Reklama

Geopolityka

Putin zaniepokojony ewentualną obecnością NATO na Ukrainie

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w środę, że wejście Ukrainy do NATO niepokoi Moskwę, ponieważ wówczas - jak ocenił - rozmieszczone zostanie na Ukrainie uzbrojenie, które będzie zagrażać Rosji.

Po przyjęciu Ukrainy do NATO na jej terytorium pojawiłyby się "odpowiednie kontyngenty wojskowe, bazy i zagrażające nam uzbrojenie" - powiedział Putin po rozmowach z premierem Grecji Kiriakosem Micotakisem. Przekonywał, że w poprzednich dekadach Rosja wciąż mówiła, iż niepokoi ją rozszerzanie Sojuszu Północnoatlantyckiego, jednak "infrastruktura Sojuszu w sposób nieunikniony przybliżała się do granic" rosyjskich.

"Teraz widzimy zestawy obrony przeciwrakietowej w Polsce i Rumunii. Mamy podstawy, by sądzić, że to samo wydarzy się w przypadku przyjęcia Ukrainy do NATO, ale już na terytorium ukraińskim. Jak możemy o tym nie myśleć? Byłoby to przestępczym brakiem działań z naszej strony, aby bezwolnie obserwować to, co się tam dzieje" - oświadczył Putin.

Zdaniem gospodarza Kremla rozszerzenie NATO na wschód, tak by sojusz objął Ukrainę, to jedna z ważniejszych kwestii dotyczących bezpieczeństwa Rosji w perspektywie strategicznej. "Mówimy o tym stale i publicznie, uprzedzamy naszych partnerów, iż dla nas jest to nie do zaakceptowania" - dodał Putin.

Zapowiedział także, że Moskwa w ciągu tygodnia przedstawi Stanom Zjednoczonym swoje propozycje na temat sfery bezpieczeństwa. Putin powiedział, że jego wtorkowe rozmowy z prezydentem USA Joe Bidenem były rzeczowe i konstruktywne i dodał: "Mamy możliwość kontynuowania dialogu z prezydentem USA. To jest najważniejsze".

Pytany o to, czy Rosja zaatakuje Ukrainę odparł, że "pytanie to jest prowokacyjne" i zapewnił, że "Rosja prowadzi politykę pokojową, ale ma prawo zapewniać sobie bezpieczeństwo".

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (27)

 1. Kiefan

  To starszane jak tak można!!!!!

 2. Rain Harper

  Najlepsze, że na tysiące kilometrów rosyjskiej granicy, kraje NATO leżą na na dwóch odcinkach- przy Estonii i wokół Królewca. Dlaczego Moskwa tak zabiega, aby mieć więcej granicy wspólnej z NATO?

 3. GB

  O co chodzi Putinowi??? Ziemia jest okrągła przecież. Bazujące koło Ługańska amerykańskie ICBM będą celowały przecież w Iran. Lecąc na północ nad Moskwę od południa trafią w Iran.

  1. znana prawda

   No właśnie. O co chodziło kiedyś JFK ? Skoro rakiety płynęły na Kubę z ZSRR ? Po co się burzył ? Dlaczego zagroził wojną atomową jeśli statki ZSRR nie zawrócą ? Sprawa niby inna ale ma wspólny mianownik. Jest nim poczucie zagrożenia grożących atakiem.

  2. Władimir Bej

   Włodzimierz I Wielki - Włodzimierz Światosławowicz był Ukraińcem, a nie Rosjaninem. I jak patrzy w lustro, to to nawet po jego obliczu widać.

 4. Maciek

  To ostatni zryw Rosji. Jeżeli nie uda im się teraz powstrzymać ucieczki byłych republik na zachód, zostaną sami, otoczeni przez państwa, których nie mogą eksploatować ekonomicznie, co do tej pory było siłą napędową Rosji od XVIw. A Chiny już powoli kolonizują Syberię...

  1. HeHe

   Chiny niczego nie kolonizują a sytuacja Rosji w Azji Środkowej, na Kaukazie czy na jej zachodniej granicy nie zmieniła się od wielu lat. Któreż to kraje były "eksploatowane ekonomicznie" przez Rosję przez ostatnie 30 lat? Oferujesz nam kupę bzdur.

  2. a

   No i z wielka nostalgia społeczeństwo wspomina czasy ZSRR

  3. może?

   Na odchodne Rosjanie użyją Posejdonów pod wodą, co pozwoli wygrać Chinom.

 5. Chyży Rój

  Putin to nie Słowianin tylko Mongoł. Nawet badanie DNA nie jest potrzebne do tego, żeby to stwierdzić.

  1. Amen

   Wygląda trochę jak Czukcza. Im starszy tym bardziej.

