Reklama

Geopolityka

Spotkanie Tusk-Scholz: stosunki Polski i Niemiec będą zacieśnione

Autor. Krystian Maj/KPRM/X

Dziś w Warszawie mają miejsce międzyrządowe konsultacje polsko-niemieckie z udziałem premiera Donalda Tuska oraz kanclerza Olafa Scholza.

To pierwsze tego typu rozmowy od 2018 r. Wtedy konsultacje były prowadzone przez rządy Mateusza Morawieckiego oraz Angeli Merkel. Została również poruszona kwestia wsparcia dla polskich ofiar II wojny światowej.

Reklama

Scholz: interesy Polski i Niemiec są ściśle powiązane

Podczas konferencji premier Tusk przypomniał, że to pierwsze takie spotkanie od dłuższego czasu i „cieszy się, że mogliśmy się spotkać w takim formacie”. Podkreślił, że intencją spotkania było nadanie nowego impulsu dla współpracy polsko-niemieckiej w wielu formatach. Dodał, że w obecnych czasach nikt nie powinien mieć żadnych wątpliwości, że współpraca pomiędzy tymi państwami jest wyjątkowo ważna.

Premier odniósł się do Tarczy Wschód, której budowa powinna być również w interesie Niemiec oraz Unii Europejskiej dzięki wzmocnieniu granicy UE. Ponadto dodał, że Polska i Niemcy będą współpracowały na rzecz obrony powietrznej. W kontekście pozostałych konsultacji na poziomie ministerstw podkreślił, że współpraca będzie rozwijana także na poziomie kultury, praworządności i gospodarki.

Czytaj też

„Ta lekcja, którą wspólnie powinniśmy wyciągnąć, lekcja zakorzeniona głęboko w historii, jest taka – żadne narody tak bardzo jak polski i niemiecki nie powinny mieć poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo i ochronę Europy przed agresją z zewnątrz (…) I dlatego niezależnie od naszych interpretacji, czasami sporów, co do detali, co do technik, nie wyobrażam sobie, żeby Niemcy nie stały się wiodącym państwem w kwestii wspólnego, europejskiego, w tym polskiego, bezpieczeństwa” – powiedział premier.

Następnie głos zabrał kanclerz Scholz, który zaznaczył, że współpraca Polski i Niemiec będzie stale rozwijana na różnych polach, ponieważ jest ona we wspólnym interesie. Dodał, że Niemcy chcą przejąć rolę lidera w kwestii obronności w Europie Wschodniej i w krajach bałtyckich, a Warszawa oraz Berlin są najbliższymi partnerami Ukrainy pod względem wsparcia politycznego i militarnego. Kanclerz odniósł się też do historii. Przypomniał, że w tym roku będzie 80. rocznica powstania warszawskiego. Podkreślił, że Niemcy są świadome swoich zbrodni podczas okupacji i będą starały się realizować wsparcie dla osób ocalałych po okupacji.

Reklama

Brak konkretnej pomocy dla ofiar okupacji przez lata

Podczas konferencji padło dodatkowo pytanie w kontekście reparacji oraz zadośćuczynienia dla ofiar II wojny światowej. Kanclerz Scholz stwierdził, że jest to oczywiste, że historia cały czas jest przepracowywana, a Niemcy są w pełni świadome swoich zbrodni. Dodał, że jeśli chodzi o kwestię reparacji, to stanowisko rządu federalnego jest znane. Obecnie proponowane są działania w postaci wsparcia dla osób, które ocalały po wojnie.

Czytaj też

Z kolei premier Tusk dodał, że nie jest w żadnym stopniu rozczarowany propozycją ze strony rządu niemieckiego. Zaznaczył, że jest świadomy tego, że nie ma takich pieniędzy ani gestów, które mogłyby usatysfakcjonować Polaków i zadośćuczynić za niemiecką okupację i zbrodnie. Podkreślił, że w tej kwestii oba rządy będą szukać porozumienia, a nie konfrontacji.

Reklama
Reklama

Komentarze (3)

  1. DanielZakupowy

    "stosunki Polski i Niemiec będą zacieśnione" czytaj "polskie działania będą podporządkowane polityce Niemiec". Tyle w temacie. Czy ktoś jest mi w stanie powiedzieć w jaki sposób Niemcy mogą być "liderem w kwestii obronności w Europie Wschodniej i w krajach bałtyckich" skoro sami nie są liderem bezpieczeństwa w Niemczech?

  2. Podszeregowy

    Takie sobie ogólne gadanie. Konkrety to premier usłyszy od swojego oficera prowadzącego z BND.

  3. Adzio

    Teraz go zapytaj o imigrantów

Reklama