Reklama

Geopolityka

Turcy ogłaszają rozpoczęcie ofensywy wojskowej w Syrii

Fot. VOA, domena publiczna, commons.wikimedia.org
Fot. VOA, domena publiczna, commons.wikimedia.org

Władze Turcji ogłosiły w niedzielę, że jej siły rozpoczęły ofensywę wojskową w prowincji Idlib w północno-zachodniej Syrii przeciwko siłom reżimu prezydenta Baszara al-Asada w odpowiedzi na ataki, które w mijającym tygodniu spowodowały poważne straty wśród tureckich żołnierzy.

"Operacja Tarcza wiosny", rozpoczęta po haniebnym (syryjskim) ataku z 27 lutego w Idlibie, jest pomyślnie kontynuowana" - oświadczył minister obrony Turcji Hulusi Akar w przemówieniu transmitowanym w telewizji.

Turcja wielokrotnie atakowała w sobotę swoimi dronami pozycje syryjskich sił rządowych, ale po raz pierwszy władze w Ankarze oficjalnie ogłosiły, że działania te wpisują się w zakrojoną na szerszą skalę ofensywę militarną - informuje agencja AFP.

Minister zaznaczył, że Ankara "nie miała ani zamiaru ani ochoty" wchodzić w konfrontację z Moskwą, która wspiera reżim Asada. Podkreślił jednocześnie, że Turcja oczekiwała, iż Rosja wywrze presję na Damaszek, by "zaprzestał swoich ataków".

W ciągu ostatnich tygodni doszło do eskalacji przemocy między siłami tureckimi i siłami syryjskimi w Idlibie. W czwartek 27 lutego 33 tureckich żołnierzy zginęło w nalotach sił syryjskich - była to największa liczba ofiar śmiertelnych po stronie tureckiej w ciągu jednego dnia, od zaangażowania się Ankary w konflikt w Syrii w 2016 roku. Z kolei w piątek i w sobotę blisko 90 syryjskich żołnierzy, a także bojowników lojalnych wobec sił Asada zginęło w tureckich atakach odwetowych - wynika z informacji Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie.

Przy wsparciu rosyjskiego lotnictwa siły syryjskie od grudnia ub.r. prowadzą ofensywę mającą na celu odzyskanie prowincji Idlib, która jest ostatnim bastionem syryjskich rebeliantów i dżihadystów. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan nakazał siłom Asada wycofanie się z niektórych obszarów w Idlibie do końca lutego, grożąc podjęciem zbrojnej ofensywy.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (20)

 1. abc

  "Operacja Tarcza wiosny, rozpoczęta po haniebnym syryjskim ataku z 27 lutego w Idlibie, jest pomyślnie kontynuowana" Haniebna obrona ojczyzny przed tureckim agresorem? LOL

  1. T72b3

   A dlaczego to aż tak haniebny

 2. Naiwny

  TASS podał, że do odbitego od rebeliantów miasta Sarakib wkroczyły rosyjskie oddziały - tzw. wojenna policja. To chyba ma uniemożliwić kolejne kontrataki pro tureckim rebeliantom. Rosyjskie lotnictwo cały dzień intensywnie bombarduje cele na zapleczu frontu nie przejmując się tureckimi pwo i F16. Sytuacja jest niezwykle dynamiczna i pełna zaskakujących zwrotów. Ciekawe jak to będzie się rozwijało w najbliższych dniach. Ale jak na razie widać, że Asad nadal ma pełne poparcie Moskwy i nie zamierza ustępować Erdoganowi. A z szumnie ogłoszonej tureckej ofensywy "Tarcza Wiosny" chyba nic nie zostało.

 3. Dajaman

  Bezczelne Turasy, okupują północne terytorium Syrii i jeszcze bezczelnie wygrażają się. Najeźdźca to najeźdźca, powinni ich Rosjanie z Syryjczykami masowo bombardować, tak żeby poczuli Turasy że im się nie opłaca.

  1. Davien

   Własnie próbowali i sa dwa Su-24 i sporo wojsk ladowych w plecy jak Turcy zdecydowali się oddac. Turcja ma zwyczajnie za duza przewagę nad SAA i kontyngentem rosyjskim.

  2. Wwp

   Podobno Kuzniecow chce płynąć z odsieczą tylko nie może bo się spalił...

  3. płacz funboja rani serce

   I dlatego teraz rosyjskie lotnictwo z powrotem masakruje protegowanych Erdogana tj. terrorystów z HTS czyli dawnej Al-Nusry i pojedynczych Turków przy okazji.

