Reklama

Geopolityka

Rosja rozbuduje bazę lotniczą w Syrii

fot. www.mil.ru
fot. www.mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony planuje rozbudować syryjską bazę lotniczą Hmeymim, by mogła ona przyjmować duże samoloty transportowe oraz zakwaterować więcej żołnierzy.

Plany tej inwestycji powstały już w 2015 r., ale przesuwano je - czekając prawdopodobnie na lepszą sytuację w walce z islamistami z Daesh. Prace na lotnisku mają dotyczyć przede wszystkim przebudowy pasa startowego i płaszczyzn lądowiskowych przystosowujących je do współpracy z największymi samolotami transportowymi An-124 Rusłan. Dodatkowo, trzeba usprawnić proces załadunku i rozładunku samolotów, tak by nie tworzyły się zbyt długie kolejki.

Rosjanie chcą również usypać wysokie nasypy chroniące statki powietrzne stojące na postoju przed ostrzałem z ziemi oraz stworzyć możliwość rozśrodkowania eskadr, tak by nie były stłoczone w jednym miejscu.

Rozbudowana ma zostać infrastruktura samej bazy, w tym mają być dołożone dodatkowe baraki koszarowe i zbudowany szpital. Wymieniony ma zostać system łączności oraz usprawniony system obrony – w tym przeciwlotniczej. Prace obejmą przygotowanie stanowisk pod zestawy rakietowo artyleryjskie Pancyr oraz pod baterie artyleryjskie małego kalibru (23 mm).

Reklama

Komentarze (4)

 1. jestroznica

  Dobrze ze juz Iskanderow statkami powietrznymi nie chca transportowac, lecz po co im takie rakiety w marynarce i Kakiningradzie ?

 2. yaro

  ojj chyba nie informujecie o wszystkim: to będzie pełna baza łącznie z wojskami lądowymi Rosja za użytkowanie terenu i działalność bazy nie będzie płaciła NIC czas wypowiedzenia umowy o działalność bazy wynosi 12 miesięcy

  1. antyUSA

   "Rosja za użytkowanie terenu i działalność bazy nie będzie płaciła NIC" - to tak jak USA, które za dzierżawę płaciły tylko w Kirgistanie. Polskę USA okupuje za dopłatą, bo jeszcze chronić tą bazę Polska musi na własny koszt.

 3. olo

  Niech budują kolejne miliardy $$ topione daleko od Polski.

 4. Core

  W małym i krótkim uzupełnieniu. Powstanie praktycznie całkiem nowa infrastruktura, poza operacyjną także socjalno-bytowa (prawdopodobnie miasteczko dla żołnierzy ala Kołobrzeg-Podczele). Wybudowane zostaną nowe większe wzmocnione płaszczyzny postojowe, wzmocnione schronohangary, nowa wieża kontrolna. Poza transportowcami An-124 Rusłan, baza będzie zdolna przyjąć lotnictwo strategiczne, łącznie do kilka eskadr WKS (mają rozmach).

Reklama