Reklama

Geopolityka

Samoloty znów wystartują z Nowego Miasta nad Pilicą. MON: Odtwarzamy jednostkę wojskową

Fot. ppor. Robert Suchy/CO MON
Fot. ppor. Robert Suchy/CO MON

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz poinformował, że w Nowym Mieście nad Pilicą zostanie odtworzona jednostka wojskowa. Lotnisko wraz z infrastrukturą ma być przekazane z zasobów AMW do MON.

Antoni Macierewicz potwierdził, że będące dotychczas w zasobach Agencji Mienia Wojskowego lotnisko wraz z infrastrukturą zostaje przeniesione do zasobów resortu, gdzie rozpocznie się proces modernizacji i reaktywacji jednostki wojskowej. - Tutaj będą teraz posadowione wojska obrony terytorialnej, siły specjalne, a także przywrócone zostanie współdziałanie z Wyższą Szkołą Oficerską w Dęblinie, która będzie miała tutaj także możliwości szkolenia. - podkreślił szef MON.

To jest jedna z wielu strategicznych decyzji jakie ostatnio podejmujemy. To jest zupełnie oczywiste. Napięcie na Wschodzie sprawia, że musimy odbudować zniszczone jednostki wojskowe. Zwłaszcza dotyczy to lotniska takiego jak tutaj. Jednego z najważniejszych lotnisk na ścianie wschodniej, współdziałającego z całym systemem lotnisk. Tutaj stworzono dziurę strategiczną na skutek likwidacji tego lotniska

szef MON Antoni Macierewicz

W ubiegłym roku w Nowym Mieście nad Pilicą odbyły się ćwiczenia z wykorzystaniem samolotów A-10 Thunderbolt II. Szkolenie objęło prowadzenie działań z nieprzygotowanego lotniska (nie jest ono normalnie używane do operacji lotniczych), ze wsparciem wysuniętych kontrolerów lotu z eskadry taktyki specjalnej sił zbrojnych USA.

Czytaj więcej: A-10 ćwiczą lądowanie na „wrogich” lotniskach. W Polsce [FOTO]

Uruchomimy także pas lotniskowy. To wszystko zostanie wykonane do 30 października 2017 r. Decyzje zostały już wydane. Te decyzje z punktu widzenia strategicznego i bezpieczeństwa kraju są konieczne

szef MON Antoni Macierewicz

Jak informuje MON, resort dostrzega bardzo znaczny potencjał tego miejsca i zgodnie z decyzją szefa MON koniec 2016 roku będzie początkiem stopniowego powrotu Sił Zbrojnych RP do Nowego Miasta nad Pilicą. Obecnie w resorcie obrony narodowej trwają bardzo zaawansowane prace planistyczne nad wykorzystaniem tego terenu.

Kierunkiem działania wskazanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej jest odtworzenie m.in. funkcji lotniskowej i szkoleniowej terenu. Decyzja podyktowana jest m.in. potrzebami rozwijanych intensywnie i priorytetowo rodzajów wojsk, w tym obrony terytorialnej, sił powietrznych oraz wojsk specjalnych.

W najbliższym czasie resort obrony narodowej podejmie działania polegające na: 
- przeniesieniu nieruchomości z zasobu Agencji Mienia Wojskowego do resortu obrony narodowej;
- uruchomieniu niezbędnych działań inwestycyjno- remontowych, tak aby teren nie ulegał dalszej dewastacji i dekapitalizacji;
- odtworzeniu podstawowej gotowości eksploatacyjnej obiektów infrastruktury lotniskowej i zaplecza socjalno-technicznego;
- zagospodarowaniu i przygotowaniu terenu na potrzeby szkolenia lotniczego, pododdziałów wojsk obrony terytorialnej oraz wojsk specjalnych.

Według przyjętego harmonogramu w 2017 roku nastąpi odtworzenie podstawowej gotowości eksploatacyjnej lotniska, co pozwoli na rozpoczęcie działalności na tym terenie Szkole Orląt z Dęblina. Pod koniec 2019 roku zaplanowano rozpoczęcie szkolenia poddziałów Sił Zbrojnych RP w oparciu o zintegrowany ośrodek szkolenia specjalistycznego - podkreśla MON.

 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (38)

  1. Bodzio

    Wszystko pięknie. Może w przyspieszonym tempie dokończa modernizację 728 z mogielnicy do miasta bo jest tragedia.

  2. Polak

    Bardzo dobra decyzja,w końcu lotnisko przestanie straszyć niszczeć dalej no i dobrze że wybrano lotnisko a nie kolejne supermarkety

  3. Bartek

    Byłem na płycie rok temu i o ile DS jest w niezłym stanie to wszystkie zabudowania do wyburzenia albo jak kto woli do wysadzenia. Nakłady na odtworzenie jednostki pójdą ogromne.

