Reklama

Geopolityka

Rumuni kupują kolejne F-16. Zbliżenie Bukaresztu i Lizbony?

Fot. USAF
Fot. USAF

Portugalia i Rumunia porozumiały się w sprawie sprzedaży kolejnych używanych myśliwców F-16AM/BM. Politycy obydwu państw zapowiadają, że będzie to elementem szerszej współpracy gospodarczej i wojskowej – podają portugalskie media.

Przedmiotem nowej umowy podpisanej w portugalskiej bazie Monte Real 27 stycznia br. jest pięć kolejnych samolotów F-16AM (być może część to wersja dwumiejscowa BM), które dołączą do 12 samolotów pozyskanych przez Rumunię do tej pory.

Przypomnijmy, że w lipcu 2013 roku Rumunia podpisała z Portugalią i Stanami Zjednoczonymi umowę o wartości 186 mln EUR z czego 78 mln kosztował zakup 9 portugalskich F-16AM/BM i trzech F-16A/B ze składowiska AMARC w bazie Davis-Monthan w Arizonie. Resztę środków pochłonęły remont i modernizacja tych samolotów do standardu Block 40 MLU. Przeprowadzono ją w zakładach OGMA Indústria Aeronáutica de Portugal SA. Znacznie większe środki przeznaczyli Rumuni na zakup uzbrojenia, zasobników celowniczo-nawigacyjnych, wyposażenia obsługi naziemnej i modernizację infrastruktury dla tych samolotów. Pochłonęło to kolejnych 440 mln USD. Za te środki dla F-16 przystosowano jednak aż trzy bazy lotnicze: Fetesti, Campa Turzii i Buzuau. Infrastruktura została więc przystosowana nie dla 12 ale raczej kilkudziesięciu samolotów. Dostawy zostały w pełni zrealizowane w ciągu czterech lat. Dziewięć poportugalskich maszyn zostało oddanych klientowi jesienią 2016 roku, a we wrześniu 2017 dołączyły do nich samoloty z Arizony, na których trzeba było przeprowadzić znacznie bardziej złożone zabiegi.

Obecny zakup F-16 został dokonany za cenę 130 mln EUR i obejmuje postportugalskie statki powietrzne, wraz z analogicznymi pracami remontowo-modernizacyjnymi w zakładach OGMA i pakietem wsparcia. Realizacja kontraktu będzie znacznie szybsza niż poprzednio, zapewne z uwagi na zdobyte wcześniej doświadczenie. Planuje się, że już w czerwcu br. w Rumunii pojawią się pierwsze dwa samoloty, w październiku kolejne dwa, a ostatni trafi tam w roku 2021. Cały zakup wpisuje się w zapowiedzi kupienie „36 samolotów” do 2022, nie jest to więc zapewne koniec zamówień.

Jednocześnie minister obrony Portugalii zapowiedział, że obydwa państwa ściśle współpracują w ramach NATO i Unii Europejskiej i poszukują obszarów, w których mogłyby zwiększyć współpracę. Rumunia jest ponoć zainteresowana portugalskim przemysłem tekstylnym, który dostarcza wyroby portugalskim siłom zbrojnym. Obydwa państwa myślą też nad współpracą w domenie kosmicznej, rozpoznania, a także wspólnej budowie okrętów.

Reklama

Komentarze (29)

 1. Misza

  A co w Portugalii za F16?

  1. chateaux

   A jakich potencjalnych przeciwnikow maja Portugalczycy w poblizu? Hiszpanie i Giblartar?

  2. Davien

   Ciagle maja F-16 , wczesniej wycofali min 20 sztuk wiec maja z czego sprzedawac.

 2. Ustawiator

  Następnym krokiem to odkupienie 16 nielotów od Polski Co obraza? A ostatnia inwentaryzacja 2skrzydel lotnictwa co przyniosła?

  1. Davien

   Udowodniła ze zwyczajnie zmyslasz;)

 3. Navigator

  Block 40 MLU w teorii gorszy od 50+ ale za to latający no i super do szkolenia pilotów

  1. taaa.... cotam zurzycie.

  2. Skąd takie informacje? Po co Portugalia to sprzedaje w takim razie?

 4. dawo

  Słabo im to idzie ostatnio.

