Reklama

Geopolityka

Rosyjsko-saudyjska współpraca militarna. Cios dla USA? [KOMENTARZ]

Ka-52 / Fot. mil.ru
Ka-52 / Fot. mil.ru

Zastępca ministra obrony Arabii Saudyjskiej Kalid ibn Salman poinformował o podpisaniu z Rosją porozumienia ws. współpracy militarnej z Rosją. Miało to miejsce na targach zbrojeniowych Armia-2021. Chodzi o współpracę „wzmocnienie współpracy wojskowej i obronnej”. Chociaż większych szczegółów nie podano, można się domyślać, że będzie chodziło głównie o import rosyjskiego uzbrojenia do Arabii Saudyjskiej.

Obydwa państwa wydają się wręcz stworzone do tego rodzaju wzajemnej współpracy. Arabia Saudyjska jest bowiem jednym z największych importerów uzbrojenia na świecie. A Rosja, nadal jeszcze, drugim na świecie eksporterem, jednak jej grono klientów maleje i traci kolejne rynki. W latach 2016-2020 państwo to sprzedało broń i sprzęt wojskowy o wartości 20 proc. całego eksportu światowego uzbrojenia. Wartość była jednak mniejsza niż w poprzednim analogicznym okresie o 22 proc. Przyczynił się do tego spadek eksportu do Indii o 53 proc. wynikający z rosnącego usamodzielniania się przemysłowego tego państwa, ale także rosnącej na tym rynku konkurencji amerykańskiej.

Częściowej utraty rynku indyjskiego i innych, wynikających m.in. z amerykańskiego embarga z 2017 roku na państwa kupujące broń od Rosji, nie zrekompensowała lepsza sprzedaż do Chin, Algierii i Egiptu. Umocnienie się pozycji amerykańskiej i wyraźny spadek rosyjskiej powoduje coraz większą lukę pomiędzy przychodami obydwu państw. O ile bowiem w poprzednich pięciu latach USA posiadało (według dostępnych szacunków m.in. SIPRI) 32 proc. rynku a Rosja 26, a zatem różnica był stosunkowo niewielka, to wynik odpowiednio: 37 proc. i 20 proc. wyraźnie pokazuje niepokojący dla Moskwy trend.

Odpowiednie skonsumowanie obecnej umowy z Arabią Saudyjską, której budżet obronny jest jednym z największych na świecie i który opiera się w miażdżącej większości na imporcie, mogłoby odwrócić ta sytuację. To jednak siłą rzeczy musiałoby się stać kosztem eksportu amerykańskiego. Stany Zjednoczone w latach 2016-2020 sprzedały bowiem 79 proc. całej broni Saudyjczykom, a kolejne 9,3 proc. sprzedał im bliski sojusznik Waszyngtonu czyli Wielka Brytania. Zmniejszenie zamówień za oceanem akurat w chwili kompromitacji USA w Afganistanie nie jest jednak wykluczone i może być jednym z symptomów upadku dotychczasowych porządków Pax Americana. Szczególnie, że przy okazji współpracy handlowej omawiane miały być "wyzwania geopolityczne" stojące przed obydwoma państwami".

Reklama
Reklama

Z punktu widzenia Rijadu Rosjanie w porównaniu z Amerykanami pod wieloma względami są atrakcyjniejszym partnerem. Interesują ich przede wszystkim środki finansowe i nie narzucają oni ograniczeń politycznych związanych z naruszeniami praw człowieka. Administracja Joe Bidena zdecydowała się wstrzymać część dostaw uzbrojenia (np. bomby kierowane powietrze-ziemia) w związku z zastrzeżeniami do operacji prowadzonej przez Arabię Saudyjską w Jemenie. Z drugiej strony możliwości przemysłu rosyjskiego są niższe niż amerykańskie co oznacza niższe wolumeny produkcji. Przynajmniej do czasu, kiedy ten przemysł udałoby się Moskwie rozbudować za saudyjskie pieniądze. Większym problemem może być też poziom techniczny rosyjskiego sprzętu. W przypadku większości sprzętu znacznie niższy, chociaż za to w wielu przypadkach wymagający niższej kultury technicznej i bardziej efektywny kosztowo.

