Reklama

Geopolityka

Szef MON na szczycie NATO w Waszyngtonie

Autor. MON/X

W dniach 9-11 lipca br. wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz będzie przebywał w Waszyngtonie na szczycie NATO.

Wicepremier Kosiniak-Kamysz weźmie udział w jubileuszowym Szczycie NATO odbywającym się w 75. rocznicę powstania Paktu Północnoatlantyckiego. Na szczycie omawianych będzie wiele tematów istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa naszego kraju.

Reklama

Wzmocnienie zdolności NATO w obszarze odstraszania i obrony przed potencjalnymi przeciwnikami, rozwój sojuszniczej obrony powietrznej i przeciwrakietowej, czy konieczność zwiększenia przez państwa członkowskie wydatków obronnych, a także dalsze, stałe i szerokie wsparcie finansowe dla walczącej Ukrainy, sprawiedliwie podzielone pomiędzy wszystkich członków – to tylko niektóre z kwestii, które zostaną poruszone podczas obrad.

Czytaj też

Szczyt to także okazja do podkreślenia roli NATO w tworzeniu globalnego bezpieczeństwa opartego na wspólnych wartościach i wypracowywania rozwiązań dotyczących wyzwań na całym świecie. Oprócz Ukrainy, w rozmowach wezmą też udział inni partnerzy Sojuszu: Japonia, Australia, Nowa Zelandia i Korea Południowa. Szczególnie z tym ostatnim krajem Polskę łączą silne relacje w obszarze modernizacji technicznej. W sesji Rady Północnoatlantyckiej uczestniczyć będą także przedstawiciele Unii Europejskiej.

W dniu 9 lipca Szef MON wygłosi przemówienie (keynote speech) podczas forum przemysłowego NATO (NATO Industry Forum) oraz podpisze Porozumienie w sprawie Stałej Obserwacji z Przestrzeni Kosmicznej prowadzonej przez Sojusz (Alliance Persistent Surveillance from Space, APSS), którego stronami zostanie 17 państw, w tym Stany Zjednoczone.

Żołnierz U.S. Army należący do wielonarodowej Grupy Bojowej eFP (ang. Enhanced Forward Presence) NATO w Polsce, marzec 2022 roku.
Żołnierz U.S. Army należący do wielonarodowej Grupy Bojowej eFP (ang. Enhanced Forward Presence) NATO w Polsce, marzec 2022 roku.
Autor. Leszek Chemperek CO/MON

Umożliwi ono polskim siłom zbrojnym dostęp do danych innych uczestników inicjatywy, jak również pozyskiwanych od dostawców komercyjnych. Przyczyni się do poprawy świadomości sytuacyjnej zarówno w instytucjach NATO, jak i w państwach członkowskich. Zaangażowanie Polski będzie stanowiło wkład w zdolności NATO, a jednocześnie pozwoli na uzupełnienie narodowych zdolności z zakresu rozpoznania satelitarnego.

Minister obrony narodowej spotka się także ze swoimi odpowiednikami z innych państw członkowskich Sojuszu.

Informacja z komunikatu prasowego Ministerstwa Obrony Narodowej.

Reklama
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. szczebelek

    Jak mamy dostęp do danych satelitarnych sojuszników to po co przepłacać za zbyt dużą ilość własnych 🤣

Reklama