  2. Wyglada jak Buczacza.

 6. yaro

  Zapewne nasz polonocentryzm ubodło to, że o sytuacji na białorusko-polskiej granicy nie rozmawiano, o Białorusi teżnie rozmawiano. Ponadto dziś Kongres USA odrzucił kilka drażniących Rosję poprawek do budżetu, w tym po rozmowie prezydentów USA i Rosji, z budżetu Pentagonu znikł zapis o sankcjach wobec gazociągu Nord Stream 2. Zniknął zakaz zakupu rosyjskich obligacji na rynku wtórnym. W sprawie prawnych gwarancji nie rozszerzania NATO i rozmieszczenia w krajach sąsiednich z Rosją ofensywnych systemów broni zagrażających bezpieczeństwu Rosji - postanowiono powołać grupę roboczą która tym tematem się zajmie.

  1. Davien

   I znowu mamy bajki ze Sputnika;) Jedyna prawda to chwilowe wstrzymanie sankcji bo kongresmeni nie mogli się dogadac która z dwóch poprawek głosować: ta fatalna dla Rosji czy tą jeszcze gorszą:) I miało to miejsce jeszcze przed rozmową Biden-Putin

  2. a

   taa chwile na wieczne czasy, a ja przypuszczam, że odpowiednia firma amerykańska została dopuszczona do NS2 i po ptokach

  3. To Pentagon ma własny budżet na sankcje? Czego to się człowiek tutaj nie dowie...

 7. kingBruceLee

  No dobra, a jakby tak NATO wycofało się z Ukrainy - w zamian niech Putin się wycofa z Białorusi i z Kaliningradu pozbędzie się Iskanderów i innych wynalzków. Ciekawe co by na to powiedział Władmir Władmirowicz?

  1. Valdore

   Parsknałby smiechem?

 8. Wania

  Tak wygląda schizofrenia Kremla. Jak umieszczają w Kaliningradzie rakiety mające w zasięgu połowę Europy jest wszystko ok. Jak zajmuje kraje buforowe czyli Białoruś i za chwile tam umieści rakiety to jest wszystko w porządku. Bliskość granic NATO mu nie przeszkadza. Jak zajął część kolejnego kraju, który sąsiaduje z NATO i chce napaść i zająć resztę tego kraju, to bliskość granicy NATO mu nie przeszkadza. Tylko przeszkadza mu pomoc NATO w obronie granic suwerennego państwa. Za chwilę będzie żądał wyrzucenia z NATO republik bałtyckich i nas bo NATO będzie graniczyło z jego rakietami... A Władek sobie nie życzy takiej agresji ze strony NATO.

  1. CCCP

   bo jak car ukraść krowa to dobrze, jak carowi ukraść krowa to źle

 9. JP

  Niepokoi się bo nie będzie mógł bezkarnie atakować Ukrainy. Już teraz NATO powinno wysłać kontyngent na Ukrainę i postraszyć Putina.

  1. HeHe

   Na razie to Putin postraszył NATO.

 10. dim

  Przegapione przez Autora notki zagadnienie: Ale czego szuka dziś w Moskwie premier Grecji ? Na greckich portalach o obronności (a jej to dotyczy !) spotkać można opinię, że Grek szuka poparcia dla rozszerzenia wód terytorialnych do 12 mil. Co Turcja zapowiedziała potraktować jako początek rzeczywistej, gorącej wojny. Grecki premier i grecki MSZ objechali właśnie kilkanaście państw, regionu wschodniego Śródziemnego i BW, zapewne także w tej sprawie. 12 mil to już międzynarodowy standard, niemniej Turcja określa wszystkie greckie wody, poza aktualnie 6 milowym, greckim pasem terytorialnym, jako swą wyłączną strefę ekonomiczną. A wielcy pozwalają jej na to... dokładnie tak ! Gdyż proszę zauważyć, że to Rosja i USA są wielkimi eksporterami surowców energetycznych. Ciągłe napięcie między Grecją, a Turcją promuje tymczasem sprzedaż tam drogiej broni (i nie tylko amerykańskiej i rosyjskiej), a zapobiega konkurencji handlowej węglowodorami. Tak więc wiemy że niemiecko kierowana UE odmówiła ostatnio współfinansowania gazociągu East Med, ze złóż wschodniego Śródziemnego oraz greckich... - Ależ tak ! zgadliście ! Wyłącznie z uwagi na ochronę środowiska ! A nie żadne tam, jak twierdziliby złośliwi, zainteresowanie w pośrednictwie niemieckim w sprzedaży gazu z Rosji. Czyli spokoju/pokoju na wschodnim Śródziemnym być nie ma prawa. Na Egejskim tym bardziej. Jak również żadna ze stron ma nie uzyskać przewagi. I wszystkie mają kupować za granicą nową broń.

 11. xcom

  Nie mongol tylko żyd.

 12. Jj

  Rosja osiągnęła dno intelektualne...