Minister obrony narodowej Federacji Rosyjskiej Siergiej Szojgu informował, że Rosja ma w ofercie „wiele nowoczesnych systemów wypróbowanych w Syrii”. Na podstawie tej wypowiedzi można zakładać, że Moskwa może zaoferować Saudyjczykom systemy obrony powietrznej krótkiego (Pancyr) i średniego (S-300, S-400) zasięgu, amunicję precyzyjną, bezzałogowce ale np. także samoloty (np. Su-35, Su-57, Jak-130), śmigłowce, broń ręczną czy samochody opancerzone. Łącznie, zgodnie z wcześniejszymi wypowiedziami Szojgu Rosja wypróbowała w Syrii 320 nowych systemów uzbrojenia. Potencjalna oferta dla Arabii Saudyjskiej jest więc bardzo szeroka.

Oczywiście przejście na rosyjskie systemy uzbrojenia ma potencjalnie także wiele minusów. Broń ta nie będzie kompatybilna z dotychczas kupowana bronią amerykańską, jej zakup może łączyć się z sankcjami i nie wiadomo na ile uzbrojenie to będzie w stanie zapewnić Saudyjczykom przewagę nad regionalnymi rywalami. Porozumienie równie dobrze może być gestem politycznym albo zapowiedzią stosunkowo niewielkich zakupów wybranych typów sprzętu (np. wyłącznie systemów S-400, czy nawet broni ręcznej).

Reklama

Komentarze (29)

 1. bobry w Montanie są bystrzejsze

  Na razie brak jakichkolwiek szczegółów dotyczących tego porozumienia pomiędzy Arabią Saudyjską a Rosją ale panika jaka zapanowała wśród wiadomych trolli naprawdę robi wrażenie. Przywódca gromadki davienitowatych musiał chyba dostać extra wytyczne bo jego aktywność wzrosła do "kwadratu". Az się boję co to będzie jak ogłoszą, że AS kupuje od Rosji S-400 czy S-350. Przecież oni wtedy będą musieli zabierać laptopy do łazienki gdzie będą trwale przebywać wskutek doznanego straszliwego rozwolnienia.

  1. Davien

   A po kiego Saudom totalnei skompromitowane w syrii s-400 czy s-350 uzywajae tych samych co s-400 znacznie gorszych od Patriotów 9M96??

  2. bobry w Montanie są bystrzejsze

   Mówisz o tych Patriotach, co nie były w stanie obronic rafinerii? Dlatego własnie chcą S-400 i S-350, żeby obroniły nastepnym razem te rafinerie. I jeszcze napisz, kiedy S-350 skompromitowały sie w Syrii?

 2. Dawo

  Indie nigdy nie testowały systemu Patriot- przestańcie pisać bzdury.

  1. Fanklub Daviena i GB

   Napisz skargę do CNN, że kłamało gdy o indyjskich testach wspomniało... :D

  2. Davien

   Taak, tak samo jak wg ciebei Wietnam testował SkyCeptory:))

 3. Milutki

  Dla Arabii Saudyjskiej utrata sojuszu z USA, nawet tego zredukowanego przez Bidena, będzie niepowetowana. Ani Rosja ani Chiny nie zastąpią USA. Rosja nie potrzebuje Saudyjskiej ropy i AS aby coś dostać od Rosji będzie musiała import z USA przekierować na Rosję, a Saudyjczycy są przyzwyczajeni do amerykańskiego , to tak jakby sok z cytryny zamieniać sokiem z kiszonej kapusty. Rosja nie ma też powodu preferować AS nad Iran który nawet geograficznie jest bliższy Rosji. Podpisana obecnie umowa AS z Rosją jest albo tylko blefem wobec USA albo szykowaniem się na chociaż częściowe zastąpienie luki po USA w razie opuszczenia Bliskiego Wschodu przez Amerykanów