 4. robertpk

  Sułtan wdepnął w g.... i brnie dalej. Turcja ma szanse ugrzęznąć w wojnie i dodatkowo skazać się na sponsorowanie trwale niewydolnej ekonomicznie kilkumilionowej enklawy, zdominowanej przez dżihadystów.

 5. ted

  Rosyjskie lotnictwo natychmiast zaprzestało lotów, żeby i je tureckie F-16 nie wystrzelały :):):)

  1. Jacek

   myślisz, że Rosjanie przypadkowo zaprzestali lotów i pozwolili Turkom zaatakować armię syryjską? tym sposobem pokazują Asadowi jaką siłę ma syryjska armia bez rozpoznania rosyjskiego, dowodzenia i pomocy rosyjskiej.

  2. Wwp

   Jasne bo oni o tym nie wiedzą, po prostu po kompromitacji s400 i pancyrów nie chcą stracić też samolotów bo tylko to już im zostało..

  3. dim

   Myślę, że było dokładnie odwrotnie. To tureckie F-16 odważyły się pojawić na syryjskim niebie, dopiero po zapewnieniu, że nie spotakają się z rosyjskimi "partnerami".

 6. df

  Może forumowi piewcy Rosji zrozumieją wreszcie że Putinowi NIE zależy na pokoju w Syrii i będzie po cichu eskalował napięcie. Raz zachęci Asada do ofensywy dając wsparcie by je wycofać jak Turcy zaczną kontrofensywę, potem lekko utemperuje Turków by po cichu dogadać się z Erdoganem że moze atakować. Gdy Turcy zaczną osiągać przewagę znowu da wsparcie Asadowi i tak bez końca. Putin otwarcie przyznał w mediach że Syria to idealny poligon. Do tego turecka presja na Asada skazuje go na wsparcie Rosji a ono nie jest darmowe. Póki trwa wojna w Syrii rosyjskie bazy są Syryjczykom niezbędne. Rosja generując konflikt zrobi wszystko by szachując Iran w Syrii mieć kartę przetargową w relacjach z USA i NATO i mieć wpływ na bezpieczeństwo Izraela. Bez wojny w Syrii nie bedzie projekcji rosyjskiej siły ani działań globalnych. Rosja bez ani jednego sprawnego lotniskowca robi wszystko by utrzymać status mocarstwa.

  1. Orthodox

   Z tym poligonem to oczywista oczywistość. Mocarstwa lub kraje aspirujące bezwzględnie potrzebują takich wojen, by w realnych warunkach testować broń i taktykę działania wojsk. Nie bez znaczenia jest sytuacja, gdy druga strona nie jest równorzędnym przeciwnikiem. Najwięksi producenci i eksporterzy broni także potrzebują takich realistycznych poligonów. Sytuacja nie jest szczególnie nowa. Wystarczy wspomnieć choćby wojnę domową w Hiszpanii i niemieckie wsparcie dla Franco.

  2. dim

   A komu zależy ? Wymień jedno mocarstwo ? Może jedengo sąsiada Syrii ? Dziękuję za wysiłek, rozumiem, że próbowałeś...

 7. Rhotax

  Bravo ! Rosja musi bronić Asada i złóż exploatacji jakie jej obiecał w zamian za "ochronę" a na razie złoż bronią Amerykanie -- a to oznacza większe zaangażowanie i większe wydatki na nowe bazy i nowe siły tam przerzucone . Bombowce jakie mają lądować w Iranie i tam tankować to już koszty utrzymania horrendalne . Każdy rubel utopiony tam i każda godzina lotu zmniejszjąca żywotność ich maszyn i każda bomba i krasnopol zrzucone/wystrzelone tam to mniej zapasów na NATO i Ukrainę . Ja bym zaraz wspierał Turcję choćby na szczeblu dyplomatycznym w obliczu możliwej konfrontacji ze wspólnym wrogiem .

  1. Wwp

   Tez sie ciesze, zwlaszcza ze okazuje sie ze s400 to system niezdolny do walki a interesy z rosją zawsze kończą się katastrofą... ciekawe co będzie z gazociągiem ?

  2. Marek

   Z Rosją nie wychodzi się dobrze nawet na obrazku.

