Geopolityka
O co gra Turcja: czy spór w NATO zostanie rozwiązany? [ANALIZA]
Turcja wciąż nie wyraziła zgody na przystąpienie Szwecji i Finlandii do NATO. Ostatnie wydarzenia, w tym spalenie Koranu przed ambasadą Turcji w Szwecji, spowodowały zaostrzenie stosunków na linii Sztokholm-Ankara, co może jeszcze bardziej oddalić proces ratyfikacji. Jakie są cele Turcji? Na to pytanie stara się odpowiedzieć Natalia Potera.
Analizując perspektywy dalszego rozszerzenia NATO, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wyniki przyszłych wyborów w Turcji. Wybory parlamentarne oraz prezydenckie, zaplanowane pierwotnie na 18 czerwca 2023 roku (Prezydent Tayyip Erdoğan zasygnalizował na początku miesiąca b.r., że wybory w Turcji mogą odbyć się o miesiąc wcześniej – 14 maja), mogą na trwałe zmienić turecką scenę polityczną. Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), która stoi nieprzerwanie u władzy od ponad 20 lat, po raz pierwszy w swojej historii może przegrać walkę o wpływy, podobnie jak jej lider, ubiegający się o reelekcję prezydencką. Inflacja, która w swoim krytycznym momencie osiągnęła poziom ponad 80%, jeszcze bardziej zwiększyła niezadowolenie tureckiego społeczeństwa z obecnego rządu.
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.