  1. qwert

   Może chcą spróbować czegoś nowego, bo amerykański sprzęt jakoś słabo radzi sobie w Jemenie, że o kosztach utrzymania nie wspomnę

  2. A ja sądzę że radzi sobie świetnie tylko dostali na niego embargo bo są podejrzani o finansowanie terroryzmu.

  3. Davien

   Rosyjski sprzęt tez kiesko radzi sobie w Jemenie zwłaszcza w starciu z amerykańskim. A Saudowie tez w Jemenie uzywają rosyjskich Kornetów-e i AGS-30.

 4. Azazel

  Cytat : Większym problemem może być też poziom techniczny rosyjskiego sprzętu. W przypadku większości sprzętu znacznie niższy. Można prosić autora o przykłady ?

  1. janusz

   Autor nie wie, że Irak nabył drogą kupna nowoczesny sprzęt amerykański. Obsługa techniczna była w rękach amerykańskich kontraktorów. Po roku nabyli nowy-stary rosyjski. Jeszcze mieli techników i załogi, które sobie z tym radziły.

 5. antzet70

  Teraz ruch Usa,jak narzuca jakies ograniczenia Saudom to moze nastapic wieksza wymiana sprzetu na rosyjski.

 6. Apek

  amerykanie są gorsi od trzody chlewnej, na szczęście dni tego światowego bandyty i terrorysty są już policzone.

 7. Sssssssss

  Czy mogę przypuszczać, że kupią dużą ilość ppk w tym dużą ilość z głowicami innymi niż kumulacyjne?

 8. Sarmata

  No cóż, kolejne panstwo olewa sankcje USA? Jak za dużo daje się tych sankcji to tracą na swojej sile. No i po co placic za sprzęt kilka razy tyle ile jest wart, Za dużo mniej można miec to samo. Tym bardziej że jak się okazuje T-90 jest bardziej odporny na ostrzał od przereklamowanego Abramsa. To samo z innym sprzętem. A serwis i obsługa jest o wiele łatwiejsze dla sprzetu z Rosji. Masz więcej za mniej.

  1. Davien

   Dobre bajki ale wasz T-90M ma taki pancerz jak M1A2 spzred prawie 30 lat :) A Saudowie nic nie olewaja bo jak widąc nic nie kupili:)

  2. antyDavien

   Pancerz może tak ale pancerz reaktywny ma doskonały ...

  3. Dwoisz się i troisz dzisiaj. Oj zabolało jak widać. Szybko widać efekty panicznej ucieczki z Afganistanu.

 9. mi28

  USA nie sprzedadzą arabom broni równej Izraelowi, tylko Rosja może sprzedać broń lepszą niż Izrael, arabowie to zrozumieli i są bardzo zainteresowani Rosjanami S400, Su 57, 75,ka-52, t-14 i innymi

  1. DDR

   Rosja może sprzedać broń lepszą niż Izrael Dobry żart:)) Ruscy najpierw muszą taką broń zbudować

  2. Davien

   Wow a w jakim to równoległym wszechswiecie Rosja ma lepsza broń od Izraela?:))

  3. lol

   Kłania się czytanie tekstu ze zrozumieniem ? To co piszesz nazywa się konfabulacja.Tak tylko się wtrąciłem mając na względzie poziom forum

 10. yaro

  Już ponad rok temu AS przebąkiwała, że trwają rozmowy o uruchomieniu wojskowych zakładów produkcyjnych na swoim terenie. Pewnie na początek pójdzie Kałasznikow i otworzy tam swoje filie.

  1. Davien

   Po pierwsze Saudowie jako standardowej uzywaja broni w kalibrach zachodnich, po drugie niewielkie ilosci AK-103 juzprodukuja u siebei, wiec po kiego im jakies rosyjskei zakłady:)) Podobnie jak inne rosyjskie uzbrojenie uzywane w AS jest tam produkowane. Ale ciekawa próba;))

  2. yaro

   Jak zwykle z myśleniem na bakier, a kto powiedział, że ta produkcja będzie na potrzeby AS, oni chcą stworzyć zakłady produkujące broń.