  3. dim

   Gazociąg jest gotów, a Turcja, zaraz po jego zbudowaniu, zmniejszyła zakupy rosyjskiego gazu o około 30%. Ależ jasne, że dla Turcji, cen importu gazu do Turcji przez różne podmioty, jest to dalece cenniejsze, niż pieniądze włożone np. w S-400. Nawet gdyby te nie były potem używane. Państwo nie doceniacie (wszyscy) przebiegłości prezydenta Erdogana.

 8. df

  kończąc swój przydługi wywód dopowiem że ani Erdogan ani Asad nie są zwolennikami Putina. Ten pierwszy podejmując rękawicę wchodzi do Syrii by raz na zawsze skończyć z rosyjskim szantażem polegającym na wspieraniu Kurdów przez Rosjan. Ten drugi bo zestrzelenie rosyjskiego IŁ-a nie było przypadkowe a w syryjskiej armii również jest antyputinowska opozycja na co dowodem były próby aresztowań żołnierzy SAA przez rosyjską żandarmerię. Putin poszedł jeszcze dalej i próbował pogorszyć relacje Ankara-Teheran chcąc wykorzystać irańskie lotniska do działań przeciwko protureckim rebeliantom. USA zabijają Sulejmaniego osłabiając Iran najmniejszym kosztem i oddając Syrię na pastwę Putina co z perspekrywy USA, Rosji i samego Izraela jest lepsze niż nieograniczona obecność irańskich gwardzistów w Syrii. To Irańczycy naprawili S300 którego IFF klasyfikował izraelskie samoloty jako neutralne jest wiele dowodów na rosyjski sabotaż przeciwko Asadowi. Na tym rozlewie krwi korzysta Rosja ale i USA. Turcja prawdopodobnie wywalczy swoje w Syrii, Asad zostanie na lata uzależniony od Rosji, Iran będzie stopniowo wypychany z Syrii. Dla Polski to oczywista nauka że musi zbudować własny potencjał (krajowy Homar i Narew) by nie paść ofiarą rozgrywek większych graczy.

  1. pytajnik

   Co za bzdury, w której gierce tak masz ?

  2. ehehe

   co to niusy z bejlingcats na podstawie zdjecia na twiterze ;)

 9. yaro

  W nocy SAA wraz Hezbollachem odbiła Sarakib tylko zobaczymy na jak długo bo na południu kiepsko.

  1. Eee

   No rebelianci na zbyt dlugo nie odbili Sarakib. Teraz jesli turcy nie rzuca regularnego wojska to nie ma szans na odbicie. Rebelianci sie juz wyprztykali i turcy też z tego co zalozyli wiec musz rzucic cos wiecej. Na poludni opanowali kilka wioch saa jak podeszlo na 4 kilosy do m4 tak dalej jest na tej odleglosci.

 10. Wojtek

  Erdogan powinien dostać medal, a jak strąci przy okazji jakieś samoloty rosyjskie to tym lepiej (chociaż wątpię, by miał jaja). Wszystko co odciąga uwagę Rosji od Polski zasługuje na aplauz, medale i uzbrojenie. Erdogan powinien dostać patrioty, F-35 i postrącać rosyjskie samoloty. Wszystko żeby tylko wciągnąć Rosję w jakiś konflikt.

  1. otto

   strącili dwie syryjskie maszyny, kilka godzin temu różne porale zaczęły pisać na ten temat

  2. Bond

   Rosja zdestabilizuje i zajmie część kolejnego państwa w Europie, a może wywoła kolejna wojnę, a gdy zacznie przegrywać wykona nuklearny atak deeskalacyjny, to będziesz twierdził, że wszystko jest ok. bo załatwili facetów w klapkach co ucinali głowy gdzieś na bliskim wschodzie, zresztą zupełnie przez przypadek, w przerwie pomiędzy bombardowaniem cywili i szpital i utrzymywaniem reżimu który także mordował własnych obywateli?

  3. gambit

   Panie Wojtek, ile Pan masz lat ,że Pan takie bzdury piszesz ? Po jakiego czorta jakiemuś tam Putinowi Polska, czyli kraj ludzi wiecznie niezadowolonych? Jakie tu bogactwa się znajdują które mógłby wydobywać...Nie mówiąc już o ludziach którzy wiecznie szabelką machają i wszystkie wojny przegrywają...Bo jakie wygrali ? Zaraz Pan napiszesz a co z Ukrainą dlaczego Putin ją napadł? Bo NATO chciał Putinowi wejść w rosyjską strefę wpływów to to Putin musiał powiedzieć-STOP i w tym jednym przypadku oby tak było zawsze.

