Reklama

Geopolityka

Stoltenberg: Groźby użycia broni jądrowej przez Rosję na Ukrainie są niebezpieczne

Autor. NATO via YouTube

Zawoalowane groźby Rosji użycia broni jądrowej na Ukrainie są niebezpieczne i nieodpowiedzialne - oświadczył w środę przed rozpoczęciem spotkania ministrów obrony państw NATO sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

"NATO jest sojuszem obronnym i jego zadaniem jest zapobieganie wojnom, konfliktom, dlatego wzmocniliśmy nasze zdolności odstraszania, wysyłając Rosji bardzo wyraźny sygnał, że jesteśmy zdecydowani chronić i bronić wszystkich sojuszników" - powiedział Stoltenberg.

"Oczywiście widzieliśmy spekulacje dotyczące użycia (przez Rosję) broni atomowej o +niskiej wydajności+ na Ukrainie. Przekazaliśmy Rosji dobitnie, że miałoby to dla niej dotkliwe konsekwencje. Rosja wie, że wojny atomowej nie da się wygrać i nigdy nie powinno do niej dojść. (...) Pozostaniemy czujni, ponieważ zawoalowane groźby użycia broni jądrowej ze strony Rosji są niebezpieczne i nieodpowiedzialne" - dodał.

Reklama

Jak zaznaczył, ministrowie obrony Sojuszu spotykają się w kluczowym momencie dla naszego bezpieczeństwa.

Czytaj też

"W ostatnich tygodniach byliśmy świadkami największej eskalacji wojny od początku inwazji w lutym tego roku. Rosja mobilizuje dziesiątki tysięcy żołnierzy. Próbuje nielegalnie anektować ukraińskie terytoria. Atakuje ukraińskie miasta. Słyszeliśmy też zawoalowane groźby atomowe" - przypomniał Stoltenberg.

"Spotkamy się dziś z ministrem obrony Ukrainy (Ołeksijem) Reznikowem. Zapewnimy go, że nasze wsparcie dla Ukrainy jest niewzruszone, jesteśmy gotowi na długotrwały wysiłek i będziemy ich wspierać tak długo, jak to będzie konieczne. (...) Będziemy też rozmawiać z ministrami o tym, jak zwiększyć wsparcie dla Ukrainy. Priorytetem jest zwiększenie wsparcia w postaci środków obrony przeciwlotniczej" - zadeklarował sekretarz generalny Sojuszu.

Czytaj też

Poinformował, że jednym z tematów rozmów ministrów będzie kwestia uzupełnienia własnych magazynów.

"Sojusznicy dostarczyli wsparcie dla Ukrainy, zmniejszając zapasy amunicji i uzbrojenia NATO. Była to właściwa decyzja. Ale oczywiście, musimy zdecydować, jak to uzupełnić. (...) Będziemy też rozmawiać o odporności infrastruktury krytycznej. Znaczenie tej kwestii widać po sabotażu gazociągów na Morzu Bałtyckim" - powiedział Stoltenberg.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

  1. VIS

    A jak deorbitują satelitę w miasto, skutki uderzenia mogą być porównywalne w eksplozją taktycznej broni nuklearnej. Jeśli deorbituja satelitę o masie 1 tony z prędkością 40km/s to efekt uderzenia przy kącie 60 stopni wyniesie 0.10 x 10-3 MegaTonyTNT.

  2. Valdi

    Przypomnijmy Dzisiaj Ramstein 6 konferencja ministrów obrony NATO. 2 🔋🔋 Nasams3 które bronią Washington pojadą na Ukrainie Polska posiada 64 zestawy Osa w tym 17 zmodernizowane. Ukraina już 2:razy prosiła o ochronę elektrowni atomowej Chmielewski po tym jak uzgodniono dostawy energii elektrycznej do Polski

Reklama