Reklama

Geopolityka

UE będzie nadal wspierać Ukrainę i wywierać presję na Rosję

Autor. Twitter / @eucopresident

Przewodniczący Rady Europejskiej zapowiedział, że będzie podejmował temat wsparcia dla Ukrainy na kolejnym szczycie G20 w Delhi.

Reklama

"Atakując ukraińskie porty, Kreml pozbawia ludzi żywności, której bardzo potrzebują" - stwierdził Michel, przypominając, że Rosja blokuje eksport zboża z Ukrainy przez Morze Czarne.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Według przewodniczącego Rady Europejskiej, będzie to jedna z kluczowych kwestii omawianych podczas weekendowych rozmów w Delhi. Oświadczył też, że UE chciałaby, aby podczas szczytu skupiono się na stawieniu czoła globalnym wyzwaniom związanym z bezpieczeństwem żywnościowym i energetycznym.

Czytaj też

Michel przewiduje, że na szczycie G20 zapewne nie zostaną rozwiązane wszystkie największe globalne problemy, ale dodał, że wolą UE jest, by przyspieszono wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju, powstrzymania zmian klimatycznych i redukcji ubóstwa.

Reuters podał, że władze goszczących światowych przywódców Indii chcą, aby w komunikacie końcowym szczytu uwzględniono również poglądy Rosji i Chin, które zablokowały wysiłki państw zachodnich zmierzające do zdecydowanego potępienia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Ani rosyjski dyktator Władimir Putin, któremu grozi aresztowanie na podstawie nakazu Międzynarodowego Trybunału Karnego, ani przywódca Chin Xi Jinping nie wezmą udziału w szczycie; zastąpią ich odpowiednio szef dyplomacji Siergiej Ławrow i premier Li Qiang.

Czytaj też

Grupa G20 zrzesza 19 najsilniejszych pod względem gospodarczym państw świata oraz UE.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

  1. rwd

    On chce dobrze, tylko nie wie - co, gdzie ile i dlaczego.

  2. bezreklam

    Co do presji - Wiecie ze 63 lata sankcje na Kube nie zminilo rzadu tam, 41 lat na KOree polnocna i 22 na Iran. Propaganda ze to zmienia rzad jest falszwa. Natmiast to ubozja najnizsze wartswy spoleczne a bywa ze gloduja. Idea ze zaglodznie Babci za Uralem cos da jest falszwa> Ale oni nie mysla logicznie juz dawno. A co do samej umowy zbozowej - nie Rosja a Druga strana ja zlamala. Ale tego tez jak kazdy faktow nie widza. Hipkryzja + cos jeszcze.

    1. Sorien

      Sankcje nakłada się z kilku powodów. Po pierwsze to dobry hamulec w rozwoju- wróg wolniej się rozwija a czasem nawet słabnie to jest coś bardzo dobrego . Po drugie jak biednieje społeczeństwo to jest bardziej chętne do buntów.

    2. bezreklam

      Sorien - prawda. Bardziej jak walka z konrencja ekonomiczna. Czyli imperializm..w przypadku sankcji na rośnie najbardziej cierpi Afryka i to jest cieawe bo jak Afryka to potem europa. To tak jakbyśmy my nałożyli sankcje na Meksyk to migracja ruszy do usa

  3. Chyżwar

    Przewodniczący Rady Europejskiej wygląda jak człowiek niezbyt rozgarnięty. Co typowe dla polityków grających pierwsze skrzypce w UE.

  4. Sebseb

    Może by tak Ukrainie oprócz broni, pieniędzy i innych darów zaproponować relokację uchodźców z Afryki - tak w ramach solidarności. europejskiej…

Reklama