Geopolityka
Sekretarz generalny NATO w Polsce. Rozmowy z prezydentem Dudą
Jens Stoltenberg przybył do 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. W programie wizyty są m.in. rozmowy dotyczące wzmocnienia wschodniej flanki NATO i rozmieszczenia sił natychmiastowego reagowania (VJTF), a także wsparcia obrony powietrznej Polski.
Prezydent @AndrzejDuda z Sekretarzem Generalnym @NATO @jensstoltenberg w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. pic.twitter.com/zkZ0Up02ke
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) March 1, 2022
W reakcji na rosyjską agresję wobec Ukrainy NATO podjęło najpierw decyzję o aktywowaniu planów obronnych, a następnie o uruchomieniu części Sił Odpowiedzi i przemieszczeniu ich na wschodnią flankę. Pierwsze elementy dowodzonej przez Francję brygady VJTF (tzw. szpicy) wylądowały już w Rumunii. Jeszcze wcześniej państwa NATO zdecydowały o wzmocnieniu grup batalionowych na Litwie, Łotwie i w Estonii przez dodatkowych żołnierzy, a także amerykańskie śmigłowce Apache.
Dowodzone przez NATO siły powietrzne, w tym m.in. myśliwce z USA (F-15, F-35), Holandii (F-16, F-35), Wielkiej Brytanii (Eurofighter Typhoon), Francji (Rafale) prowadzą działania w polskiej przestrzeni powietrznej. Są wspierane przez samoloty tankowania powietrznego, takie jak amerykańskie KC-10 i KC-135, a także europejskie Airbusy A330 MRTT należące do wielonarodowej jednostki. Dodatkowe myśliwce, w tym F-16, F-35 czy Eurofightery, rozlokowano również w Rumunii, Bułgarii, na Litwie i w Estonii.
Czytaj też
Należy oczekiwać że Sojusz Północnoatlantycki będzie dalej wdrażał środki wzmocnienia dla krajów wschodniej flanki, co zapewne jest tematem rozmów Andrzeja Dudy i Jensa Stoltenberga.
Rozpoczęły się rozmowy delegacji pod przewodnictwem Prezydenta @AndrzejDuda i Sekretarza Generalnego NATO @jensstoltenberg.
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) March 1, 2022
Omówione zostaną m. in. kwestie rozmieszczenia szpicy NATO, obrony powietrznej i sojuszniczej obecności w regionie. pic.twitter.com/qaO9Ev4osb