Reklama

Geopolityka

Sekretarz generalny NATO w Polsce. Rozmowy z prezydentem Dudą

Autor. nato

Jens Stoltenberg przybył do 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. W programie wizyty są m.in. rozmowy dotyczące wzmocnienia wschodniej flanki NATO i rozmieszczenia sił natychmiastowego reagowania (VJTF), a także wsparcia obrony powietrznej Polski.

Reklama

W reakcji na rosyjską agresję wobec Ukrainy NATO podjęło najpierw decyzję o aktywowaniu planów obronnych, a następnie o uruchomieniu części Sił Odpowiedzi i przemieszczeniu ich na wschodnią flankę. Pierwsze elementy dowodzonej przez Francję brygady VJTF (tzw. szpicy) wylądowały już w Rumunii. Jeszcze wcześniej państwa NATO zdecydowały o wzmocnieniu grup batalionowych na Litwie, Łotwie i w Estonii przez dodatkowych żołnierzy, a także amerykańskie śmigłowce Apache.

Reklama

Wojna w Ukrainie- raport specjalny Defence24.pl

Dowodzone przez NATO siły powietrzne, w tym m.in. myśliwce z USA (F-15, F-35), Holandii (F-16, F-35), Wielkiej Brytanii (Eurofighter Typhoon), Francji (Rafale) prowadzą działania w polskiej przestrzeni powietrznej. Są wspierane przez samoloty tankowania powietrznego, takie jak amerykańskie KC-10 i KC-135, a także europejskie Airbusy A330 MRTT należące do wielonarodowej jednostki. Dodatkowe myśliwce, w tym F-16, F-35 czy Eurofightery, rozlokowano również w Rumunii, Bułgarii, na Litwie i w Estonii.

Reklama

Czytaj też

Należy oczekiwać że Sojusz Północnoatlantycki będzie dalej wdrażał środki wzmocnienia dla krajów wschodniej flanki, co zapewne jest tematem rozmów Andrzeja Dudy i Jensa Stoltenberga.

Reklama
Reklama