Geopolityka
Spotkanie ministrów obrony Polski i Węgier: umowy o współpracy
Wspólne ćwiczenia żołnierzy, wymiana studentów na uczelniach wojskowych, modernizacja uzbrojenia oraz działania w ramach Grupy Wyszehradzkiej to główne tematy rozmów ministrów obrony Polski i Węgier – Tomasza Siemoniaka oraz Csaby Hende. Spotkanie odbyło się w siedzibie MON w Warszawie.
Nasze spotkanie podkreśla jak bliską współpracę mamy w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa. (…) Bardzo wysoko oceniam współpracę dwustronną i tę w ramach Grupy Wyszehradzkiej (…) Europa, świat, NATO i UE bardzo szybko się zmieniają i wielką wartością pozostają bliskie relacje i dobra współpraca pomiędzy poszczególnymi państwami – powiedział podczas spotkania minister Tomasz Siemoniak. - Trzymając mocną spójność Grupy Wyszehradzkiej warto szukać innych partnerstw opartych na konkretnych projektach.
Szef resortu zaznaczył, że obu krajom zależy, aby swoimi działaniami przede wszystkim wzmacniać Sojusz. Czwartkowe spotkanie ministrów obrony Polski i Węgier było także okazją do podpisania dwóch umów pomiędzy rządami obu krajów.
Pierwsza to „Umowa pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Węgier o współpracy w dziedzinie obronności”. Opracowane przez ministerstwa obrony obu krajów plany współpracy dwustronnej przewidują realizację kilkunastu wspólnych przedsięwzięć każdego roku. Porozumienie reguluje także obszary współpracy na płaszczyźnie edukacji wojskowej, a także wspólne inicjatywy podmiotów przemysłów obronnych w odniesieniu do produkcji i eksploatacji uzbrojenia i sprzętu wojskowego oraz zarządzanie i modernizację infrastruktury wojskowej.
Dotychczasowa współpraca w dziedzinie obronności między Polską a Węgrami opierała się na porozumieniu sporządzonym w Budapeszcie 20 marca 1991 r., które wygasło w 21 marca 2001 r.
Podczas wizyty węgierskiego ministra obrony podpisana została także „Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Węgier o grobach żołnierzy i cywilnych ofiar wojen oraz poświęconych im miejscom pamięci”. Umowę ze strony polskiej podpisał minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.
Ta umowa, jak podkreślał minister Zdrojewski, nie rozpoczyna współpracy na tej płaszczyźnie pomiędzy oboma państwami, a reguluje dotychczasowe działania. Minister obrony Węgier zaznaczył, że podpisana umowa, dotycząca opieki nad mogiłami i miejscami pamięci, jest niezwykle ważna dla obu stron. - Niezmiernie ważne jest budowanie przyszłości mając w pamięci wspólną przeszłość – dodał minister Csaba Hende.
MON
Mariusz Bażan
Cała ta Grupa Wyszehradzka to jedna wielka lipa. Trzy państewka olewające swoją własną politykę obronną - o czym świadczy mniej lub bardziej opłakany stan ich armii - i jeszcze robiące nam wielką łaskę, kiedy im proponujemy kolejne wspólne przedsięwzięcia. Ile to już razy kończyło się z nimi na zapowiedziach?
XYZ
Ważna rzecz z jednym z niewielu przyjaznym nam krajom w Europie. Jeżeli nie jedynym. Obyśmy nie musieli być jeszcze sobie wzajemnie przydatni... Pozdowienia dla Węgrów.