  4. Andrzej

    Jeżeli to prawda to tylko nalży się cieszyć. Miałem okazję służyć w 45 Dywizjonie dowodzenia lotami w czasie gdy w nowym Mieście stacjonował 61 lpszb. Jego przebazowanie do Białej Podlaskiej na zupełnie nieprzygotowane lotnisko było wielką traumą zarówno dla kadry (rozdzielonej z rodzinami) jak i dla żołnierzy. A teraz mała ciekawostka - mało kto oprócz nas łacznościowców wiedział, że sieć telefoniczna na tym lotnisku (Nowe Miasto) została położona z wykorzystaniem kabli odzyskanych z Wilczego Szańca. A w pomieszczeniu w sztabie gdzie mieściła się centrala telefoniczna była łącznica kablowa kabli międzymiastowych miedzycentralowych pomiedzy Łodzią a Warszawą. Ciekawe czy nadal.......

  5. kaligula

    Do odparcia konwencjonalnego ataku Rosji siłami 12-15 dobrze wyekwipowanych dywizji potrzebujemy armii w sile 400 tys. żołnierzy, kilkadziesiąt wyrzutni o zasięgu 3O0 km, ok. 400 czołgów na poziomie minimum LA5, 150 samolotów klasy F16, 70-100 śmigłowców szturmowych, drugie tyle transportowych, 10 baterii OPL Wisła, 20 baterii Narew i 40 zestawów Pilica oraz pomocniczych 20-30 batalionów OT z bronią maszynową i ręcznymi wyrzutniami płot i ppanc.

    1. Maniek

      Myślę, że na każdą naszą nową dywizję, Rosjanie wystawią dwie nowe. Na sprzęt w podanych liczbach nas nie stać, o marginesie czasowym takich zakupów, przy naszym tempie, nawet nie ma marzyć. Wojny z Rosją nie wygramy, choćbyśmy stawali na rękach. Trzeba jej unikać za wszelką cenę, bo skończy się jak z Niemcami i Powstaniem Warszawskim.

  6. amator

    A może by na te lotniska to trochę samolotów dostarczyć? Bo te marne 48 sztuk wszędzie nie da rady oblecieć zważywszy że jeszcze 4 wysyłamy gdzieś do dalekiej Syrii. F16 to bardzo dobra maszyna wg mnie ale 48 sztuk dla kraju takiego jak Polska to jest pusty śmiech a nie zdolności powietrzne. Nawet jakieś używki cokolwiek ale nie 48!!!

    1. Marek

      Bezsprzecznie przydałoby się więcej. Jeśli jednak liczysz samoloty, policz też Migusie.

  7. WWW

    Żadnej wiadomości o pilnym przetargu na heli i zaproszeniu do nich tego złego Airbusa. To przecież jeden z największych przetargów w kraju.

  8. o_co_chodzi

    Wojna z Rosją. W jaki sposób ją wygrać? Raczej w jaki sposób ją odsunąć w czasie albo jak do niej nie dopuścić... 1. Ile i jakie kierunki natarcia? Kaliningrad i Brześć? Sam Kaliningrad? Sam Brześć? Może Brześć, Kaliningrad i atak z Bałtyku? 2. Jak duże miałyby być siły przeciwnika? 100 tys. żołnierzy w pierwszym rzucie? Może 250 tys.? Ile samolotów bojowych miałoby nas atakować? 60? 120? 150? Ile helikopterów? 60 czy 120? Ile wyrzutni S-300 oraz Iskander? 6?15?24? Ile okrętów podwodnych i nawoodnych? 6?10?15? Jakie cele ataku? Sama stolica Polski? Wszystkie lotniska i bazy wojskowe? Okręty MW? Zakłady chemiczne? A może wszystkie miasta wojewódzkie? Jakie cele ostateczne? Oddanie przesmyku suwalskiego? Przekazanie władzy partii Zmiana? Zabicie Antoniego? Pa-ra-no-ja.

  9. byrrbyć

    Macierewicz świrus, ale takim też trafiają się dobre decyzje. I to jest właśnie ta dobra. Kochani, Polska NIE MA MOŻLIWOŚCI OBRONIĆ SIĘ SAMA (chyba, że w konflikcie z Litwą). Musimy liczyć na SOJUSZNIKÓW, albo po prostu się PODDAĆ (jak Czechosłowacja 1938/39). Tak się akurat składa, że nasi potencjalni sojusznicy, czyli NATO mają samolotów więcej niż sporo i cała ich strategia opiera się na przewadze w powietrzu. Dlatego konieczne są lotniska, magazyny, i całe to zaplecze logistyczne.

