Reklama

Geopolityka

Repetowicz: Iran działa racjonalnie, ale zestrzelenie ukraińskiego samolotu to kompromitacja [SKANER Defence24]

Witold Repetowicz ekspert w zakresie Bliskiego Wschodu, w programie SKANER Defence24 charakteryzuje politykę Iranu w świetle ostatnich wydarzeń, w tym śmierci gen. Kasama Sulejmaniego. 

Witold Repetowicz ekspert w zakresie Bliskiego Wschodu, w rozmowie Skanera Defence24 charakteryzuje politykę Iranu w świetle ostatnich wydarzeń, w tym śmierci gen. Kasama Sulejmaniego. Jego zdaniem Teheran reaguje proporcjonalnie na wymierzane mu ciosy, nie jest też „czarnym charakterem” jak często opisują go zachodnie media.

Zdaniem Witolda Repetowicza Iran nie jest państwem szalonym czy nieobliczalnym. Jak powiedział „gdyby ajatollahowie chcieli zasypać Bliski Wschód rakietami to już by to zrobili”. Dodaje, że udowodnił to m.in. odwetowy ostrzał baz amerykańskich w Iraku, w którym Iran pokazał jednak, że ma spore możliwości. Z kolei zestrzelenie ukraińskiego samolotu - będące kompromitacją strony irańskiej - określił jako efekt niekompetencji i braku kooperacji Gwardii Republikańskiej, a nie szaleństwa.

Repetowicz podkreślił, że nie można porównywać Sulejmaniego do Osamy ibn Ladina czy Abu Bakra al-Bagdadiego, a jego sylwetka została przedstawiona w zachodnich mediach karykaturalnie.

To porównanie jest całkowicie błędne. Tamci dwaj to byli terroryści, natomiast celem Sulejmaniego nie było robienie zamachów na jarmarkach bożonarodzeniowych czy wbijanie się samolotem w Word Trade Center, to nie był ten modus operandi. Z drugiej strony Bagdadi czy ibn Ladin nie spotykali się z głowami państw, z politykami. Po śmierci ibn Ladina czy Bagdadiego żadne państwa nie składały oficjalnych kondolencji, a tu uczynił to nawet członek NATO czyli Turcja.

Witold Repetowicz

Repetowicz przypomniał, że Sulejmani był nie tylko wojskowym, ale też „sprawnym dyplomatą i brokerem wielu układów na Bliskim Wschodzie”. Wymienił tu m.in. doprowadzenie do porozumienia między Bagdadem a Kurdami, którzy wiele mu w ten sposób zawdzięczali. Metoda jaką Amerykanie pozbyli się Sulejmaniego określił jako bardzo niebezpieczny sposób działania, ponieważ „inne podmioty choćby Rosja też mogą powołać się w przyszłości na ten casus”.

Reklama

Komentarze (17)

 1. Judta

  Ujawnione przez Ukrainę nagrania mogą potwierdzać domysły że zestrzelenie pasażera było celowe... I cały misterny plan j....noł... To jest już bandyckie..

 2. yaro

  Klęska Saudyjczyków i Hadistów w Marib. Husyci z pewnością rozpoczęli rok głośnym zwycięstwem w Marib, gdzie koalicja pod wodzą USA poniosła ciężkie straty w ludziach i sprzęcie, a husyci uwolnili 2500 kilometrów kraju. Według oficjalnego oświadczenia husytów przejęto lub zniszczono do 400 sztuk sprzętu - czołgów, wozów piechoty, wozów piechoty pancernej, MLRS i różnych dział. Straty zabitych, rannych i więźniów Hadistów i Saudyjczyków sięgają 3500 osób. Kilka brygad faktycznie straciło skuteczność bojową z powodu dezorganizacji spowodowanej stratami lotniczymi i materiałowymi. Wydawałoby się, że haniebna porażka w Najran była trudna do wykonania, ale Saudyjczycy i Hadiści ją ponieśli. Warto również zauważyć, że Arabia Saudyjska, próbując powstrzymać katastrofę, zbombardowała wycofujących się Hadistów podczas nalotów, co spotęgowało panikę.

 3. yaro

  Saudyjczycy i spółka w najnowszej ofensywie Huti stracili lekko licząc jakieś 60 pojazdów, w tym czołgów i wozów bojowych, piękny amerykański sprzęt rozstrzelany przez armię jeżdżącą na rozlatujących się Toyotach. Taki fakty pokazują tylko, jak głęboko sprzęt made in USA jest przereklamowany.

