Geopolityka
Turcja i Izrael chcą wznowić relacje dyplomatyczne?
24 listopada tureckie i izraelskie media poinformowały, iż dyplomaci obu państw prowadzą rozmowy w sprawie wznowienia bilateralnych stosunków dyplomatycznych, zerwanych w 2010 r.
Według Haaretz, premier Benjamin Netanjahu powierzył Yosefowi Chiechanoverowi przeprowadzenie rozmów z wysokim rangą tureckim dyplomatą Feridunem Sinirlioğlu, które mogą stanowić pierwszy krok ku porozumieniu. Więcej szczegółów nie podano.
W razie potwierdzenia tych doniesień, byłoby to mocno zaskakujące, biorąc pod uwagę wypowiedzi czołowych tureckich polityków, którzy określali Izrael podczas konfliktu w Gazie państwem terrorystycznym, które prowadzi masowe mordy na muzułmanach.
Turcja nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych z Izraelem na skutek incydentu na statku Mavi Marmara, na pokładzie którego izraelscy komandosi starli się z tureckimi aktywistami. Działo się to na wodach międzynarodowych. Ankara stawia Jerozolimie 3 warunki, od których uzależnia ich wznowienie - wypłata odszkodowań dla rodzin 9 ofiar, które zginęły na statku, oficjalne przeprosiny oraz zniesienie blokady Strefy Gazy.
Izrael do tej pory rozważał ewentualne spełnienie pierwszego z powyższych warunków. Zdecydowanym przeciwnikiem porozumienia jest obecny szef MSZ Izraela Avigdor Lieberman, który grozi zerwaniem koalicji z Likudem, gdyby Netanjahu zgodził się w tej sprawie na ustępstwa.
(MMT)
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie