinna zachować umiar w wymyślaniu bajek propagandowych. 2000 zabitych amerykańskich żołnierzy w Ghoucie ;) szalejecie towarzysze, zastanawiam się jednak dlaczego nie milion? Gdyby w Ghoucie byli Amerykanie to próba ich atakowania zakończyłaby się tak jak pod Dair ez Zaur, czyli zdemolowaniem sowieckich oddziałów. Putin znów zaszyłby się w nagłębszym kącie Kremla i szybko zapewniłby, że ich tam niet ;)

  4. Nostromo

    Rezolucja nie dotyczy ugrupowań terrorystycznych, a tych Gucie jest pełno. Swoją drogą to bardzo ciekawe, że zachodnie media nie pokazują tych dzielnych bojowników o demokrację spod znaku Allah akbar. Czyżby czarne flagi alkaidy źle komponowały się w serwisach informacyjnych? A może strach wysłać ekipę TV do Guty, gdyż umiarkowani rebelianci mogliby pozbawić ich głów? I na koniec: rozejm dotyczy obydwu stron, a nie tylko jednej. I tak gdy \"umiarkowani\" ostrzeliwują moździerzami centrum Damaszku, to jakoś cicho o tym w zachodnich mediach. Dodatkowo \"umiarkowani\" walą po korytarzu humanitarnym, którym ma dostarczona być pomoc.

  5. tak pytam...

    Czy Amerykanie wcześniej sami zareagowali na apele międzynarodowej opinii publicznej o zaniechanie bombardowań irackiego Mosulu i syryjskiej Rakki ?

    1. Voodoo

      Zareagowali....zbombardowali 2 z 3 elektrownii w Aleppo kiedy byla w rękach rebeliantów w 2016rpoźniej stwierdzili że to była pomyłka

    2. Davien

      Mosul i Rakka to głównie walki naziemne nie bombardowania i nikt w RB ONZ nie przegłosował decyzji o zaprzestaniu nalotów na ISIS, choc Rosja pewnie by chciała:) Tu Rosja głosowała za a teraz udaje ze to nie ona;) PS Mosul i Rakka razem to nic w porównaniu z tym co Ropsaj wyprawiała w Aleppo .

    3. łowca_stupików

      I dlatego 80% miasta jest w ruinie plus oskstżenie użycie bomb z białym fosforem. A to ci dopiero wypowiedź..

  6. Stirlitz

    To wygląda bardzo zabawnie, że Amerykanie jeszcze wierzą, że Rosja potrafi dotrzymać danego słowa. Jak pokazuje historia Rosja nie dotrzymała żadnej umowy czy traktatu, który podpisała. Tak samo jest niestety w tym wypadku. Chęć postrzelania sobie do cywilów w Ghoucie jest zbyt dużą pokusą dla żadnych sukcesów Rosjan po sławetnej porażce pod Dair ez Zaur. Nie mają odwagi stanąć do walki z żołnierzami, więc wyżywają się na cywilach.

    1. Fun funów USA

      Ja wiem, ze rosnąca pozycja Rosji na arenie międzynarodowej i praktyczne \"wyrugowanie\" USA z jakiejkolwiek \"decyzyjności\" w sprawach Bliskiego Wschodu niektórych bolą ale cóż: takie czasy. Biadolenie o tym, że \"...Jak pokazuje historia Rosja nie dotrzymała żadnej umowy czy traktatu...\" nic Tu nie pomoże - tym bardziej, ze nie jest prawdziwe. Mnie osobiście to kto tam decyduje \"zwisa i powiewa\" ale historia jest \"nieubłagana\": padł Rzym pada USA. A, że niektórzy nie mogą tego przyjąć do wiadomości? Trudno, jakoś muszą to przeżyć.

    2. Pudelek

      Oczywiście we wschodniej Ghoucie nie ma uzbrojonych islamistów, sami cywile. Podobnie jak w Aleppo - tam rząd walczył tylko z cywilami. Nie wiem skąd takie umiłowanie do islamistycznych grup zbrojnych, coś ci się marzy?

    3. Davien

      No jeden dotrzymuja czyli MTCR ale chyba dlatego ze inaczej nagle wszyscy wokół mieliby rakiety zdolne jej zagrozić;)

  7. ppp

    Członkowie Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych – w skład Rady Bezpieczeństwa ONZ wchodzi obecnie 15 członków, w tym 5 stałych oraz 10 niestałych. Członkowie niestali wybierani są na okres 2 lat, co roku skład połowy z nich jest odnawiany. W celu zapewnienia geograficznej reprezentatywności, określona liczba miejsc jest zarezerwowana dla każdej z pięciu nieoficjalnych regionalnych grup państw członkowskich ONZ. W latach 1946–1965 Rada Bezpieczeństwa liczyła 11 członków (5 stałych i 6 niestałych). Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła w sobotę jednomyślnie rezolucję z żądaniem zaprowadzenia \"bez zwłoki\" 30-dniowego rozejmu w Syrii, aby umożliwić udzielenie pomocy i ewakuację rannych ze Wschodniej Guty. ???? Czyli Rosja jak głosowała ?

Reklama