Geopolityka

Indie i Chiny wysyłają wojska na granice

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Cpl Rob Kane/MOD, OGL v1.0, commons.wikimedia.org
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Cpl Rob Kane/MOD, OGL v1.0, commons.wikimedia.org

Zarówno Chiny, jak i Indie nie zakładają obecnie, przynajmniej oficjalnie, zwiększenia napięcia w rejonie swojego odcinka granicy ulokowanego wysoko w górach. Jednakże, jak informują media w obu państwach, dodatkowi żołnierze indyjscy i chińscy zostali już przerzuceni w miejsce niedawnych sporów granicznych we wschodniej części Ladakh i północnym Sikkim. 

Jak opisywaliśmy wcześniej, doszło do walk na pięści i kamienie, które stoczyli ze sobą żołnierze z Indii oraz Chin, co miało mieć miejsce na początku maja. Jednak, pomimo ówczesnych zapewnień, że udało się wyjaśnić cały incydent na szczeblu lokalnych rozmów pomiędzy dowódcami to jednak płyną obecnie sprzeczne z taką wizją sygnały. Wskazujące, że to nie ostatnie słowo w zakresie napiętych relacji w rejonie wysokogórskiej granicy dwóch mocarstw.

Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza miała bowiem wzmocnić działania ochronne względem spornego obszaru granic, a także podjąć niezbędne kroki w zakresie odpowiedzi na działania wojskowych z Indii. Ci ostatni, zdaniem informacji płynących z Chin, mieli rozpocząć konstruowanie fortyfikacji obronnych na obszarze doliny Galwan. Jednocześnie do rejonu mieli zostać ściągnięci dodatkowi żołnierze chińscy oraz indyjscy.

Oczywiście wszyscy zapewniają, że w żadnym razie nie zależy im na wywołaniu kryzysu granicznego, analogicznego do tego z 2017 r. Jednak, komasacji sił i środków wojskowych wskazuje, że zarówno Indie, jak i Chiny chcą być przygotowane na wszystkie możliwe scenariusze rozwoju obecnej sytuacji. Tym bardziej w przypadku, gdy jedna ze stron uzna, że naruszone zostało lub wręcz zajęte jej terytorium. Szczególnie, że ze strony Pekinu pojawiają się sugestie, że Indie swoimi obecnymi działaniami mogą zakłócać działania patrolowe w tym obszarze. Nie brak sugestii, że New Delhi według Chińczyków naruszyło warunki wcześniejszych porozumień, tak aby wywołać falę poparcia dla władz.

JR

Komentarze