Geopolityka
Trendy i innowacje na warszawskiej Konferencji Nowoczesnych Technologii
Nie każdy wie, że pierwszy na świecie robot rehabilitacyjny pomagający osobom cierpiącym na schorzenia nerwowo-mięśniowe czy Photon, inteligentna zabawka ucząca dzieci programowania, zostały stworzone w Polsce. DPS Forum - Konferencja Nowoczesnych Technologii to okazja do poznania trendów, innowacyjnych produktów i rodzimych firm korzystających z najnowszych technologii. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Defence24.pl.
W Polsce, tak jak na całym świecie, korzystanie z nowoczesnych technologii staje się codziennością - są coraz powszechniej wykorzystywane w wielu dziedzinach naszego życia: w medycynie, przemyśle obronnym, do celów użytkowych czy czysto rozrywkowych. Nasz rodzimy rynek nie odbiega poziomem od tych zagranicznych w kwestii innowacyjności i kreatywności. Mamy zdolnych, przedsiębiorczych inżynierów i designerów, którzy oferują nowatorskie produkty i usługi, wykorzystując do ich tworzenia m.in. oprogramowanie do projektowania 3D – mówi Dawid Fionik, specjalista ds. marketingu i PR z DPS Software, organizatora DPS Forum – Konferencji Nowoczesnych Technologii.
Konferencja, która odbędzie się już po raz piętnasty, to okazja do poznania polskich firm korzystających z najnowszych technologii, takich jak Husarska Design Studio. Projekt tego studia z Krakowa - innowacyjny robot rehabilitacyjny Luna EMG dla pacjentów cierpiących na schorzenia nerwowo – mięśniowe wzbudza zainteresowanie na całym świecie.
Pomysły na nowatorskie produkty często powstają w głowach młodych i zdolnych - W studentach z Polski drzemie ogromny potencjał. Odnoszą sukcesy w międzynarodowych, prestiżowych konkursach, na przykład w European Rover Challenge, zawodach studenckich łazików marsjańskich. Firmy zakładane przez absolwentów polskich uczelni technicznych często odnoszą sukces na rynku – mówi Adrian Czapla z działu edukacji DPS Software.
Photon Entertainment, firma założona przez czterech studentów i nauczyciela akademickiego Politechniki Białostockiej, stworzyła innowacyjnego robota, który poprzez zabawę uczy dzieci programowania. Założyciele firmy znaleźli się na liście New Europe 100, wyróżniającej liderów innowacji z Europy Środkowo-Wschodniej. Z kolei firma ATMAT, zajmująca się m.in. modelowaniem i udoskonalaniem drukarek 3D, została stworzona przez grupę absolwentów studiów inżynierskich Akademii Górniczo-Hutniczej. W swoje ofercie, oprócz standardowych produktów ze świata 3D, firma ma też na przykład maszynę do robienia drinków. Obydwie firmy pojawią się na tegorocznym DPS Forum.
DPS Software od lat wpiera studentów poprzez dostarczanie oprogramowanie do projektowania 3D do szkół i uczelni technicznych. Organizuje też największy konkurs dla młodych inżynierów – Studencki Konkurs Projektowy SOLIDWORKS. Projektanci do Wozu! to kolejny konkurs organizowany przez firmę. Jest on skierowany do projektantów, designerów, konstruktorów wizjonerów i artystów zainteresowanych rozwojem polskiej myśli technicznej. Biorący udział w konkursie muszą opracować koncepcję wozu wsparcia bezpośredniego, który mógłby zostać wprowadzony na stan Wojska Polskiego do 2025 roku. Zwycięskie projekty obydwu konkursów zostaną zaprezentowane podczas konferencji.
Program DPS Forum składa się z wykładów i prezentacji poświęconym najnowszym technologiom – prelegentami są przedstawiciele zarówno świata akademickiego, jak i sfery biznesu. Podczas konferencji będzie mieć też miejsce premiera SOLIDOWORKS 2017 – oprogramowania cieszącego się wielką popularnością wśród inżynierów i designerów. Dodatkowo na uczestników czeka strefa wystawców, w której zaprezentują się firmy zajmujące się m.in. drukiem i skanowaniem 3D.
Uczestnicy i goście DPS Forum to doświadczeni przedsiębiorcy, jak i założyciele start-up’ów, pracownicy, kadra akademicka, studenci i absolwenci uczelni technicznych. W ubiegłorocznym wydarzeniu udział wzięło ponad 400 osób – to największe tego typu wydarzenie w Europie.
DPS Forum odbędzie się 26 października na Stadionie PGE Narodowy. Więcej informacji o wydarzeniu, pełny plan konferencji jak i formularz rejestracyjny są dostępne na stronie wydarzenia www.dpsforum.pl
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie