Reklama

Geopolityka

Rosja otwiera w Senegalu fabrykę

KamAZ-63968 Tajfun-K (zdjęcie poglądowe).
KamAZ-63968 Tajfun-K (zdjęcie poglądowe).
Autor. Vitaly V. Kuzmin/Wikipedia

Rosja rozszerza wpływy w Afryce Zachodniej, zacieśniając więzi z Senegalem, gdzie otwiera fabrykę pojazdów KamAZ (Камский Автомобильный Завод), w której produkowane będą specjalistyczne ciężarówki wojskowe, między innymi ciężko opancerzone i odporne na miny lądowe wozy serii Tajfun-K - podała senegalska prasa.

Przez lata Kamaz był dla Afryki znaczącym dostawcą zarówno ciężarówek przeznaczonych do transportu towarów, jak i tych przeznaczonych na potrzeby armii. Korzystają z nich armie: Algierii, Egiptu, Ghany, RPA, czy Sudanu. Zwłaszcza popularny jest model KamAZ-53501. Dzięki mocnej i prostej konstrukcji, pojazdy te dobrze radzą sobie na afrykańskich bezdrożach oraz nie wymagają wysokiej kultury technicznej w zakresie obsługi.

Wybór Senegalu nie jest przypadkowy. W 2018 r. Rosja podpisała z tym zachodnioafrykańskim krajem umowę o współpracy wojskowej obejmującą szkolenia senegalskiego personelu wojskowego i dostarczania sprzętu wojskowego. A Rosja oferuje więcej.

Jesteśmy gotowi pomóc Senegalowi i innym krajom afrykańskim we wzmocnieniu ich zdolności obronnych i poprawie gotowości antyterrorystycznej ich sił zbrojnych i służb specjalnych.
Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow

Senegal jest największym po Republice Południowej Afryki partnerem handlowym Rosji w Afryce Subsaharyjskiej. Rosja między innymi zaspokaja około 40 proc. jego zapotrzebowania na pszenicę.

Czytaj też

Burkina Faso, Mali i Nigru, krajów rządzonych przez junty wojskowe, które zerwały więzi również ze swymi dotychczasowymi sojusznikami z Zachodu – Francją i Stanami Zjednoczonymi, by zacieśnić je z Rosją. Senegal jest też jednym z najbardziej stabilnych krajów regionu, który, co w tej części Afryki jest rzadkością, nigdy nie doświadczył rządów wojskowych. Jego pozycję wzmocniły też odkryte niedawno na morzu złoża ropy naftowej i gazu. Dostrzegły to również Chiny, których czołowa firma zbrojeniowa Norinco, właśnie otworzyła nowe biuro w stolicy Senegalu, Dakarze. Już teraz firma ta dostarcza Senegalowi bojowe pojazdy piechoty VN2, pojazdy opancerzone i rozpoznawcze, a trwają rozmowy dotyczące dostaw karabinów i amunicji.

Reklama
Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (1)

  1. Kalrin

    Jest to bardzo zabawne. Zachód bawi się w dostarczanie Afryce pomocy humanitarnej wydając na to miliardy. A Chiny i Rosja idą w twardy handel. A na końcu jest tak że, w Afryce mamy antyzachodnie protesty i zachwalanie kontaktów z Moskwą i Pekinem. Absurd zachodniej polityki ostatnich lat.

Reklama