 4. yaro

  Z innych ważnych informacji, koalicja pod wodzą USA dostaje bęcki w Jemenie i to konkretne: "W centrum Jemenu prosaudyjski front całkowicie się załamał. W ciągu ostatniego tygodnia, w wyniku kontrofensywy, husyci zajęli obszar 2500 kilometrów kwadratowych w trzech prowincjach (zaznaczonych na zielono na mapie). W rzeczywistości rząd Mansour Hadi w ciągu tygodnia stracił obszary, których zajęcie zajęło im 5 lat. Gubernator prowincji Al-Jawf opowiedział się także po stronie husytów. Stolica tej prowincji, miasto Al-Hazm, jest prawie otoczone i może zostać zdobyte w każdej chwili.

  1. hermanaryk

   Husyci? Pamiętam, pamiętam - z wojen z krzyżakami. A jak tam ich wozy taborowe? :)

 5. Judta

  Pan Witold jest stronniczy w temacie Iranu, proszę prześledzić wpisy np na Twitterze w sytuacjach kryzysowych jakie są u Pana Witolda. Zabicie gen Sulej itd.. Mam wrażenie że nie jest obiektywny. Może taki być oczywiście ale to on kreuje też info..

  1. yaro

   100% ale to już nic nie pomoże, Pan Witold zapewne obecnie śledzi rozwój wypadków w Syryjskiej prowincji Idlib -- bo właśnie SAA pogrąża bandytów z HTS i całe proroctwa Pana Repetowicza o Syrii biorą właśnie w łeb. Znów Rosjanie wykonali woltę i pomogli przygotować SAA ofensywę która jeśli się zakończy ustawi Syrie w innej rzeczywistości. Poczekamy jeszcze jak potem Rosjanie podstawią nogę tej bandzie z USA co okrada syryjskie złoża ropy naftowej w Dej as Zor a tak się stanie bo już było 5 incydentów z Rosjanami, na razie Rosjanie odpuścili eskalację bo już było tak, że jeden Ka-52 i jeden bojowy Mi-8 wisiały nad amerykańska blokada drogi.

  2. Davien

   Yaro co do HTS to akurat całkowita zgoda ze ich gonia bo to terrorysci ale akurat z siłami USA na polach naftowych to zabawa byłaby zupełnie inna i zapewne byłaby powtórka z Wagnerowców ale tym razem bez pytania czy sa tam rosyjscy żołnierze.

  3. yaro

   Niech USA wraca do domciu a Asad raz dwa sobie tam poradzi i to bez większego rozlewu krwi ....

 6. yaro

  Z jeszcze nowszych informacji --- trwa ucieczka islamistów z Sarakib, prawdopodobnie SAA jest już nicałe 4 km od miasta. Twitty islamistów informują o zajętych przez armię rządową osadach, a SAA jeszcze tego nie potwierdziła. Terroryści zaczęli wykorzystywać dzieci co świadczy o ich upadku i upadku ich morale. HTS pada, wystarczyło pozwolić Asadowi tylko działać a skutki już widać. Erdogan zarzuca Rosji zerwanie umowy z Astanu. No coś się wydarzyło o czym jeszcze nie wiemy, wczoraj w nocy Turkmeni chcieli się przebić do Idlib konwojem z ciężkim sprzętem, jakieś nieznane samoloty zrobiły z nim porządek, było wielu zabitych i konwój zawrócił, a dziś takie wieści. Czekamy na rozwój wypadków ....

  1. Robert

   Też czekam z niepokojem. Na filmach agencji SANA i Ruptly widać opustoszałe miasteczka. Być może na każdym rogu będzie portret Asada, ale jako Polaka bardziej mnie martwi, czy Turcja wytrzyma ten napływ uchodźców, czy też zaleją oni Europę. W sumie, jak bym był Rosjaninem też bym się cieszył, że Europa w tym Polska będzie miała kolejne problemy. Ale jestem Polakiem, więc nie bardzo się cieszę z kolejnej fali syryjskich uchodźców.

 7. tadeusz100

  Jak by na to nie patrzeć to mamy do czynienia z terroryzmem państwowym i to na świecie będzie się powtarzać.

 8. yaro

  Wg. doniesień Syryjczycy zdobyli Maarr Dibsi, 8km na południe od Sarakib, a według najświeższych, jeszcze niepotwierdzonych są już 3,5km na południe od miasta, z którego islamiści mają uciekać. Jeśli to wszystko prawda, to przy tym tempie do rana w Sarakib portrety Baszara będą na każdym rogu. ---- Sułtan Erdogan właśnie lekko pokłócił się z Rosją, że zezwoliła na tę ofensywę. Na twicie jest piękne video z ataku 120 pocisków grad. Coś Turcy Ruskim podpadli bo tempo SAA jak w operacji Bargation na Białorusi. Bawo Asad!

