Reklama

Geopolityka

Raytheon przygotowuje się do produkcji rakiet NSM

Próby rakiety NSM odpalonej z pokładu okręty LCS typu Independence USS „Coronado” w 2014 r. Fot. M.Dura
Próby rakiety NSM odpalonej z pokładu okręty LCS typu Independence USS „Coronado” w 2014 r. Fot. M.Dura

Koncern Raytheon poinformował, że wyrzutnie rakiet przeciwokrętowych NSM (Naval Strike Missile) będą produkowane w jego zakładach w Louisville w Kentucky, a więc w tym samym miejscu, gdzie buduje się przeciwlotnicze zastawy artyleryjskie Phalanx oraz rakietowe SeaRAM.

Amerykanie w ten sposób przygotowują się do seryjnego wyposażania w rakiety przeciwokrętowe okrętów do działań przybrzeżnych LCS (Littoral Combat Ship) w ramach programu OASuW (Offensive Anti-Surface Warfare Increment 2). Jest to działanie wyprzedzające, ponieważ decyzja co do docelowego typu uzbrojenia na tych jednostkach pływających nie została jeszcze podjęta.

W wyścigu po kontrakt są jeszcze: koncern Lockheed Martin z rakietą LRSAM (Long Range Anti-Ship Missile) i koncern Boeing ze zmodernizowanym pociskiem Harpoon. Jak na razie amerykańska wojenna informuje jedynie, ze wybór docelowego uzbrojenia na LCS ma nastąpić jeszcze w tym roku.

Decyzja Raytheona to kolejna informacja dotycząca losu norweskich rakiet NSM w Stanach Zjednoczonych. W lipcu br. koncern ujawnił, że podpisał kontrakt z Kongsbergiem na produkcję tych pocisków w zakładach w Tucson w Arizonie. Teraz dodatkowo wiadomo, ze integracja systemu oraz jego końcowe testy będą się odbywały w zakładach w Louisville w Kentucky

Reklama

Komentarze (3)

 1. Gliwiczanin

  Może by tak zamontować na ,,Ślązaku" pociski przeciw okrętowe Naval Strike Missile, które polska i tak kupuje od norwegów, a do tego jakąś obronę przeciw powietrzną może MEADS lub inną.

 2. Even

  NSM ma jedną zasadniczą wadę a mianowicie bardzo małą głowicę bojową.

  1. Ernest Treywasz

   Jest tez Poddzwiekowy, w porownaniu do Jachonta wypada raczej slabo.

  2. xawer

   Za to jest na tyle "inteligentna", że wybiera miejsce, w które uderzy, w zależności od okrętu, który atakuje(nie naprowadza się na okręt tylko w konkretne miejsce okrętu).

 3. antyWaltzman

  Davien, wytłumacz nam: to amerykańskie nie są najlepszejsze i biorą od Norwegii?

Reklama