Reklama

Geopolityka

Rosyjska infrastruktura w Arktyce. Samowystarczalne kompleksy mieszkalne, nowe lotniska i posterunki radiolokacyjne

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

W 2008 roku Dmitrij Miedwiediew zatwierdził strategię, której głównej tezą było uczynienie Arktyki kluczowym strategicznym terenem eksploracji i eksploatacji złóż bogactw naturalnych Rosji do 2020 r. Związane są z tym próby rozszerzania granic w Arktyce (wnioski do Komisji ONZ ds. Granic Szelfu Kontynentalnego ). Marsz FR na północ (tzw. Wektor Arktyczny) to spójny i z rozmachem realizowany plan, w który wciągnięte zostały różne resorty (np. Ministerstwo Bogactw Naturalnych i Ekologii). 

Nowa faza rosyjskiej aktywności wojskowej w Arktyce rozpoczęła się w 2012 roku, kiedy to piechota morska Floty Północnej dokonała desantu na wyspie Kotielnyj (Wyspy Nowosybirskie w Jakucji). W 2013 roku zespół okrętów wojennych dostarczył sprzęt i materiały niezbędne do odbudowy na wyspie bazy lotniczej „Tiemp”; rok później desantowali się tam spadochroniarze (350 żołnierzy z 98. Dywizji Powietrznodesantowej z Iwanowa).

Od tego momentu na północ płynęły szerokim strumieniem materiały budowlane i paliwo, przy czym budowane kompleksy nie mają bynajmniej charakteru improwizowanego, ale są dobrze zaplanowane i są budowane w sposób trwały.

Wyznacznikiem nowoczesności w militarnym zasiedlaniu północy jest zamknięty, samowystarczalny, kompleks mieszkalny zwany "Arktyczną Trójlistną Koniczynką" od charakterystycznego kształtu zamkniętego obiektu (ros. Arkticzieskij trilistnik).

„Arkticzieskij trilistnik” to zamknięty kompleks, w którym wszystkie obiekty są połączone siecią zamkniętych korytarzy, pozwalającymi przemieszczać się bez konieczności wychodzenia na zewnątrz, gdzie wieją arktyczne wiatry i burze śnieżne, a temperatura sięga minus 40-50 stopni. Baza, gdzie może przebywać ok. stu żołnierzy, jest samowystarczalnym obiektem wojskowym, z własnym blokiem energetycznym, stacją pozyskiwania i oczyszczania wody, obiektami sanitarnymi  itd. Mieści również, oczywiście, odpowiednią infrastrukturę stricte wojskową: składy, magazyny i garaże dla sprzętu wojskowego. Zbudowano również port, który pozwala na bezpośredni pobór paliwa z przybyłych do bazy tankowców.

„Arkticzieskij trilistnik” na Ziemi Franciszka Józefa ma zostać oddany do użytku w 2016 r. To drugi obiekt wojskowy tego typu - pierwszym była „Północna Koniczyna” (ros. Siewiernyj klewier) na wyspie Kotielnyj (archipelag Wysp Nowosyberyjskich).

Poza infrastrukturą mieszkalną rozbudowywany jest system kontroli północnej przestrzeni powietrznej. Nowe posterunki radiolokacyjne i punkty naprowadzania lotnictwa powstaną na archipelagu Franciszka Józefa, Nowej Ziemi, Wyspie Wrangla i Przylądku Szmidta.

Rozwijane są m.in. systemy radiolokacyjne Sopka-2, które specjalnie przystosowano do pracy w trudnych warunkach dalekiej północy (jedną z głównych trudności było m.in. instalacja w warunkach arktycznych 24 metrowego masztu stacji). Pierwszy system TRLK DN Sopka-2 został zainstalowany na wyspie Kotielnyj, otrzymał go pododdział radiotechniczny lotniska Tiemp.

Etaty osobowe i zadania można poznać na przykładzie posterunku w Nagurskoje na wyspie Ziemia Aleksandry na Morzu Barentsa (jedna z większych wysp archipelagu Ziemia Franciszka Józefa). Do jesieni 2016 r. ma w Nagurskoje powstać nowa baza wojskowa (lotnisko).

Zadania i etaty budowanej bazy lotniczej w Nagurskoje, na wyspie Ziemia Aleksandry.