  1. Prawy Człek

   Dawo a jak tam używane F16C/D do Polski co miały być przy zakupie F35 ?

  2. Polska nigdy nie była zinteresowana używanymi F-16.

 5. jacek

  nie można było kupić używanych F-16 zamiast 35-tek? teraz będzie blokada na kupno innego, potrzebnego uzbrojenia...

  1. Navigator

   Jacku blokada juz jest od roku na części do Herkulesa i F16

  2. chateaux

   Nie mozna bylo. Z tego samego powodu, dla ktorego Portugalczycy pozbywaja sie starego i nienowoczesnego sprzetu.

  3. Można było. Ale powiedz po co? Rumuni kupują to na co ich stać.

 6. Ouragan

  Dlacego my nie mozemy kupic 50 uzywanych F16A/B z magazynow US Air Force ? , 32 zeby zastapily SUki , reszta na czesci , to by kosztowalo jakies 800mln a ujednolicilo by flote ?

  1. Covax

   W roku 2017 na stole była koncepcja pozyskania 96 F16A/B i modernizacja tak jak w przypadku Tajwanu przez konsorcjum LM-WZL plus przeniesienie kompetencji Serwisowych na WZL. Ale analiza wykazała się nie opłaca

  2. Jak "inni" skaczą z mostu to Ty za nimi? Popostu nie chcemy wyeksploatowanego złomu!

  3. dropik

   skoro taniej niż rumunkie to czemu Rumuni ich nie kupili ? Najwyraźniej byłoby drożej

 7. dropik

  Przypomnę, że Słowacy za 14 sztuk F16V z pakietem logistycznym i małą ilością uzbrojenia zapłacą ponad 1,5 mld. Rumuni za 18 sztuk zapłacą ok 800 co daje ok 550 mln € za 14. Ciekawe ile kosztowałaby modernizacja do wersji V ale zapewne ok 1 mld za 12-14 sztuk być może mniej jeśli nie trzeba by kupować całości wyposażenia. Inwestowanie w wersję blok 40 nie ma wielkiego sensu choć my i tak inwestujemy w głupsze rzeczy...

 8. Rzyt

  300 F16 za nasze 32 F35 ...ale F35 to najlepsza maszyna na świecie...na tygrysa też trza było minimum 5 shermanow czy T34 efekt...ruscy i Polacy na bramie brandenburskiej... Teraz trochę matematyku dla poldonow koszt godziny lotu F16 to 4000 a F35 30000 czyli 7 F16 leci przez godzinę przy 1 F35 czyli 172 F16 w powietrzu kosztuje tyle co 32 F35 ...pomijam koszt utrzymania pilotów i personelu naziemnego...ale redukując liczbę generałów o 100 ,posłów o 200 i senatorów o 100 personel cywilny o 50%...luźno kasy wystarczy. Mając 350 F16 na choćby jedno może dwa czy trzy odpalenia jassm er w kierunku wroga ...odechce się ruskim jak im się na zachodniej Rosji prąd wyłączy i inne budynki infrastruktury strategicznej dla użyteczności Rosji np. bo mogą to być Niemce czy inny kraj .

 9. jm

  Dlaczego Polska nie kupiła tych samolotów? Wiadomo, że stare ale do patrolowania nieba w czasie pokoju wystarczające. Na 100% lepsze niż uziemione Migi.

  1. Bo to stary złom!

  2. dropik

   bo woleliśmy wydać te pieniądze na WOT.

 10. rr

  Takie samoloty powinny latać u nas zamiast SU-22 do 2030 jako rozwiązanie pomostowe do czasu wprowadzenia F-35. Za eskadrę zapłacilibyśmy ok. 1,5 mld zł, co wielkim kosztem by nie było. Skokowy wzrost wartości bojowej w porównaniu do SU byłby ogromny, Szczególnie, że SU-22 praktycznie nie ma już żadnej wartości bojowej na współczesnym polu walki.

  1. dropik

   Ogólnie byłbym przeciw tym starociom, ale biorąc pod uwagę, że ten 1,5 mld rocznie idzie na WOT to byłbym za tym aby te środki przeznaczyć na te samoloty. Przy czym to nie 1,5 mld za 12 sztuk, a ok 2-2,7 mld zł. Ale i tak lepiej na samoloty, a nie to by paru chłopakom było fajnie ;)

 11. Rafff

  78mln za 12 maszyn to po 6.5 mln za sztukę.

