Reklama

Geopolityka

Putin przestrzega przed "straszeniem" Pjongjangu

Fot. en.kremlin.ru
Fot. en.kremlin.ru

Potępienie i ostrzeżenie - tak w skrócie można podsumować komentarz Władimira Putina dotyczący niedzielnej próby rakietowej przeprowadzonej przez Koreę Północną. Podczas międzynarodowego forum "Pasa i Szlaku" organizowanego w Pekinie rosyjski prezydent określił działanie Pjongjangu jako "niebezpieczne" i przestrzegł jednocześnie przed "straszeniem" północnokoreańskiego reżimu, które określił jako "niedopuszczalne". 

Temat zagrożenia ze strony Korei Płn. został poruszony w czasie rozmowy telefonicznej Putina oraz nowo wybranego prezydenta Korei Południowej Moon Jae-ina. Jak poinformowało biuro prezydenta Korei, rosyjski przywódca miał zadeklarować gotowość do "odgrywania konstruktywnej roli" w rozwiązaniu kwestii zagrożenia ze strony reżimu Kim Dzong Una.  

Chciałbym podkreślić, że jesteśmy kategorycznie przeciwko powiększeniu klubu państw nuklearnych, włączając w to Koreę Północną. Jesteśmy temu przeciwni i uważmy to kontrproduktywne, niszczące i niebezpieczne.

Władimir Putin, prezydent Rosji

Wypowiedź Putina była reakcją na kolejną próbę rakietową Korei Północnej. Według informacji pocisk Hwasong-12 osiągnął wysokość 2,111.5 km i odległość 787 km. 

Komentarz Putina pojawił się po tym, gdy sekretarz prasowy Białego Domu stwierdził, że północnokoreańskie próby rakietowe mogą wywołać bardziej zdecydowaną reakcję Kremla w związku z zasięgiem wystrzelonego pocisku. Rosyjskie ministerstwo obrony twierdzi, że pocisk spadł do oceanu 500 km od rosyjskiej linii brzegowej, natomiast źródła amerykańskie twierdzą, że rakieta zakończyła lot 96 km od Władywostoku. 

Władze północnokoreańskie kontynuują program jądrowy i próby rakietowe mimo zakazujących rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i międzynarodowych sankcji. Zapowiadają też budowę międzykontynentalnej rakiety balistycznej, która mogłaby dosięgnąć terytorium USA. 

Czytaj też: Atak prewencyjny na Koreę Północną [3 SCENARIUSZE]

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.