 13. swen

  chyba nikogo nie dziwi, że Rosja nie chce baz NATO na Ukrainie. My też nie chcemy, żeby rosyjskie bazy były na Białorusi. Warto tez przypomnieć jak amerykanie zareagowali gdy ZSRR chciał sobie zrobić bazę atomową na Kubie

 14. Keras

  Rosja ma jakieś 4-5 lat. Do 2026 roku Federacja Rosyjska będzie wytwarzać tylko 2,83 proc. światowego PKB - tyle samo, co po niewypłacalności w 1998 roku. Putin o tym wie, USA o tym wie, Chiny o tym wiedzą, tylko Rosjanie jeszcze o tym nie wiedzą. Dlatego Biden gra na czas i nie robi gwałtownych ruchów.

 15. CCCP

  czy car wspomniał może o Kaliningradzie? bo jeżeli nie widzi analogii to powinien zmienić okulistę.

 16. Jagoda

  Złodziej krzyczy, że właściciel domu zamki w drzwiach zakłada !

 17. Buczacza

  Biedny bardzo mi przykro z tego powodu. Od wieków onucowy modus operandi jest taki sam. Najlepiej, żeby wszystkie państwa sąsiadujące były słabe. Pod względem politycznym, społecznym,militarnym i gospodarczym. Tak żebyśmy mieli wpływ na te państwa. A przy okazji w razie potrzeby. Można by było wykroić kawałek tego państwa. A najlepiej całość. Do perfekcji opanowali sztukę dogadywania się w tych kwestiach z innymi. W zasadzie to praktycznie wszystkim sąsiadom ukradli ziemię. Nihil novi to tylko onucowa rzeczywistość.

 18. Piotr ze Szwecji

  To obrona przeciwrakietowa! Tego Rosja boi się najbardziej. System przeznaczenia wyłącznie obronnego, bez żadnego potencjału ofensywnego. To spędza sen z oczu Kremla, że ktoś we własnej obronie zestrzeli rakiety, które Kreml wystrzeli w agresji ataku. Niebywałe. Może to jest dlaczego "preferowana" jest w Polsce opcja CAMM, która niezbyt radzi sobie z rakietami w miejsce Iron Dome?

  1. Lll

   No właśnie dla Rosji najgrozniejsza bronią jest właśnie broń pdzeciwrakietowa która może zneutralizowac jej triade nuklearna a bez tego Rosja w przeciwko takim potęgą jak Usa, Chiny , czy NATO jest bez szans... Rosji mimo potężnej armi konwencjonalnej nie stać na wojnę dłużej niż 2 tyg może miesiąc dlatego tylko potencjał nuklearny jest jedyną gwarancją bezpieczeństwa dla Putina

  2. dfui

   myślę, że jeśli chodzi o Redzikowo to w razie ataku atomowego pierwsza salwa tam poleci, żeby oczyścić drogę dla pozostałych rakiet. Salwa Iskanderów z Kaliningradu i nie ma Redzikowa, chyba że będzie obstawione Patriotami. Raczej chodzi o to, że boją się, że do środka można włożyć sprzęt ofensywny, który doleci do Mokswy zbyt szybko nie dając czasu na ucieczkę i będą mieć niespokojny sen.

  3. Davien

   CAMM bez problemu radzi sobie z pociskami rakietowymi jak manewrujące, itp, od balistycznych jest Wisła. Iron Dome zwalcza głównie pociski rakietowe i dość kiepsko nadaje sie przeciw samolotom.

 19. Michnik

  Wycofanie ruskich z Donbasu i Krymu + podpisanie porozumienia na piśmie o nie przyjmowaniu Białorusi do jakichkolwiek paktów militarnych z ruskimi i NATO może podpisać o umowę o nie przyjmowaniu Ukrainy.To chyba niska cena jak dla "łamaczy porozumień" jakimi są ruscy. Przypominam o gwarancjach danych przez ruskich o nietykalności Ukrainy w zamian za odstąpienie broni jądrowej. A to czy NATO dotrzyma słowa później (tak po sowiecku) to już inna sprawa. A i jeszcze jedno. Koniec rozmów. Z terrorystami się nie rozmawia.

  1. Herr Wolf

   Ukraina to wewnętrzna sprawa Rosji zgodnie z ONZ.

  2. Wertykal

   Rosja to wewnętrzna sprawa Mongolii - od XIII wieku!

  3. Wyrocznia z Delfy

   Już niedługo i Zakarpacie odłączy się od tego waszego śmiesznego kraju i Polska będzie miała wspólną granicę z Węgrami.

 20. Yh

  Tylko natarcie t34 moze ostudzić zapały NATO!

 21. Misio

  I tyle warte są sny Rosjan o potędze. Putina przeraziły sankcje, a armia NATO nawet jeszcze nie wyszła z koszar. Rosjanom pozostało co najwyżej skamlenie o nieprzyjmowanie Ukrainy do Sojuszu

 22. xxx

  Ruskie to jednak nie mają kokones. Teraz będą musieli się pytać Bidena o pozwolenie.

 23. Olender

  Niech się przyzwyczaja

 24. Eee tam

  Samo takie gadanie świadczy o słabości i autokompromitacji

 25. dropik

  skoro puti mowi , że nato jest w Ukrainie to pora by tam było.

Reklama