Reklama

Geopolityka

Rosyjscy dowódcy nie wydają amunicji nowo zmobilizowanym żołnierzom

Fot. mil.ru

Centrum Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy poinformowało we wtorek, że rosyjscy dowódcy na południu Ukrainy zmuszają nowo zmobilizowanych żołnierzy do przemieszczania się bez amunicji; rezerwistom nie są wydawane naboje, ponieważ ich przełożeni obawiają się buntu.

Reklama

"Cała amunicja jest przewożona oddzielnie. Rezultat (takich działań) łatwo przewidzieć - śmierć albo wzięcie do niewoli" - czytamy w komunikacie Centrum na Telegramie.

Reklama

Prezydent Władimir Putin wydał 21 września dekret o częściowej mobilizacji na wojnę z Ukrainą oraz zagroził "użyciem wszelkich środków", by bronić Rosji przed rzekomym zagrożeniem ze strony Zachodu. Według oficjalnych przekazów Kremla pod broń ma zostać powołanych około 300 tys. rezerwistów, lecz w ocenie niezależnego portalu Meduza mobilizacja może objąć nawet 1,2 mln mężczyzn, głównie spoza dużych miast.

Czytaj też

Tuż po decyzji Putina pojawiło się wiele doniesień o chaosie organizacyjnym podczas mobilizacji. Do wojska powoływano m.in. osoby niepełnosprawne i bez doświadczenia w armii. Odnotowywano liczne przypadki pijaństwa wśród poborowych, alarmowano też o fatalnych warunkach zakwaterowania rezerwistów i niskiej jakości wydawanej im broni.

Reklama

Po zarządzeniu branki setki tysięcy Rosjan próbują opuścić kraj i uniknąć wysłania na front. Osoby uciekające przed służbą w armii starają się przedostać m.in. do Finlandii, Kazachstanu, Mongolii i Gruzji. Pod koniec września niezależne media powiadomiły, że na granicach z Finlandią, Gruzją i Kazachstanem powstają punkty mobilizacyjne, w których mężczyźni otrzymują wezwania do wojska.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. knoxx

  Mundurów nie mają, skarpet i bielizny nie mają, amunicji nie mają... Druga armia świata? :)

  1. Platon

   A Ty tak wierzysz we wszystko ?

 2. Antonioo

  Chciałoby się żeby te doniesienia były prawdziwe, ale ja zakładam że ruskie dobrze przygotują się na kolejny atak. Nigdy nie można lekceważyć wroga, nawet jak do tej pory wykazywał się głupotą!!!

 3. boomer

  W końcu amunicję dostaną. Teraz dojrzewają. Może i lepiej. Będą lepiej przygotowani i zmotywowani do upomnienia się o swoje.

 4. VIS

  Niech im kije rozdają, na to samo wyjdzie.

Reklama