Reklama

Geopolityka

Szef polskiego MSZ: Ukraina ma prawo się bronić

Dmytro Kułeba i Zbigniew Rau, fot. MSZ Ukrainy via Twitter
Dmytro Kułeba i Zbigniew Rau, fot. MSZ Ukrainy via Twitter

Ukraina ma prawo się bronić – oznajmił podczas czwartkowej wizyty w Kijowie minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau. Polskie MSZ przekazało, że Rau i minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba rozmawiali o eskalacji napięcia wzdłuż ukraińskiej granicy i budowie gazociągu Nord Stream 2. Jak oświadczył szef ukraińskiego MSZ – Polska to długoletni sojusznik i niezawodny przyjaciel Ukrainy.

Polskie MSZ przekazało, że robocza wizyta ministra Raua na Ukrainie rozpoczęła się od spotkania z szefem ukraińskiej dyplomacji. Zaznaczono, że Rau i Kułeba oddali cześć pamięci tysięcy ofiar rosyjskiej agresji na Ukrainie pod murami Soboru Michajłowskiego w Kijowie.

Jak dodano, podczas wizyty minister Rau podkreślił: "Ukraina ma prawo się bronić!”.

Polska i Ukraina oraz państwa bałtyckie, a także USA, sprzeciwiają się budowie rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2. Krytycy tego projektu wskazują, że zwiększy on zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzy wpływ Kremla na politykę europejską.

"Z przyjemnością witam Zbigniewa Raua podczas jego nadzwyczajnej wizyty w Kijowie" - napisał na Twitterze Kułeba. Minister podkreślił, że podczas gdy Rosja "zwiększa zagrożenie bezpieczeństwa dla Ukrainy, Europy i społeczności transatlantyckiej", ważne jest wzmocnienie ukraińsko-polskiego partnerstwa strategicznego. Dodał, że Polska to "długoletni sojusznik i zaufany przyjaciel".

W innym wpisie, w języku ukraińskim, szef ukraińskiej dyplomacji zaznaczył, że spotkanie ministrów było zaplanowane na późniejszy termin. "Ale ze względu na sytuację Zbigniew Rau skorygował plany i wcześniej przybył do Kijowa na moje zaproszenie" – dodał Kułeba.

W czwartek rano polskie MSZ podało, że minister spraw zagranicznych RP złoży tego dnia "nadzwyczajną, pilną" wizytę w Kijowie. Jak podkreślono, jest ona związana z zagrożeniem pokoju u granic Ukrainy.

Reklama
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. Mama Leona

    nasz wszechstronnie totalnie nieporadny a upowlażczy wobec wuja Sama rząd jest zdolny wciągnąć Polaków w tę wojnę. Oczywiście wszystko dla naszego dobra.

Reklama