Geopolityka

Strącono kolejny ukraiński śmigłowiec

Fot. mil.gov.ua
Fot. mil.gov.ua

Śmigłowiec Mi-24 ukraińskich sił zbrojnych rozbił się w rejonie Słowiańska po ostrzelaniu z broni wielkokalibrowej. Załoga przeżyła i została ewakuowana.  

Zdarzenie miało miejsce 5 maja około godziny 14:30 podczas działań bojowych. Jak podało ministerstwo obrony Ukrainy śmigłowiec szturmowy Mi-24 trafił pod ostrzał z ciężkiej broni maszynowej – prawdopodobnie karabinów maszynowych 14,7 mm lub działka 23 mm.

Maszyna rozbiła się w rzece Kazennyj Torec. Załoga nie odniosła poważnych obrażeń i została ewakuowana przez oddziały biorące udział w operacji antyterrorystycznej. Jest to już kolejny śmigłowiec utracony podczas działań bojowych na terenie wschodniej Ukrainy.

Pomimo tego śmigłowce Mi-24 i Mi-8 są intensywnie wykorzystywane podczas operacji antyterrorystycznej w Donbasie oraz do zadań patrolowych na południu kraju. W reakcji na pojawienie się broni przeciwlotniczej, w tym pocisków kierowanych ziemia-powietrze, ukraińskie siły powietrzne zintensyfikowały szkolenia załóg.

Jak poinformowało ministerstwo obrony, doświadczeni bojowo piloci-instruktorzy szkolą załogi w manewrach utrudniających wykrycie i trafienie maszyny. Zwiększono też natężenie strzelań poligonowych z lufowej i rakietowej broni pokładowej.  

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.