Reklama

Geopolityka

USA: 406 milionów dolarów na morską tarczę antyrakietową

Radary AN/SPY-1 i system kierowania ogniem MK99 na okrętach AEGIS będą modernizowane – fot. M.Dura
Radary AN/SPY-1 i system kierowania ogniem MK99 na okrętach AEGIS będą modernizowane – fot. M.Dura

Koncern Raytheon otrzymał od amerykańskiej marynarki kontrakt za 406 milionów dolarów na modernizację okrętowych systemów walki AEGIS.

Koncern Raytheon ma zmodernizować systemy nadawcze radarów AN/SPY-1 (które są głównym sensorem okrętów AEGIS) oraz systemy kierowania ogniem MK99, co ma zwiększyć możliwości okrętów AEGIS jeżeli chodzi o wykrywanie, śledzenie i naprowadzanie rakiet. Jest to dalszy element prac nad budową amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

Okręty AEGIS (niszczyciele typu Arleigh Burke i krążowniki typu Ticonderoga) stanowią jej waży element – przede wszystkim dlatego , że mogą być dowolnie dyslokowane za kierunkach skąd może przyjść zagrożenie tworząc w ten sposób mobilną barierę dla nadlatujących rakiet.

Zarówno radar AN/SPY-1 jak i system MK99 są w produkcji od ponad 32 lat i przez cały ten okres były unowocześniane poprzez wprowadzanie wszelkich nowości dotyczących zarówno „elektroniki” jak i „mechaniki”. Dzięki temu zwiększa się nie tylko możliwości tych systemów, ale również zmniejsza ich rozmiary i ogranicza koszty ich zakupu oraz eksploatacji (poprzez stosowanie w coraz większym zakresie elementów komercyjnych).

Od 1981 r (daty podpisania pierwszego kontraktu) w AEGIS wyposażono 109 okrętów (w tym 17 zagranicznych), dostarczono 151 radarów AN/SPY-1 i 351 systemów kierowania uzbrojeniem MK99.

Reklama

Komentarze

    Reklama