1. Komendantura lotnicza (30 żołnierzy; 12 oficerów, 4 chorążych, 14 sierżantów i żołnierzy)

2. Samodzielna kompania radiolokacyjna (50 żołnierzy)

3. Punkt naprowadzania lotnictwa (6 żołnierzy)

4. Dywizjon przeciwlotniczy (22 żołnierzy)

5. komponent rotacyjny (42 żołnierzy)

Łącznie 150 oficerów i żołnierzy na służbie kontraktowej. Infrastruktura to m.in. obiekt mieszkalny na 150 osób z blokiem zasilania, drogi (8,5 km), stacja przeciwpożarowa, hangary dla pojazdów, skład paliwa lotniczego i innych materiałów pędnych etc.

Wyposażenie radiotechniczne bazy to m.in.:

1. Stacja radiolokacyjna Sopka-2 z wieżą, modułami obsługi, blokiem zasilania itd.

2. Stacja radiolokacyjna P-18 Tierek

3. Wysokościomierz radiolokacyjny PRW-13P

Trwa modernizacja dawnych, posowieckich baz lotniczych oraz budowa nowych. Militaryzacji podlegają m.in. Tiksi, Narjan-Mar, Ałykel, Amderma, Anadyr, Rogaczowo i Nagurskoje. Zgodnie z zapowiedzianymi planami w Arktyce ma powstać 13 lotnisk/baz i 10 posterunków radiolokacyjnych. Odtwarzana jest sieć arktycznych baz okrętów nawodnych i podwodnych. Jednym z celów modernizacji lotnisk jest m.in. zapewnienie przyjmowania ciężkich samolotów (np. wojskowych Ił-76) w systemie całorocznym (problemem niektórych lotnisk było ich czasowe działanie, w porze letniej (bardzo zresztą krótkiej) lotniska nie były wystarczająco utwardzone.

Przy istniejącej infrastrukturze możliwe będzie szybkie rozwinięcie sił powietrznych, morskich czy naziemnych, wystarczy jedynie wola, bo gotowe schematy działania są jeszcze z czasów ZSRR. Przykładowo, jeśli chodzi o lotnictwo, to warto przypomnieć, że w Arktyce stacjonowały radzieckie bombowce strategiczne ze składu Operacyjnej Grupy w Arktyce (OGA) 37. Armii Lotniczej centralnego podporządkowania. Prowadzono tam także ćwiczenia z przebazowania myśliwców przechwytujących MiG-31.

Flota Północna zostanie uzupełniona nowymi lodołamaczami o podwójnym przeznaczeniu, do jednostek naziemnych dociera sprzęt arktyczny nowej generacji (przegubowe wozy gąsienicowe, skutery śnieżne, transportery, samochody, ruchome warsztaty, środki ewakuacji i remontu itd.), śmigłowce Mi-8 przystosowywane są do lotów w warunkach dalekiej północy etc.

Marcin Gawęda

Reklama
Reklama

Komentarze (9)

  1. zLoad

    W koncu mnie zalatwia smiechem hehe , czemu na zdjeciu nic nie widzac poza usmiechnieta buzka? Nawet na plyty gipsowe ich juz nie stac? hehe

  2. Kilo

    Jesli nie ma tam hydroponiki podziemnej albo innych szklarni, to ta samowystarczalnosc opiera sie na konserwach.

  3. ansd

    nie potrafią solidnego komputera zrobić.........ciekawe kiedy Ziemię przewiercą na wylot i zbudują tunel między biegunami?

  4. Geoffrey

    Na 140 milionów ludności Rosji, 120 mieszka w Europie. Ogromne przestrzenie azjatyckiej części Rosji są praktycznie niezamieszkane. A oni budują stacje na dalekiej północy. Po co? Dodajmy do tego zajęcie Krymu, wojnę w Donbasie i interwencję w Syrii, i mamy obraz narodu/państwa chorego na uzależnienie od ekspansji. Maja szóstą część planety i wciąż im mało, choć ogromna większość z tego, co zawojowali, leży odłogiem.

    1. Lyngsoe

      Przeczytaj artykuł dr Crassimira Petrova ( Bułgar ) pt. "Ekonomia Imperiów". Dowiesz się jak jesteś okradany ( i ja, i inni na Ziemi też ! )kupując codziennie ...chleb w piekarni . I nie jest to artykuł o Rosji !

