Geopolityka

Szacunki NATO: Polska wyda na obronność 1,98 proc. PKB w 2018 r.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

W 2018 r. Stany Zjednoczone wydadzą na obronność 3,5 proc. swego PKB, podczas gdy pozostali członkowie NATO – 1,47 proc. Polskie wydatki obronne wyniosą 1,98 proc. PKB – wynika z opublikowanych we wtorek szacunków Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Raport został ogłoszony zaledwie na dzień przed rozpoczęciem szczytu NATO w Brukseli. I choć sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg zarzekał się, że szacunkowe dane są publikowane zawsze o tej porze roku, to tym razem trudno nie wiązać tego zdarzenia ze szczytem. Stany Zjednoczone, najsilniejszy sojusznik w NATO, za prezydentury Donalda Trumpa mocno naciskają pozostałe państwa, by zwiększyły wydatki obronne przynajmniej do zalecanego przez Sojusz poziomu 2 proc. PKB. Dla Amerykanów będzie to główny temat szczytu. Nic więc dziwnego, że Stoltenberg wymienił go na pierwszym miejscu na swojej konferencji prasowej w kwaterze głównej w Brukseli.

Sekretarz generalny podkreślił, że na szczycie w Newport w 2014 r. sojusznicy zgodzili się zakończyć cięcia wydatków obronnych i zacząć je zwiększać tak, by w 2024 r. osiągnąć poziom dwóch procent. – Od tego czasu osiągnęliśmy znaczni postęp, ale wciąż długa droga przed nami. Musimy więc podwoić nasze wysiłki – powiedział Stoltenberg. Podkreślił, że spodziewa się, że w tym roku osiem z 29 państw NATO wyda na obronność co najmniej 2 proc. PKB. W 2014 r. takich państw było tylko trzy.

Źródło: NATO
Źródło: NATO

W ubiegłym roku, pod naciskiem USA, członkowie NATO przyjęli plany zwiększania wydatków obronnych do 2024 r. Wynika z nich, że europejskie państwa NATO i Kanada wydadzą na obronność 266 mld dolarów więcej niż obecnie. – Przez dekady nasze państwa cięły wydatki obronne o miliardy dolarów. Teraz dodajemy miliardy dolarów – powiedział Stoltenberg.

Sojusznicy z Europy i Kanady nie powinni zwiększać wydatków obronnych, by zadowolić Stany Zjednoczone. Zwiększają je, ponieważ jest to w ich własnym interesie bezpieczeństwa. To dlatego zgodzili się inwestować więcej w obronę w 2014 r. i dlatego inwestują więcej także teraz.

sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg

Z szacunków NATO wynika, że wydatki obronne rosną czwarty rok z rzędu. W 2018 r. w porównaniu z 2017 r. wzrost ma wynieść 3,78 proc., podczas gdy w 2017 r. odnotowano roczny przyrost o 5,28 proc. (to także szacunkowe dane), w 2016 r. – o 3,14 proc., zaś w 2015 r. – o 1,83 proc.

Źródło: NATO
Źródło: NATO

Według szacunków NATO w relacji do PKB najwięcej w 2018 r. wydadzą na obronność Stany Zjednoczone – 3,5 proc. Dalej jest Grecja (2,27 proc.), Estonia (2,14 proc.), Wielka Brytania (2,1 proc.), Łotwa (2 proc.), Polska (1,98 proc.), Litwa (1,96 proc.) i Rumunia (1,93 proc.). Będąca mocarstwem nuklearnym Francja wydaje na obronność 1,81 proc. PKB, Turcja, która ma jedną z największych armii w Sojuszu – 1,68 proc., zaś często krytykowane przez Trumpa Niemcy, największa gospodarka w Europie – 1,24 proc. Poniżej 1 proc. PKB – według szacunków NATO – na obronność wydają Hiszpania i Belgia (po 0,93 proc.) oraz Luksemburg (0,55 proc.). Przy czym – co ciekawe – to ostatnie państwo jest liderem, jeśli chodzi o udział wydatków modernizacyjnych w budżecie obronnym. Luksemburg wydaje na ten cel aż 41 proc., podczas gdy NATO zaleca co najmniej 20 proc. Wydatki modernizacyjne w budżecie polskiego MON to – według szacunków kwatery głównej NATO – 23,95 proc.

Źródło: NATO
Źródło: NATO

Jak wynika z zestawienia, w 2018 r. państwa NATO wydadzą na obronność 2,4 proc. swego łącznego PKB. Jednak wynik zawyżają wydatki amerykańskie (jak już wspomniano – 3,5 proc. PKB), w dodatku USA to największa gospodarka świata. Z szacunków NATO, ile w 2018 r. wydadzą Kanada i europejscy członkowie NATO, wynika, że będzie to jedynie 1,47 proc. zsumowanego PKB tych państw.

Źródło: NATO
Źródło: NATO

W cenach z 2010 r., którymi posługuje się w swym opracowaniu kwatera główna NATO, wychodzi, że Sojusz wyda na obronność łącznie 936 mld dolarów, z czego 312 mld to będą wydatki Stanów Zjednoczonych.

Komentarze