Reklama

Geopolityka

Szczyt Trump-Putin odbędzie się w lipcu w Helsinkach

Fot. Kreml
Fot. Kreml

Spotkanie przywódców USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, odbędzie się 16 lipca w stolicy Finlandii, Helsinkach; prezydenci będą rozmawiać o stosunkach między oboma krajami - poinformowały w czwartek Kreml i Biały Dom.

"W toku rozmów planowane jest przedyskutowanie obecnego stanu stosunków rosyjsko-amerykańskich i perspektyw ich dalszego rozwoju, a także aktualnych kwestii agendy międzynarodowej" - głosi oświadczenie Kremla. Biały Dom zapowiedział w komunikacie, że "dwaj przywódcy omówią relacje między USA i Rosją i szereg kwestii dotyczących bezpieczeństwa narodowego".

Jak zauważają media rosyjskie, Putin uda się do Helsinek zaraz po finale piłkarskich mistrzostw świata, zaplanowanym na 15 lipca w Moskwie. Prezydent USA przed spotkaniem z Putinem będzie uczestniczył w Brukseli w szczycie NATO (w dniach 11-12 lipca) i złoży wizytę w Wielkiej Brytanii (w dniach 13-14 lipca).

Ostateczne ustalenia dotyczące szczytu przywódców zapadły w środę, podczas wizyty w Moskwie Johna Boltona, doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego. Po spotkaniach Boltona z przedstawicielami władz Rosji, w tym z Putinem, poinformowano, że data i miejsce szczytu przywódców zostaną ogłoszone w czwartek jednocześnie w Moskwie i Waszyngtonie.

Media w ostatnich dniach wymieniały właśnie Helsinki, ale także Wiedeń, jako możliwe miejsce spotkania.

Według informacji ogłoszonych w środę przez Kreml prezydenci będą rozmawiać w cztery oczy, możliwe jest także śniadanie robocze. Szczyt zakończy się wspólną konferencją prasową. Doradca prezydenta Rosji ds. międzynarodowych Jurij Uszakow nie wykluczył, że przywódcy przyjmą deklarację końcową.

Bolton podkreślił w środę w Moskwie, że znaczenie ma sam fakt, iż szczyt się odbędzie. "Nie wykluczamy, że osiągnięte będą konkretne ustalenia i rezultaty, nagromadziło się wiele kwestii" - powiedział. Jednocześnie zastrzegł, że konkretnych rezultatów strona amerykańska nie oczekuje, ponieważ obecni prezydenci USA i Rosji nie spotykali się przez bardzo długi czas.

Trump i Putin przeprowadzili pierwsze i jak dotąd jedyne rozmowy dwustronne w lipcu 2017 roku w Hamburgu, w kuluarach szczytu G20. Widzieli się również w listopadzie zeszłego roku na szczycie Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w Wietnamie, ale wówczas nie doszło do pełnoformatowego spotkania z udziałem doradców i tłumaczy.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. Fun funów USA

  Oj aby tylko Putin nie zrobił czegoś podobnego jak na spotkaniu z sułtanem Erdoganem tj. kazał mu mianowicie w swoim czasie czekać na zaszczyt uściśnięcia reki \"cara\" ponad godzinę. Prezydent Trump jest bardziej \"niecierpliwy\" i może czekać na ten sam \"zaszczyt\" tylko 45 minut a po tym terminie wyjść. Ale Putin przecież to wie, każe Trumpowi na siebie czekać \"tylko\" 40 minut. No góra 43!

 2. zyg

  26 lutego Donald Trump spotkał się z gubernatorem stanu New Jersey Philem Murphy. Stan NJ w ostatnim roku odnotował wyższy PKB niż Rosja :DDD

 3. Danisz

  Myślicie że Putin też zamiast straszyć bronią atomową rozbroi się w zamian za pomoc humanitarną?

 4. skąd się biorą fakenewsy?

  Dobrze, że Putin nie chce być gorszy od Kima...

Reklama