Polityka obronna
Rebelianci w Demokratycznej Republice Konga zestrzelili śmigłowiec ONZ
Misja pokojowa ONZ w DRK (MONUSCO) poinformowała o utracie śmigłowca Puma, który został zestrzelony we wschodniej części kraju. Znajdowało się ośmiu żołnierzy, tzw. Błękitne Hełmy. Zginęło 6 Pakistańczyków, Rosjanin i Serb.
Helikopter leciał nad strefą walk między armią kongijską i ruchem rebelianckim M23 (Ruch 23 Marca), aby wspomóc i koordynować pomoc humanitarną. Załoga helikoptera oceniała ruchy społeczności, która została zaatakowana dzień wcześniej przez grupę rebeliantów. Ruch 23 Marca zaatakował w poniedziałek kilka wiosek: Tchanzu, Runyonyi, Ndizę i Tchengerero - napisano w oświadczeniu ONZ.
Rzecznik szefa ONZ Antonio Guterresa w Nowym Jorku potwierdził katastrofę i podał narodowość wszystkich ośmiu ofiar.
Czytaj też
Premier Pakistanu Imran Khan wyraził „głębokie poczucie szoku i żalu", powiedział jego urząd, oddając hołd globalnemu wysiłkowi pokojowemu sił zbrojnych tego kraju.
MONUSCO poinformował, że stracił w ciągu dnia we wtorek kontakt z jednym ze swych helikopterów, który dokonywał rekonesansu w Tchanzu w prowincji Kiwu Północne, gdzie od poniedziałku toczyły się walki. Władze Demokratycznej Republiki Kongo oskarżają siły Rwandy i Ugandy o wspieranie bojowników M23, którzy atakują pozycje kongijskich sił zbrojnych. Obydwa kraje zaprzeczają tym oskarżeniom.
Utraconym śmigłowcem był Aérospatiale SA 330 Puma, jest to średnia, dwusilnikowa maszyna zaprojektowana i produkowana przez francuską firmę Sud Aviation. Były one użytkowane przez kilkanaście państw świata, jednak obecnie jest to typ schodzący ze stanów. Głównym powodem jest wiek maszyn, których produkcję zakończono w 1967 roku. Wyprodukowano 697 egzemplarzy tego śmigłowca. Jego następcą stała się ulepszona wersja AS 332 Super Puma produkowana już przez konsorcjum Eurocopter Group.