  3. A mają twoje AIM-120 z 1973 roku?

 11. Cat

  Ciekawe co zrobią Amerykanie nałożą sankcje?

  1. Dobre.

  2. Oczywiście. Na sprzęt wydobywczy a wtedy cała infrastruktura wydobywcza z braku części zamiennych obróci się w ruinę.

  3. ....

   Taa, amerykanie nałożą sankcje na jakich ucierpi ich przemysł, dobre. podziwiam Twoją inteligencje kolego.

 12. Eee tam

  Prawidłowo, pasują do siebie mentalnie te dwie stacje benzynowe

  1. Fan Daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.

   No popatrz, a Amerykanie tez z nimi robia iteresy. O czym takim jaka ARAMCO słyszałeś? Czy tez nie?

  2. iubfd

   i co z tego wynika? Amerykanie z Rosją też zrobią interesy i co? Eee tam napisał tylko, że pasują do siebie te dwie stacje beznynowe, a ty wyjechałeś z jakimiś interesami.

  3. Davien

   A o czym on pisałe?:)) Jakbys nie kojarzył ( aniby skąd w tym stadium rusofilii) ARAMCO to Arabian-Anerican Oil Company. Czyli jak widac stacja benzynowa.

 13. frumm

  Przypominam ,że Arabia Saudyjska bierze jako główny gracz udział w wojnie w Jemenie, używany przez nią sprzęt wojskowy made in zachód i USA zupełnie się tam nie popisał ( Patrioty nie były w stanie zestrzelić prymitywnych irańskich rakiet i zawsze ich radar patrzył w nie tę stronę co trzeba) a więc doszli do wniosku ,że winą za ich klęski w wojnie w Jemenie ponosi sprzęt amerykańsko-francuski pora więc poszukać innych dostawców którzy może dostarczą broń która sprawdzi się bardziej , a więc wybrali Rosję.

  1. AlS

   Jak coś już kupią, podyskutujemy. Na razie podpisali umowę, która nikogo do niczego nie zobowiązuje.

  2. Davirabiego Fan

   No ale wy też wypisujecie, że Amerykanie kupują 1744 F-35A. A oni nawet na tyle umowy nie podpisali.

  3. LM produkuje średnio 120 sztuk F-35 rocznie. Jak myślisz ile czasu zajmie Amerykanom zakup takiej ilości? Uwzględniając sprzedaż za granicę maksymalnie 10 lat.

 14. Lolo

  Nic nie będzie. Saudowie dostaną amerykańskimi sankcjami i się skończy.

  1. Olol

   nic nie dostaną, jeśli będą sankcje to USA do AS już nic nie sprzeda.

  2. Sarmata

   Sankcję się deawulują, czym więcej sankcji tym słabiej działają.

 15. Tadziu

  Saudi kupują broń dla Egiptu I cała szopka Gdyby erdogan był mądrzejszy ten 12mkd usd kontrakt byłby jego

 16. Kołacz

  Zdaje się że Pancyry zostały porządnie przetestowane w Syrii, ale przez Izraelczyków.

  1. Zapewne czerpie Pan wiedzę z polskich mediów, stąd jest ona co najmniej niepełna.

  2. Pomijając medialny atak na ten sprzęt, sprzęt jakiego istnienie wyraźnie martwi różne kręgi, to nie sądzisz że rosjanie potrafią wyciągać wnioski? Po drugie te pancyry to mają ogromny potencjał modernizacyjny.

