Reklama

Geopolityka

Putin: nie pozwolimy na "kolorowe rewolucje"

Autor. kremlin.ru

Państwa należące do Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ) pokazały, że nie pozwolą na „kolorowe rewolucje” - oświadczył w poniedziałek rosyjski prezydent Władimir Putin, odnosząc się do sytuacji w Kazachstanie.

"Kraje OUBZ pokazały, że nie pozwolą na rozchwianie sytuacji u siebie w domu i na realizowanie scenariuszy kolorowych rewolucji" - powiedział Putin podczas wideokonferencji przywódców państw OUBZ.

Organizacja ta skierowała do Kazachstanu siły zbrojne Rosji, Armenii, Białorusi, Tadżykistanu i Kirgistanu, które mają pomóc w ustabilizowaniu sytuacji po ostatnich zamieszkach.

Czytaj też

Putin dodał, że kontyngent OUBZ został wysłany do tego kraju, aby nie dopuścić do podważenia przez "uzbrojone grupy" podstaw władzy państwowej. Siły będą stacjonować w Kazachstanie przez ograniczony okres, a po wypełnieniu misji zostaną wycofane - zapowiedział.

W jego opinii Kazachstan zmierzył się z "agresją międzynarodowego terroryzmu".

Rosyjski prezydent stwierdził też, że cele demonstrujących, którzy wzięli broń do rąk, były odmienne od motywacji uczestników protestów przeciwko cenom paliw. Putin ocenił, że "sytuację wykorzystały destrukcyjne wewnętrzne i zewnętrzne siły".

6 stycznia prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew poprosił OUBZ o wsparcie wojskowe w celu stłumienia protestów. Rzecznik prasowy OUBZ Władimir Zainetdinow przekazał, że liczebność kontyngentu Organizacji w Kazachstanie wynosi do 2,5 tys. osób, "ale w razie potrzeby może wzrosnąć". Kazachski prezydent potwierdził w niedzielę, że siły OUBZ "rozpoczęły już ochranianie budynków rządowych i obiektów strategicznych" w jego kraju.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (8)

 1. Buczacza

  Demokracja i dobrobyt a'la kreml i hehe...

  1. Zniesmaczony

   @Buczu, wy mieliście swój Majdan i jak to się dla was skończyło? Jakie to może mieć konsekwencje dla całej Europy?

 2. Palmel

  to co się tam stało to widać że razwiedka wiedziała o tych przygotowaniach dlatego tak szybko zareagowali

 3. Laky

  Władek jak za kilka lat Talibowie zrobią ci "rewolucje"u ciebie w rosji to wymiękniesz😂😂😉😁😁

  1. Pucin:)

   Władek nie wymięknie!!!! On ich po prostu rozwali!!!!! :) :)

  2. Ziuta

   tiaaaa w kiblu jak sam mówił

 4. ands

  No akurat tu ma rację. Sytuacja jest taka, że niedołężne, USA nigdzie nie jest w stanie doprowadzić do końca swoich przemian. Wszędzie gdzie zaczną trup ściele się gęsto, pieniądze wyciekają, kraj staje się ruiną, a Ci co nieśli światło przemian koniec końców w popłochu pakują się do swoich transportowych samolotów i rozpływają w chmurach. Lepszy niedoskonały Rosyjski porządek, niż chaos jak w Madmaxie.

 5. Autor Widmo

  Paranoja Władimira Władimirowicza nabiera coraz większych rozmiarów. W sprawie Kazachstanu powszechnie wiadomo, że zasadniczo chodzi o złoża Uranu, Bajkonur oraz złoża gazu i ropy naftowej nad którymi Kreml chce mieć kontrolę. A ponieważ Nazarbajew i Tokajew okazali się niewydolni, trzeba było zrobić to po swojemu, czyli jak zwykle. Wiem, że WoWa potrafi czarująco grać na fortepianie, ale ciekawy jestem, czy będzie potrafił zagrać równocześnie na dwa fronty na dwóch fortepianach. Ale jaja ! No tego wszelkie analizy Kremla chyba nie przewidywały.

 6. Pucin:)

  Ja Pucin ;) powiem Putinowi TAK - Nie pozwolę by kiedykolwiek wyciągał ręce po nieswoje. Jak je wyciągnie to mu je przetrącę!!!!

 7. Holub

  Oligarchowie wschodu nie pozwolą aby lud miał czelność protestować przeciwko ich światłym rządom.

 8. Rus (dałn)ol

  Pan Putin chciał powiedzieć że każdy ma siedzieć cicho i robić co jemy na rękę. Bo jak nie to będą strzelać do tłumu jak w Kazachstanie.

Reklama