Reklama

Siły zbrojne

Rota największą bazą US Navy w południowej Europie

Ambasador USA w Hiszpanii i Andorze James Costos i dowódca operacji morskich Armada Española wiceadm. Juan Rodriguez podczas uroczystości z okazji 60. rocznicy stacjonowania wojsk USA w bazie Rota / Fot. (U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 2nd Class Travis Alston
Ambasador USA w Hiszpanii i Andorze James Costos i dowódca operacji morskich Armada Española wiceadm. Juan Rodriguez podczas uroczystości z okazji 60. rocznicy stacjonowania wojsk USA w bazie Rota / Fot. (U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 2nd Class Travis Alston

Położona w Hiszpanii Rota będzie największą bazą morską dla wojsk amerykańskich stacjonujących na południu Europy – ujawnił w środę madrycki dziennik “El Pais” na podstawie informacji uzyskanych od hiszpańskich dyplomatów i wojskowych.

Według ustaleń gazety Pentagon zamierza m.in. zwiększyć w Rocie obecność wojsk amerykańskich o 600 żołnierzy, a baza ta ma zyskać m.in. od czterech do sześciu niszczycieli rakietowych typu Arleigh Burke oraz dodatkowe śmigłowce.

Nowy status strategicznie położonej w pobliżu Cieśniny Gibraltarskiej Roty wymaga negocjacji między władzami USA i Hiszpanii. Istnieje m.in. “konieczność uaktualnienia dwustronnej umowy o współpracy wojskowej zawartej w 1988 roku” - zaznaczył “El Pais”. Według madryckiego dziennika “zwiększenie o 50 proc. amerykańskiej obecności w Rocie” doszłoby do skutku dopiero po zatwierdzeniu jej przez hiszpański parlament większościowego rządu. Głosowanie nad poparciem dla drugiego, mniejszościowego gabinetu Pedro Sancheza spodziewane jest dopiero w styczniu.

Obecnie pełniący obowiązki rząd jest w stanie zgodzić się już teraz na zastąpienie czterech niszczycieli, które dotarły do Roty w latach 2014-2015, innymi jednostkami, bardziej zaawansowanymi technicznie. Ich wymiana miałaby nastąpić między 2020 a 2022 rokiem

Dziennik "El Pais"

“El Pais” poinformował 10 grudnia, że USA zmniejszyły presję na rząd Hiszpanii dotyczącą wzrostu wydatków na obronę do poziomu 2 proc. PKB. Według gazety zmiana stosunku Amerykanów w tej sprawie wynika z rosnącego znaczenia znajdujących się w Hiszpanii baz wojskowych, w których stacjonują żołnierze z USA.

image
Obsada bazy w Rota, 3. lipca 2019/ U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 1st Class Benjamin Lewis

 Stołeczny dziennik twierdzi, że amerykański sekretarz obrony Mark Esper wysłał jesienią do szefowej ministerstwa obrony Hiszpanii Margarity Robles list, w którym podziękował za współpracę wojskową między Madrytem a Waszyngtonem.

Doceniam, że Hiszpania gości u siebie amerykańskie siły w bazach Moron i Rota, a także pochwalam jej ogólnie silny wkład militarny

Mark Esper, sekretarz obrony USA

  Hiszpania z wydatkami na obronę na poziomie 0,92 proc. swojego PKB zalicza się do grona trzech państw członkowskich NATO, obok Luksemburga i Belgii, wydających najmniej na armię, poniżej 1 proc.

Na początku czerwca hiszpańskie media poinformowały, że Amerykanie chcą wzmocnić Rotę sześcioma śmigłowcami Sikorsky SH-60 Seahawk, które wsparłyby cztery niszczyciele znajdujące się w tej bazie od 2014 roku. W latach 2020-22 miałaby nastąpić wymiana tych jednostek na okręty wyposażone w nowocześniejszą technologię.

Źródło:PAP
Reklama

WIDEO: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (2)

  1. NAVY

    Hiszpania wydaje niecały jeden procent a my dwa z rosnącą tendencją ,a obraz naszej armii a Hiszpańskiej ,to jak droga na Marsa i z powrotem !? Gdzie u nas giną pieniądze ?

    1. Anon

      Co sie dzwic Jak Polska ma tyle generalow/oficerow co chiny, tzeba placic emerytury.

    2. Szkoda że nie uczą was jakiś bardziej wysublimowanych metod propagandy. Wystarczy porównac PKB Hiszpanii i Polskii

    3. tkm

      Zapewne można wiele poprawić w sposobie wydawania pieniędzy oraz ulepszyć wiele procedur, ale jak porównujesz nas z innymi krajami, to warto wiedzieć, że hiszpańskie PKB jest ok. 2,5 raza większe od polskiego. Oczywiście koszty osobowe mają wyższe w przeliczeniu na żołnierza, ale 1 egzemplarz importowanego sprzętu kosztuje ich tyle samo co nas.

  2. Fanklub Daviena

    Też szmuglują paliwo? Bo Grecja wyrzuciła VI Flotę gdy już żaden taksówkarz nie kupował ropy na stacji benzynowej, tylko od amerykańskich marynarzy. Przed wyrzuceniem US Navy Grecja oferowała gościnę w zamian za barwienie amerykańskiego paliwa. US Navy odmówiła, twierdząc, że to szkodzi silnikom... :)

    1. Davien

      No padłem ze smiechu:)) VI Flota funku bazowała we Włoszech a nei w Grecji a ty zaliczasz odlot za odlotem:)

    2. say69mat

      Masz na myśli odlot ... Ikara???

Reklama