    2. piotr p

      pomysl jak napiszesz.Maja tam ogromne zloza roznych mineralow nie tylko ropa i gaz . 2 jesli pojdzie dalej tak z ociepleniem to tam bedzie najkrotsza droga Ameryka, Europa Azja 3.wlasnie dlatego ze sa to puste przestrzenie to powinni przygotowac sie na ewnetualna inwazje Chin. 4.Chiny przy swoim rozwoju ekonomicznym potrzebuja bardzo duzo surowcow a gdzie sa najlbizsze ? Rosja 5.Wszystko wskazuje na to ,że tam beda odgrywalay sie najwieksze konflikty 21 w

  5. kredytodawca

    Bez zachodnich kredytów i nowoczesnej elektroniki to niemożliwe!

    1. Mariusz

      Witam Rosja ma zdecydowanie ludzi z kręgu władzy bardzo profesjonalnych na różnych płaszczyznach umiejących manipulować i manewrować oraz wykorzystywać większość posiadanych atutów,należy ich traktować jako poważnych przeciwników,, nie lekceważyć. Na własnym podwórku uprządkować państwo ,lepsze mechanizmy kontroli, organizacja ukrócenie korupcji, wyporządkowanie systemu prawno sądowego bez tego niema prawdziwej demokracji.Niezbędna jest budowa silnego państwa wtedy mamy szanse na przetrwanie. Sojusze są ważne ,ale w pierwszej lini musimy liczyć na siebie jak pokazała przeszłość

  6. Edmund

    Zaprojektowali i realizują samodzielnie samowystarczalny kompleks mieszkalno-wojskowy. Jak taka sytuacja wyglądałaby w Polsce ? 5 lat dialogów technicznych, konferencji, ekspertyz, kongresów i 10 ton dokumentacji. Efekt po 5 latach: kolejne dialogi techniczne, konferencje, ekspertyzy, kongresy i 10 dokumentacji.

    1. fr

      brawo - ale nie dodano komisji specjalnych powołanych przy każdej zmianie rządu

    2. alex

      Polska tak jak każdy inny demokratyczny kraj musiałaby najpierw przekonać opozycję i społeczeństwo o sensowności takich posunięć. Dla mnie to wygląda jak wyrzucanie kasy w błoto, bo nikt tych terenów nie napadnie. wydobywać w tamtych obszarach zacznie się opłacać jak ropa będzie w granicach 150 $ za tonę obecnie 45$ wiec jeszcze ze dwie dekady ( dlatego amerykańskie firmy zawiesiły projekty w Alasce i arktyce ) a czy ropa będzie w ogóle kiedykolwiek po 150$ ??? Prawdopodobnie nigdy wystarczy śledzić rynek samochodów elektrycznych !!

  7. olaf

    Rosjanie ewidentnie stawiają na to, że ropa/gaz będą niezbędne do końca świata i o jeden dzień dłużej - tak jak kiedyś postrzegano owies.

  8. Jacek

    Północna Droga Morska pozwala w porównaniu do tradycyjnego szlaku przez Kanał Sueski skrócić o prawie połowę trasę z Europy Zachodniej do Azji Wschodniej. W związku z globalnym ocieplaniem się klimatu następuje wyraźna poprawa warunków żeglugowych, głównie poprzez zmniejszenia zalodzenia i zwiększenie okresu użytkowego. Federacja Rosyjska posiada odpowiedni potencjał, także militarny do rozszerzania swoich wpływów w Arktyce i wszystko wskazuje na to, że będzie to tendencja narastająca. Zagospodarowanie ogromnych przestrzeni za Kołem Podbiegunowym Północnym pozwoli Rosji na zrealizowanie tęsknoty za powrotem do imperialnej tradycji...

    1. tak tylko...

      Ja śledzę tylko cenę baryłki ropy, jak na razie jest pięknie 45$ Polacy trzymają kciuki, aby taki stan utrzymał się jak najdłużej, to najlepsza gwarancja rozsypania się Rosji.

  9. kredytodawca

    bez zachodnich kredytów i wyrafinowanej elektroniki to niemożliwe!