 11. Tutejszy

  Jak to się ma wobec prawa międzynarodowego?

  1. USA

   Prawo miedzynarodowe to my.

  2. Stary Grzyb

   Jedynym źródłem realnego prawa, a już zwłaszcza międzynarodowego, jest pięść. Pytanie brzmi, czy mocniejszą pięścią dysponują siły dobra, czy zła?

  3. Władimir Władimirowicz.

   Mylisz się. Prawo międzynarodowe to my.

 12. Ech

  Czyli wszytko zalezy od Rosjan. sprzedali syryjczykow a kto wie moze od poczatku bylo tak obgadane. Moze Rosji nie zalezy zeby Syrja stala sie samodzielna? Szkoda bo wygonic z tamtad Turkow i amerykanow i mogby zapanowac pokoj. odbudowac kraj bez obcych bojowek.

  1. Wwp

   Miałeś jakieś wątpliwości?

 13. Julian

  Jeżeli to prawda Putin sprzedał Syryjczyków pzrszywe Turcji

  1. Pirat

   Nie pierwszy raz.

  2. Read

   Interesy z Rosją ...

 14. Orthodox

  Jak Erdogan będzie tak wymachiwał szabelką, to se szybko paluszki pokaleczy.

  1. Rudolf RN

   Spoko, zapewne już się dogadał z Putinem. Przecież już ustalili, że Tureckich żołnierzy nie zbombardowały samoloty rosyjskie tylko syryjskie.

  2. Davien

   No włąsnei widać kto się pokaleczył. Ostatnio 2 syryjskei Su-24 spotkały f-16 i juz nie wróciły do bazy.

  3. Fgu

   Teraz Rosja zacznie być gołąbkiem pokoju - chyba już nadszedł ten czas jak myślicie ? Hehehe

 15. RUDY

  1 marca 2020 roku był bardzo zróżnicowany na imprezy w Idlib. Turcy zaatakowali 2 syryjskie su-24MK2 ze swojej przestrzeni powietrznej, wszyscy czterej piloci syryjskich sił powietrznych z powodzeniem katapultowali się, żywi i zdrowi. W ciągu tego samego dnia Turcy stracili co najmniej 6 swoich dronów uderzeniowych, na profilowych stronach mówią o 8-9 zestrzelonych tureckich dronach uderzeniowych. Cóż, punktem kulminacyjnym dnia, od 21: 57 czasu moskiewskiego 1 marca 2020 roku, wojska syryjskiej armii arabskiej odzyskały kontrolę nad strategicznym miastem Serakib i nadal rozwijają ofensywę.

 16. Leon

  Te ,,40 leopardow A4 daleko nie pojadą

 17. Adam

  Ciekawe co teraz zrobi Rosja? Będzie ciekawie.

  1. Radek

   Rosja potrzebuje Turcji poza tym Rosja nie chce konfliktu z Turcją nawet jeżeli nie chce stracić swego sojusznika syryjskiego (przynajmniej w krótszym okresie).

 18. jacek

  dlaczego się nie mówi oficjalnie że Turcja wspiera muzułmańskich dżihadystów?

  1. nefri

   Bo to niepoprawne politycznie.

  2. Marek1

   Bo o tym powszechnie wiadomo. Już tylko niektóre porypane media piszą/mówią o bojownikach/rebeliantach z Ildib. Reszta nazywa ich po imieniu - dżihadyści z pod znaku Al-Kaidy(HTS).

  3. Kaczor

   bo chyba nie wspiera!!

 19. df

  USA zabijajac gen Sulejmaniego bardzo wzmocnily wplywy Putina w Syrii, efektem jest nagla eskalacja konfliktu z Turcja bo Asad bez silnego irańskiego poparcia jest zdany na łaskę Putina. Gdy nie ma ISIS (Rosjanie w zasadzie nie walczyli z Daesh) nie ma presji na Asada a Rosjanie przestają być potrzebni wtedy nagle z "pomocą" przychodzi Turcja. To przeciez Rosja ustaliła linie demarkacyjną i granice tureckiej strefy buforowej w Syrii co spowodowało kontrakcję Asada. Rosja rozgrywa w ten sposób nie tylko Asada Erdoganem ale też Erdogana Kurdami.

 20. Rec

  Na Instagramie pojawiła się informacja o zestrzeleniu 2 syryjskich Su-24 przez tureckie F-16

Reklama