 9. Wojciech

  Panie Repetowicz, czy pan jesteś niewidomy? Widział pan tras jaką leciał zestrzelony ukraiński samolot czy tylko powtarza pan bajki? Ten samolot po włączeniu autopilota SKRĘCIŁ na północ od miejscowości Parand w kierunku jednostki obrony przeciwlotniczej o dobre 10-12 stopni. Nie poleciał prosto na południe od Parand jak lataja wszystkie samoloty tylko na północ. Ten samolot został WYSTAWIONY żeby go Irańczycy zestrzelili bo o to właśnie chodziło.

  1. Robert

   Po co tak nerwowo. Wystarczy spojrzeć na trasy innych samolotów, które lecą w kierunku Ukrainy, Rosji w każdym razie na NW. Wszystkie one po starcie skręcają w prawo. Samoloty lecące do Moskwy czy Baku przelatuję nad Parand lub na północ od Parand. To że ten lot był jakiś wyjątkowy to ruska bajka. Zamiast powtarzać bzdury za sputnikiem wystarczy zobaczać na fl24 jak latają inne samoloty w tym kierunku. Na przykład lot W584 IKA-VKO. Oczywiście są jeszcze bajki o włamaniu do transpodera, ale przecież lot był i jest na fl24. A już pisanie o przeprogramowaniu interrogatora to już zupełne science fiction. Bo zwyczajnie interrogatora samolot cywilny nie ma.

  2. bender

   Ciekawa sprawa: za każdym razem, jak rosyjska rakieta strąci pasażera, to ZAWSZE jest to wynik prowokacji. Na Sachalinie - prowokacja, na Ukrainie - prowokacja, no i teraz w Iranie znów wraża prowokacja? Jeśli strącenie było wypadkiem, to na pierwszy rzut oka widać brak zintegrowanego systemu OPL. Samolot startuje z niedalekiego lotniska, ruch lotniczy nad Iranem duży nie jest, a nadal dla miejscowego dowódcy wyrzutni Torów pojawienie się pasażera było zaskoczeniem.

  3. Wojciech

   Nic nie było przypadkiem. Przeczytaj jeszcze raz, postaraj się zrozumieć i popatrz na mapę tego lotu. I porównaj z tym jak latały i lataja inne samoloty z tego lotniska. Wszystko jest dostępne w sieci, choćby na FR24. Sam zobaczysz, że ten samolot NIE LECIAŁ korytarzem prosto tak jak wszystkie samoloty tylko skręcił. I nie skręcił w lewo tylko w prawo, prosto w kierunku gdzie jest jednostka obrony przeciwlotniczej.

 10. Palmel

  a zestrzelenie Irańskiego samolotu w 1988 a przez Ukrainę w 1999 czy 2000 roku nad Krymem to chwalebne czyny

 11. Ignorant

  Bez przesady z ta kompromitacja. Po prostu ktos do spolki z kims innym przeprowadzil cyberatak probujac sprowokowac wielkoskalowy konflikt USA z Iranem.

  1. Sternik

   To nie był cyberatak. Ten samolot miał specjalnie błędnie zaprogramowany autopilot żeby skręcił zaraz po starcie w kierunku baterii p-lot. To wystarczy, szczególnie kiedy cała obrona przeciwlotnicza jest postawiona w stan najwyższej gotowości. A teraz pytanie pomocnicze: ską wylecia ten samolot i gdzie mogli mu przeprogramować autopilot? I kto rządzi w tym kraju?

  2. Davien

   Sternik,może daruj sobie kłamstwa rosyjskiej propagandy i popros o nowy gotowiec:)

  3. SIG P365

   Lol, czy naprawdę trzeba ustawić nos samolotu dokładnie w kierunku celu aby odpalić harma czy jasma? Durne usprawiedliwienie...

 12. yaro

  Zgadza się działa racjonalnie, oficer który zestrzelił ten samolot jest w więzieniu, oficer który zestrzelił cywilny samolot Irański podczas ćwiczeń w zatoce dostał medal .... USA do dziś nie przeprosiło Iranu za ten incydent ....

  1. Davien

   Yaro, a czy wsadziliscie do wiezień załoge SB-2 która dla zabawy zestzreliła samolot pasazerski z Estonii, czy wsadziliscie tych co zestzrelili szwedzkiego DC-3 w 1952r i strzelali do próbujacych ratowac rozbitków swedzkich Catalin? Wsadziliscie do wiezień tych co zestrzelili KAL-007 czy ząłogę rosyjskeigo Buk-a co zestrzeliła MH-17?? A turecki pilot to trafił do więzienia jako podejrzany o udział w sfingowanym przez Erdogana zamachu wiec ...

