Geopolityka

Trump przyspiesza dymisję Mattisa. Wyznaczono następcę

Patrick M. Shanahan (w cywilnym ubraniu) / Fot. Departament of Defense/ defense.gov
Patrick M. Shanahan (w cywilnym ubraniu) / Fot. Departament of Defense/ defense.gov

Wiceszef Pentagonu Patrick Shanahan od stycznia będzie pełniącym obowiązki ministra obrony Stanów Zjednoczonych - ogłosił w niedzielę na Twitterze prezydent USA Donald Trump. Shanahan na czele Pentagonu zastąpi Jamesa Mattisa. Pierwotnie gen. Mattis miał pozostać na stanowisku do lutego.

"Z przyjemnością informuję, że bardzo utalentowany wiceminister obrony Patrick Shanahan obejmie stanowisko pełniącego obowiązki ministra obrony od 1 stycznia 2019 roku" - głosi zamieszczony przez Trumpa wpis. Prezydent podkreślił "długą listę zasług" Shanahana jako wiceszefa resortu obrony oraz wcześniej w koncernie Boeing i ocenił, że "świetnie sobie poradzi".

Patrick Shanahan ukończył Massachusetts Institute of Technology na dwóch kierunkach: inżynieria mechaniczna oraz zarządzanie (gdzie uzyskał MBA). Pracował w Boeingu od 1986 roku. Zajmował m.in. stanowisko wiceprezesa w dziale firmy zajmującym się samolotami komercyjnymi, był dyrektorem działu obrony przeciwrakietowej (był odpowiedzialny m.in. za systemy laserowe, a także strategiczny system obrony przeciwrakietowej GMD) oraz dyrektorem działu wiropłatów, gdzie nadzorował programy Apache, Osprey i Chinook. Ostatnim stanowiskiem które zajmował był Wiceprezes ds. Operacyjnych i Łańcucha Zaopatrzenia Boeing Company. Jest członkiem wielu amerykańskich i brytyjskich towarzystw naukowych, był też wykładowcą na wydziale Inżynierii Mechanicznej University of Washington. Stanowisko zastępcy Sekretarza Obrony objął w lipcu 2017 r.

Mattis, który swoją dymisję zapowiedział w czwartek w opublikowanym liście do Trumpa, pierwotnie opóźnił ostateczne przejście na emeryturę do 28 lutego, aby dać Trumpowi czas na znalezienie i nominowanie jego następcy, a Senatowi na zatwierdzenie tej nominacji. Tymczasem Reuters podaje za "źródłem zaznajomionym z sytuacją", że Trumpa rozzłościła uwaga, jaką poświęcono listowi Mattisa; minister obrony pośrednio krytykuje w nim politykę zagraniczną prowadzoną przez prezydenta oraz sposób, w jaki ten traktuje sojuszników USA.

Prezydent USA przyspieszył więc zmianę na stanowisku sekretarza obrony. Komentatorzy zauważają, że nowy p.o. sekretarza obrony, w przeciwieństwie do Mattisa, nie ma dużego doświadczenia międzynarodowego, przez znaczną część kariery zajmował natomiast wysokie stanowiska w dużym koncernie obronnym, jakim jest Boeing. Podczas pracy w Pentagonie skupiał się na przygotowaniu reform strukturalnych.

Jak pisze DPA, do decyzji Mattisa walnie przyczyniła się ogłoszona w środę decyzja Trumpa o natychmiastowym wycofaniu z Syrii sił amerykańskich, które uczestniczyły tam w walce z dżihadystyczną organizacją Państwo Islamskie (IS). Prezydent podjął ją wbrew opinii większości doradców i bez konsultacji z Kongresem i koalicją walczącą z Daesh.

Defence24.pl/PAP

Komentarze