  3. DDR

   Pełna wiedza dostępna tylko w sputniku:))

 17. Ech

  Rezim Saudow? Tak sie nie pisze bo o kolegch Usa sie pisze inaczej:)

 18. x95

  Kiedyś taka współpraca Rosja-Saudowie byłaby nie do pomyślenia. Jasne że dla Saudów USA jest wciąż priorytetem, ale starają się prowadzić bardziej wyważoną politykę. Tutaj przykładem jest dobre dogadywanie się Saudów i Rosji w kwestii cen ropy i regulowania tego rynku, bo jednak Saudowie i Rosja maja tutaj generalnie wspólny interes. Polityka Saudów i Rosji staje się coraz mniej ideologiczna, a coraz bardziej pragmatyczna. Taki jest współczesny świat. Dobrze by było żeby i polska polityka była bardziej pragmatyczna. Na przykład, Polska nie ma żadnego interesu w robieniu sobie wroga z Białorusi - dużo skuteczniejsza i pożyteczna dla Polski byłaby wyważona polityka w stosunku do tego kraju, a nie bycie liderem w nakładaniu sankcji.

  1. Vvv

   Saudowie wygryzają Rosję z ich klientów na ropę i gaz :) w jaki sposób maja mieć „wspólny interes”?

  2. dff

   Nonsens, jeśli już saudowie chcą w ten sposób cos osiągnać to jedynie formę nacisku na USA, najpewniej nie chcą im czegoś sprzedać.

  3. x95

   Ich wspólny interes to ceny ropy i w ogóle przyszłość ropy, a klientów starczy dla jednych i drugich.

 19. Bimbo

  Czyżby Saudyjczycy przymierza się do odwrócenia sojuszy?

  1. Chyżwar dawniej Marek

   Prędzej reagują na czepianie się o poszanowanie praw człowieka. Zachód, bo rzecz dotyczy to nie tylko USA sam sobie w ten sposób strzela w stopę.

 20. Refren

  Coś ten Biden cienko zaczął...

  1. Chyżwar dawniej Marek

   No dokładnie. Jak się można było spodziewać robi brzydkie rzeczy do własnego buta.

 21. Bob

  Kto komu broni zrezygnować z Tesli i przejść na Ładę . Wszak i to samochód i to samochód .

  1. Gurney H

   Ba, w konkretnych zastosowaniach Łada może okazać się równie skuteczna i znacznie efektywniejsza kosztowo, biorąc pod uwagę ile ich kupisz za cenę Tesli.

  2. Duncan Idaho

   Zgadza sie. Poza tym Tesla to tylko fajny gadzet. Awaryjny gadzet. Na miasto wyjechalbym Tesla, ale na dzialke tylko Lada xD

  3. Vvv

   Bo pod względem konstrukcyjnym jest na poziome lat 50tych ubiegłego wieku

 22. rozczochrany

  Po prostu USA przestało być poważnym państwem. Skończą jak Rosja w czasach Jelcyna albo i gorzej - jak RPA.

  1. Fanlub Daviena i GB

   Po tym jak Ohio ogłosiło, że ustawa wymagająca, by uczeń gimnazjum umiał podstawowe rachunki oraz czytać i pisać jest "rasistowska", więc ją uchylono i po tym, jak czołowe uniwersytety USA ogłosiły, że ocenianie studentów po wiedzy i umiejętnościach jest "rasistowskie" i teraz będą oceniać nie wiedzę studentów, ale pracowitość i zaangażowanie, obstawiam, że USA skończy jak RPA pod rządami Afrykańskiego Kongresu Narodowego... :D P.S. Wspomniałem, że odkryto w USA, że kryteria naboru do Navy Seals są rasistowskie, bo jest tam tylko 6% "Afroamerykanów" i powołano komisję jak to zmienić?

  2. easyrider

   Jak RPA, gdzie biali stali się zwierzyną łowną. To prawdopodobny rozwój sytuacji.

  3. mosze

   Nic nie wiesz, dobry człowieku, o RPA, poza tym co wyczytasz i zobaczysz w internetach. A te opowieści nijak się mają do rzeczywistości.