    1. KrzysiekS

      byrrbyć Myślę że nie jest świrusem raczej większym cwaniakiem niż się wszystkim wydaje pytanie czy jego interesy z USA nie są na szkodę Polski czy umie to pogodzić?

  10. db

    Jest to tak ważne lotnisko, że nigdy nie stacjonowała na nim jednostka bojowa. Na ścianie wschodniej (Nowe miasto nad Pilicą raczej trudno zaliczyc do ściany wschodniej) z pewnością znalażłyby sie lepsze kandydatrury do reaktywacji - ot choćby Biała Podlaska I z jakim to całym sytemem lotnisk niby ono współdziała. Lotnisko zlikwidowano w 2000 roku, jakaż to dziura strategiczna w zwiazku z tym sie wytworzyła? Czy w ramach OT w każdym powiecie będzie jedna kompania piechoty i jedno lotnisko? . Brednie, które opowiada minister są wręcz nieopisywalne.

    1. jarek

      No bez przesady. Lotnisko w Białej jest w zasięgu nawet lekkiej artylerii, a każdy obiekt, który stamtąd wystartuje może się natychmiast stać obiektem ruskiej opl zanim zdąży schować podwozie. To praktycznie uniemożliwia operacyjne wykorzystanie tego lotniska jako miejsca stacjonowania jednostek lotniczych, natomiast warto je utrzymywać w stanie dobrym, bo może być lotniskiem zapasowym, i bazą logistyczną. W razie wojny wskazane byłoby jednak przesuniecie granicy o jakieś 30-40km. przynajmniej poza zasięg artylerii lufowej.

  11. jarek

    A co z tym całym gadaniem o przemieszczaniu wojska na wschód? Wygląda na to, że to tylko gadanie, bo jak jest okazja coś zrobić w tym temacie, to kolejne inwestycje odbywają się albo na zachodzie, albo w centrum kraju. Na wschodzie praktycznie nie ma armii, oprócz może 15BZ i paru jednostek rozpoznawczych. Można oczywiście ględzić, że to bardzo dobrze, bo pierwszorzutowe jednostki są poza zasięgiem artylerii, ale wiemy, że to bzdura, bo opl mamy marną, a próba przemieszczenia dużej jednostki pancernej ze Szczecina na wschód, może się okazać kompletnym fiaskiem. Wystarczy kilka Iskanderów wycelowanych w mosty i kluczową infrastrukturę kolejową, nie mówiąc o możliwych atakach bezpośrednich lotnictwa.

  12. Laterett

    Szczerze? Mając 14 miliardów złotych wybudowałbym podziemną i naziemną baze, wielozadaniową. Bunkier będący jak podziemne miasto, kilka milionów nowej broni. Tej najprostszej.. Typu maszynowa, pistolecik, naramienna rakietnica... Obrona terytorialna, nowoczesny sprzęt.. Wszystko fajne, ale dzisiaj nie jesteśmy wstanie być nieopłacalnym celem dla potencjalnego przeciwnika. Nieopłacalnym.. Dajmy na to dochodzi do ataku, dajmy na to że od strony Ukrainy. Wystawiamy swoje wojskowe pionki.. I przy okazji większość cywili kierujemy w stronę Krakowa, gdzie mamy kilka milionów broni palnej. Nasze pionki padają, wróg zaczyna zajmować terytorium. Gospodarka cierpi. Kraj idzie ku schyłkowi.. Wydajemy naszym obywatelom broń.. Kilka milionów sztuk broni, nowoczesnych karabinów. Granaty. Naramienne wyrzutnie rakiet przeciw pancernych. Powstają klany, mafie, ugrupowania. Nikt nie ruszy Krakowa, czy okolicy. Będą mogli jedynie zabić nas atomicami bądź kilkoma milionami żołnierzy, będą musieli to robić mimo wszystko bardzo długo. To że dzisiaj nie jesteśmy wstanie się tak bronić, to że dzisiaj stolicą jest Warszawa a nie Kraków... To że dzisiaj jesteśmy silni i słabi jednocześnie, bogaci i bezbronni.. To absurd i zażenowanie. Jak kraj zdolny wydać kilkanaście miliardów na 300-400 ton ton złomu, jest niezdolny do wydania takiej samej sumy na kilkanaście tysięcy ton - ale użytecznej broni. No ręce opadają.. Ale dobra, może coś się poprawi.

  13. Wojtas

    Bo to lotnisko dla armii Antoniego do utrzymania władzy ma być a nie przeciwko wrogowi zewnętrznemu.. dlatego, że blisko Wawy to zaleta...

  14. Aga

    To bardzo dobra decyzja.Teren ten jest w opłakanym stanie a szkoda.Mam nadzieję , że dojdzie do realizacji założonego celu.

