Reklama

Geopolityka

Szansa na dyplomatyczne uregulowanie kryzysu krymskiego

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

Agresywne działania Rosji wobec Ukrainy powoli aktywizują Zachód do działania. Stany Zjednoczone zapowiedziały ustami sekretarza stanu Johna Kerry'ego szeroką izolację ekonomiczną Moskwy. Niemcy wysunęły natomiast pod adresem Kremla pierwszą propozycję dyplomatycznego uregulowania kryzysu krymskiego. Obie inicjatywy mogą rozmiękczyć stanowisko Władimira Putina.  

  1. Zgodnie z moimi wcześniejszymi prognozami Kreml nie zdecydował się do tej pory na otwartą interwencję wojskową na Krymie. Oczywiście republika autonomiczna została opanowana przez nieoznakowane oddziały wojskowe, które należy jednoznacznie identyfikować jako Rosjan, niemniej stan ten powoduje, że sytuację polityczną w regionie należy uznać za nierozstrzygniętą. Pozwala ona bowiem Moskwie na dość gładkie wycofanie się z całej awantury przedstawiając zmilitaryzowane oddziały jako lokalną samoobronę (ruchy rosyjskich oddziałów w mieście wydzielonym Sewastopolu według takiej narracji można natomiast uzasadnić potrzebą zabezpieczenia infrastruktury Floty Czarnomorskiej w obliczu pogłębiającego się chaosu).

  2. W ostatniej analizie wskazywałem na fakt, że wstrzymywanie się Rosjan z otwartą interwencją na Ukrainie wynika z testowania reakcji państw zachodnich. Podkreślałem także, że wśród nich kluczowe znaczenie mają Stany Zjednoczone, Niemcy i Turcja. Waszyngton zapowiedział wczoraj ustami Johna Kerry'ego szerokie sankcje ekonomiczne wobec Rosji jeśli nie zaprzestanie ona wrogich działań wobec Ukrainy (już przekłada się to na spadki rubla i rosyjskiej giełdy co prognozowaliśmy tutaj). Berlin wysunął natomiast pod adresem Moskwy propozycję dyplomatyczną, o której poniżej.

  3. Sprawdza się zatem nasza ostatnia prognoza mówiąca o tym, że Rosja potęgowała presję na Kijów (zgoda wyższej izby rosyjskiego parlamentu na użycie sił zbrojnych FR na terytorium Ukrainy) ponieważ pod presją czasu (przyśpieszenie referendum w sprawie przyszłości Krymu) dążyła do szybkich rozstrzygnięć dyplomatycznych. Przypomnijmy- Władimir Putin zgodził się wczoraj na propozycję Angeli Merkel powołania grupy kontaktowej, która pozwoliłaby rozwiązać kryzys krymski. To niejedyny zwiastun szans na osiągnięcie porozumienia z Rosją i załagodzenia trudnej sytuacji na Ukrainie. Rada Praw Człowieka przy rosyjskim prezydencie skrytykowała opcję interwencji wojskowej na Krymie. Na usta ciśnie się pytanie, na ile to wyreżyserowany spektakl przygotowujący grunt pod porozumienie? 

  4. Nadal podtrzymuję swoją opinię co do celu strategicznego Kremla. Optymalnym scenariuszem dla niego pozostaje federalizacja/konfederalizacja Ukrainy. Pozwoliłoby to zachować Rosjanom wpływ na cały kraj nad Dnieprem o czym szerzej pisałem w tym miejscu.   

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.