  2. yaro

   Davien a może jeszcze wyciąg na tapetę zestrzelone samoloty z II WŚ i będzie pełny komplecik :D

  3. rycky

   Co ma załoga jakiegoś sowieckiego samolotu i jej postepowanie do postepowania Iranu czy pstępowania USA wobec swych żołnierzy? Iran postepuje jak widać racjonalnie a USA nagrodziło piaratów czy terrorystów, jak zwał tak zwał, w każdym razie morderców . Sprawy KAL-007 na twym miejscu bym nie ruszał bo jak ci sie przypomni fakty to zrobisz z siebie i..... . Powiedz dlaczego nie przypomnisz wcześniejszych przygód koreańskich samolotów pasażerskich z naruszaniem przestrzni powietrznej ZSSR. KAL-007 to nie pierwszy ustrzelony taki koreański samolot. Jakoś koreańscy piloci lubili sie "gubić" w przestrzeni ZSRR i nie lubili reagować na ostrzeżenia.

 13. asd

  Przecież amerykanie przyznali się że wzłamali transponder samolotu pasażerskiego , żeby ten "przedstawił" się jako wróg.

  1. klerykał

   w jaki sposób można "wzłamać" transponder samolotu pasażerskiego żeby przedstawił się jako wróg? Które linie lotnicze są "wrogie"? Wiesz ty dziecko co to transponder?

  2. ?

   Kiedy i gdzie? Jakieś źródło?

  3. bender

   To jest tak głupie, że aż zabawne. Oczywiście nie masz pojęcia o czym piszesz.

 14. AWU

  „inne podmioty choćby Rosja też mogą powołać się w przyszłości na ten casus”. Z całym szacunkiem, morderstwa organizowane przez Rosję z użyciem polonu czy nowiczoka raczej pozbawiają Kreml moralnego prawa wypowiedzi. Główna różnica Amerykanie wyeliminowali Sulejmaniego otwarcie natomiast Rosjanie będą kłamać i zaprzeczać do upadłego.

  1. Smuteczek

   Problem polega na tym ze Rosja mimo wszystko ale wypiera sie takich sztuczek. Wiemy ze je stosuje ale nie przyznaje sie. Wujo Sam oficjalnie przed kamerami przyznaje ze to on i ze tak jest dobrze. Nastepnym razem Rosja wiec nieb edzie musiała stosowac polonu ale odpali rakiete i pozniej powie w telewizji ze zlikwidowała sciganego od dawna terroryste. Co z tego ze za granica

  2. dfdsfdsgfds

   Mataczysz, gdy tym czasem sprawa tutaj jest bardzo prosta. Wcześniej został zabity amerykański biznesmen. Ameryka, zawsze twierdziła, że nie wolno zabijać Amerykanów i że w takim przypadku będzie odpowiedź. Jeśli chodzi o Rosję nie zabijała (w sprawie ich agentów w Wielkiej Brytanii) obcych tylko swoich, gdyby zabijała obcych musiała by się liczyć z odpowiedzią, podobnie na odwrót - to są znane rzeczy w polityce.

  3. bender

   Nie jestem zdziwiony, że usprawiedliwiasz rosyjskie trucicielstwo materiałami radioaktywnymi. Za to zdumiewa mnie, że nie pamiętasz, że przecież odpalają rakiety w Syrii, tylko ze skutkiem takim sobie. W sensie propagandowo ładnie wygląda jak startują, ale potem słabo z trafieniami. Dlatego głównie zrzucają niekierowane bomby i jakoś zawsze uda im się trafić szpital lub szkołę. Natomiast Mr. Sulejmani dostał pocisk z drona samemu będąc za granicą. Myślisz, że co on robił w Bagdadzie? Kupował daktyle?

 15. hym108

  W Polsce obiektwana wiedza nie jest prawie mozliwa na temat Iranu, odkad jestemsy w orbicie USa

 16. Milutki

  Turcja jako jedyny członek NATO graniczy z Iranem i relacje Turcji z Iranem są inne niż reszty NATO, muszą być inne bo to sąsiedztwo istniało przed Paktem Północnoatlantyckim i będzie istnieć po nim, USA w przyszłości mogą wyjechać z Bliskiego Wschodu a oba kraje zostaną ze sobą . Turcja jako jeden z niewielu krajów rozmawia po przyjacielsku zarówno z Iranem jak i USA, takie relacje stabilizują region. Turcja jest też dzięki temu wiarygodnym krajem, ma swoją politykę i nie będzie iść bezkrytycznie za wolą USA która jest ostatnio nieprzewidywalna i kapryśna.

 17. Sceptyk

  Nic dodać, nic ująć. Nareszcie krótko, treściwie i bez propagandowego zadęcia.

Reklama