  1. Navigator

   186/12 po MLU ale to tez Pikuś Chłopaki z naszych suczek byliby zadowoleni

  2. dropik

   mi wyszło 42mln € :P

 12. rohaks

  Czekam na komentarz, że nawet Rumuni kupuja F-16, a my tylko F-35. Tragedia.

  1. Gregor

   Rośnie doczekałeś już są hehe

 13. Polak z krwi i kości

  Lepsze to niż nasze f-35

  1. Darek

   Chyba ruski jestes

  2. chateaux

   Z rosyjskiego punktu widzenia z cala pewnoscia.

  3. Wania z Walonkowa

   Kłamiesz..nie ma najmniejszego porównania..oj ale ujadacie.

 14. Yugol

  Rozsądny wybór! Nie zachwyciły się cudownym Lightningiem albo mieli odwagę i odmówiły ???

  1. Davien

   Yugol, a ktos im w ogóle proponował F-35?? Ech może pomysl zanim cos napiszesz:):)

  2. Koniec świata - rusofil popiera zakup F-16! To Gripen nie lepszy???

  3. bender

   Śmiesznie to napisałeś. Podmiotem pytania są Rumuny czy Rumunki? :-D W każdym razie Rumunia lub jak wolisz Rumuni nie rozważali zakupu F-35. Oni mają większe i bardziej nagłe potrzeby, muszą zbudować te kompetencje i możliwości, które my już mamy. Jeśli jest w ich działaniach długofalowa strategia, to raczej taka, że nie kupując najnowszych F-16 nie zamierzają długo utrzymywać tego typu w służbie i następny rumuński samolot będzie 5 generacji.

 15. tebor

  Chwalimy Rumunię ale prawda jest taka że kupują samoloty ze składowiska . Czyli co ? 35 letni złom ?

  1. Meska

   Kto chwali? Kilku trolli w komentarzach? Ci ludzie cieszyliby się gdyby Polska w ogóle nic nie kupowała.

  2. Covax

   Kupują samoloty po remoncie dla których przyjmuje się nalot na 0 godzin

  3. sad

   no i wartość bojowa porównywalna z naszymi f35...

 16. rozpłaszczony

  Jeśli Rumuni zrealizują zakup 36 wyremontowanych i zmodernizowanych F-16 to będą ich mieli więcej sprawnych w 2023 roku od takiej potęgi jak Polska/ ponoć kilkanaście tylko lata /. Oby nam wojna nie wybuchła przed 2030 rokiem bo nasze orły będą latać na wrotach od stodoły . Podobnie w tyle do Rumunów jesteśmy jeśli chodzi o obronę przeciwlotniczą - oni w 2020 roku osiągną już gotowość operacyjną baterii Patriot podczas gdy my żadnej nie otrzymaliśmy i szybko nie będziemy mieli , nie mówiąc o gotowości . Może więc czas byłoby wymienić naszego ministra na rumuńskiego . Tak , tak wiem my za 6-10 lat to będziemy mieli cuda , tylko czy Władimir zechce czekać . Lepiej mieć nawet słabsze uzbrojenie na już a nie wymarzone za dekadę .

  1. Tomasz33

   Ilu? Oni mają 12 F-16, a teraz planują 5 kolejnych. Razem 17. MON nie potwierdza plotek o polskich F-16 niezdolnych do lotu. Trzeba to oczywiście obserwować, bo tylko oni wiedzą jak to tak naprawdę wygląda. I to rumuńskie lotnictwo jest w tyle względem polskiego. Oni mają MIGi -21, a Polska MIGi-29, do tego SU 22, i 48 F-16. Razem 94 maszyny. A Patrioty w Polsce będą w nowszej konfiguracji, dlatego później. Oczywiście potrzebna umowa na drugą fazę tego programu.

  2. Meska

   Ponoć gdzieś coś słyszałem...

  3. suawek

   Skąd bierzesz informacje że lata kilkanaście? Z onetu?

 17. Adam S.

  Świetne wiadomości. I może dobry sposób na rozwój - znaleźć partnera "średniaka", z którym można podjąć obopólnie korzystną współpracę. A nie "starszego brata", który wszystko wie lepiej i traktuje cię z góry.