  15. ktoś

    najpierw trzeba mieć jakies samoloty bo te 48 f-16 to trochę marna ilość

  16. Sapcio

    Ma tam stacjonować lotniczy komponent Obrony Terytorialnej, tworzony na bazie aeroklubów. Świetnie. Może jakiś psychiatra się wypowie?

    1. Witiaa

      a co TY wiesz o lotnictwie? pewnie tyle co NTV 42 CI głupot do łba nawciskał. Czy wiesz że nawet w byłej Jugosławii do bombardowania wykorzystywano Dromadery? Lotnictwo cywilne może być z powodzeniem wykorzystywane na różne sposoby.

    2. st. strzelec

      Sapciu, Organizacja "Strzelec" (wejdzie do OT) od wielu lat "produkuje" m.in. początkujących komandosów. Czy aż psychiatry trzeba byś skumał że gdzieś takich ludzi, jak owi strzelcy, trzeba zagospodarować i profilować?

  17. tak

    może warto też odtworzyć lotnisko i bazę w Białej Podlaskiej? nie zgadzam się z twierdzeniami że jak nie ma nowych samolotów to "po co nowe bazy"... Ilość baz przekłada się na dużo większą możiiwość rozśrodkowania sił i środków a dla przeciwnika dodatkowy "ból głowy" żeby nie powiedzieć dosadniej...

    1. don

      @tak Biała Podlaska znajduje się zbyt blisko granicy i w przypadku ataku na polskie terytorium jest do zajęcia w jeden dzień

  18. Fox

    Bravo znowu śmigła na niebie Nowego Miasta np

  19. krajan

    Brawo Poprzednie ekipy świadomie lub z głupoty rozbrajaly WP Zakładając obronę kraju w trakcie zmasowanego ataku na linii Wisły to lotnicze bazy śmigłowców w NM/P, Inowrocławiu i sąsiedniego NG winne stanowić zasadniczą siłę bojową W tym celu w tych bazach należy reaktywowac zaplecze techniczne wraz z pasami startowymi Koszt budowy drogi start 2500x60 to ca 50 mil zl a nie 100 mil € Jeśli wejdziemy w posiadanie samolotów niszczyciel zagonów pancernych to potrzeba właściwego bazowania Takim miejscem mogą być lotniska Leczyca lub Modlin

  20. really?

    Po co wydawać pieniądze na reaktywację i utrzymanie nowej bazy, jeśli nie kupuje się samolotów albo dużych dronów, a wręcz przeciwnie - niedługo trzeba będzie wycofać Su-22 i Mig-29, po których pozostaną bazy? [Nota bene: dla śmigłowców lub średnich dronów te bazy po 22 i 29 byłyby lepsze, bo bliższe obszarowi działań.]

  21. Okkk

    OT,WOJSKA SPECJALNE czyżby miała być przeniesiona 7ESD do NMiasta będą miały zapasowa bazę amerykańskie A-10 może tak może nie zobaczymy wcześniej stacjonowały tam śmigłami nic nie będę mówił bo niechce zapeszać ale chyba kumam co chcą zrobić świetny ruch

    1. lo

      myślisz, że Thunderbolda tam będą podsyłać. Operacyjnie to się kupy trzyma: cel, lokalizacja, przeznaczenie a10. Jednak nie sądzę (politycznie) by USA chciały tam bazować rotacyjnie. Co nie zmienia faktu, że wolą przysłać a10 na rotacje niż abramsa: szybciej wleci jak trzeba lub ucieknie do DE jak wiatr zawieje w drugą stronę.

    2. kapralek

      Nie , będą podsyłać do matecznika p. Karczewskiego kasę na pensje jego miejscowych kumpli zatrudnionych w zarządzie tegoż "lotniska", samoloty to sprawa wtórna i nieważna...

  22. m

    Tam powinny stacjonować śmigłowce szturmowe wchodzące w skład 25 BKP. Brygada złożona z 3 batalionów bojowych na śmigłowcach i 2 eskadr szturmowców stanowiłaby wartościowy odwód naczelnego dowództwa na terenie kraju, mogłaby szybko wesprzeć obronę Warszawy. 1 BLWL mogłaby przezbroić się w śmigłowce ucav tj. Firescout (można produkować takie w oparciu o polskie technologie), stanowiąc wsparcie dla brygad lub dywizji.

    1. jedno_pytanie

      Jakich śmigłowców szturmowych? Nie posiadamy takowych...

  23. takie_pytanie

    Jakie samoloty?

  24. gieras

    Brawo słuszne działanie

  25. ppllk

    Bardzo dobrze! potrzebne są dodatkowe lotniska wojskowe ale także przydała by się jedna lub dwie zapasowe bazy z zakamuflowanymi hangarami dla myśliwców na wypadek wrogiego zajścia oczywiście choćby z nową eskadrą myśliwców

Reklama