 23. yaro

  można sobie napisać kolejnych parę analiz, ale to jest kolejny przykład, że USA w opinii coraz większej ilości krajów traci swój wizerunek mocarstwa ...

  1. Davien

   Bo Saudowie kupia od was parę ochłapów?

  2. Mykoła

   Chcesz być szanowany,szanuj adwersarzy.

  3. O wszechwiedzący

   Davi , nerwy puszczają? Rosja nie upadła od twoich zaklęć i czarów. Popatrz po raz kolejny nie miałeś racji - jak zwykle

 24. Hanys

  Z bronią tak samo jak z gazem - USA bez nakładania swoich "wolnorynkowych" sankcji nie potrafi konkurować z Rosją, a nawet jak już te sankcje nakłada na klientów Rosji, to oni i tak na to leją :) Widać złom z USA jest coraz gorszej jakości, a cena za wysoka. W dodatku wiele systemów uzbrojenia które oferuje Rosja na eksport, USA po prostu nie posiada i nie umie wyprodukować :) Zostają bandyckie, aczkolwiek coraz bardziej śmieszne propagandowe sankcje, ktore są zwyczajnie olewane.

  1. AlS

   Brednie. Od Rosji nikt już nie kupuje zaawansowanego technicznie sprzętu, bo to „zaawansowanie” jest u nich 15 lat do tyłu za Zachodem i 10 lat za Chinami. Chińczycy kupili najnowsze Su35 i po testach powiedzieli że nie nadają się do walki powietrznej. Hindusi w ramach MLU swoich Su30 MKI zamierzają wywalić z nich jak najwiecej ruskiej awioniki i broni, oraz zastąpić zachodnimi lub własnymi odpowiednikami. Bandyckie są, ale metody Putina, który morduje niewygodnych ludzi za granicą.

  2. zimny kubek

   Nie pisz bzdur bo ten zakup to czysta polityka. Spektakularna ewakuacja z Afganistanu ruszyła domino niepewności i strachu. Taki ruch Arabi Saudyjskiej był pewny ale nie aż tak szybko. To kto następny, może Izrael kupi broń od Chińczyków albo Rosjan. Ciekawe co na to USA, chyba tylko jakaś pokazowa wojenka może uratować ich reputację. Sprzęt i zabijaków jeszcze mają na topie.

  3. Tede

   Przecież sprzedaż Rosyjska nie ma nic wspólnego z "wolnorynkową". W Polsce opłaca się kupować węgiel w promieniu ok 200km od kopalni, bo dalej koszty transportu są za wysokie. Węgiel z Syberii jest u nas w takiej samej cenie jak w Ruskiej kopalni pomimo kilku tys km transportu. Chyba widać od razu gdzie dokłada państwo a gdzie cena jest wolnorynkową...i to się dotyczy także gazu czy ropy. PS. Jeżeli uważasz że dofinansowanie przez państwo jest ok to pamiętaj, że za nie musi zapłacić obywatel, a pewnie nie był byś chętny oddawać kolejne % ze swojej wypłaty

 25. Fan Daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.

  No ale jak to? Chca chcą rosyjskie uzbrojenie? Przeciez niejaki Davien vel GB pisał, że ruskie uzbrojenie to złom. S-400 według niego nie wykryje B-52 nawet jak mu ten na dachu wyląduje, Su-35S jest ślepy i głuchy i według niego gorszy od P-51 Mustang, według niego T-90M T-14 można przebic na wylot rzucajac kamiemień. A tutaj takie coś, chcą oni ruski sprzęt.

  1. Niestety ale Davien ma w większości racje. Poczekamy, zobaczymy na ile ta wspolpraca przelozy się na realne zamówienia. Poza tym na miejscu Rosji byłbym bardzo ostrożny, w chronieniu swoich najnowocześniejszych rozwiązań.

  2. ifnd

   przecież AS jest na canzurowanym po zamordowaniu dziennikarza w ambasadzie, zakupy zostały ograniczone w USA.

  3. A

   Podobnie jak z rozwiazaniami USA

Reklama