  1. bender

   Jakiego znów partnera "średniaka"? To jest obronność a nie klub dyskusyjny. Z miłym kolegą to można na piwo czy do kina pójść, nie rozwijać technologie obronne. Do high-tech potrzebujesz firmy technologiczne pełne nerdów, którzy może nie są specjalnie mili, ale znają się na swojej działce.

  2. suawek

   Świetne wiadomości: nie stać ich na nowe, więc kupili wyeksploatowany złom.... Brawo.

  3. Yugol

   Najpierw skocz a potem powiedz hop. Może uważają że na high-tech jeszcze nie są gotowy i małymi krokami postępują.

 18. Gustlik

  może części nam odsprzedadzą...

  1. nie będą wam do migów części pasować.

 19. adrian

  słowacja kupiła nowe a Rumunia używane gdzie tu logika

  1. Prawy Człek

   Coś za coś, Rumuni mają F16 MLU i flotę, a my F35 i brak floty.

  2. Nesher

   Prawdopodobnie w PKB na mieszkańca. Słowacki PKB na mieszkańca jest wyższy niż polski PKB. Rumuński jest znacznie niższy. Z powodu innych ostatnich zakupów (takich jak wyrzutnie rakiet HIMARS, Patriots ...) nie mają środków finansowych na nowe samoloty.

  3. Meska

   PKB na mieszkanca ma sie nijak do budżetu państwa. Co z tego że Słowacja ma wyższe PKB na mieszkańca jak budżet w porównaniu do Polski ma niewielki.

 20. obserwator

  Da się nabyć samoloty za małą kaskę? Da się. Da się kupić nie tylko samoloty ale i uzbrojenie? Da się. Da się zmodernizować lotniska. Da się. Da się szkolić pilotów do kolejnych eskadr? Da się. Da się to zrobić sprawnie i za ułamek kasy? Da się. Gdzie jest u nas problem. Temat do wyjaśnienia dla redakcji.

  1. c

   Raczej do wyjaśnienia przez SKW i prokuraturę.

 21. chateaux

  Pytanie zasadnicze - z jakiego powodu Portugalczycy uznali ze nie beda wiecej korzystac z tych "szesnastek"? Retoryczne.

 22. Rzyt

  Hehe 300 F 16

 23. Ammon

  Wersja AM/BM z mlu przyniesie im zdecydowaną ulgę bo to nie będzie nieuzbrojony NIELOT

 24. Wojciech B

  No proszę, a nasi geniusze uznali że to nieopłacalne i nie chcieli modernizować F-16A. Pewnie w Rumunii obowiązuje jakaś inna ekonomia bo im się to opłaca. Albo maja mniej pieniędzy do wyrzucenia albo mniejsze naciski z ambasady na realizację żądań.

  1. bender

   Bo to w dłuższej perspektywie nieopłacalne. Raz na jakiś czas trzeba kupić nowe skarpetki, nie wciąż cerować stare. Rumuni po odlotowej decyzji o upgradzie z Izraelem Migów 21 są w ciemnej... mrocznej rzeczywistości powiedzmy. To co robią teraz to powtórka z rozrywki, tylko zamiast Migów 21 reanimują F-16A.

  2. Darek

   Widzę kolega niczym Rumun fan passata oczywiście 1,9 tdi i w kombiaku.... oczywiście B5 bo żaden inny mu nie dorównuje.

  3. suawek

   Dlaczego uważasz, że Rumuni mają rację???

 25. martin

  A my kupujemy F-447.

  1. Davien

   Oj boli was w Rosji ten F-35 boli, ze az dopuscili martina z tej desperacji do kompa;)

  2. Tomasz33

   My kupujemy F-35. A w sprawie tej ustawy(listu, apelu, nawet nie wiadomo jak to nazwać) nic się nie dzieje.

  3. bender

   Wy to akurat kupujecie Su-35S i Su-57. Zwłaszcza ten drugi jest prawdopodobnie najgorszą konstrukcją lotnicza jaka kiedykolwiek powstała, bez 'analogow w mirie'. Pokazowa śmierć pierwszego 'seryjnego' egzemplarza jest tu dowodem w sprawie.

Reklama