Geopolityka

Przyjęto protokół akcesji Macedonii Północnej do NATO

Fot. NATO
Fot. NATO

Jak poinformował zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoană na Twitterze, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg uroczyście przekazał premierowi Macedonii Północnej Oliwerowi Spasowskiemu oficjalny list o ratyfikacji protokołu o przyjęciu jego państwa do Sojuszu Północnoatlantyckiego, jako 30 członka NATO.

Kilak dni wcześniej hiszpański Senat poinformował o jednogłośnym przegłosowaniu ratyfikacji protokołu przystąpienia Macedonii Północnej do NATO. Hiszpania była dotąd ostatnim państwem członkowskim Sojuszu Północnoatlantyckiego, które nie zatwierdziło jeszcze formalnie przystąpienia nowego, 30. już członka NATO.

Dotychczasowe starania Macedonii Północnej o przyjęcie do Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także Unii Europejskiej były blokowane przez jej południowego sąsiada i członka obu tych organizacji międzynarodowych — Grecję. Punktem spornym była dawna nazwa tego państwa — Republika Macedonii. Władze w Atenach uznawały używanie przez Skopje nazwy Macedonia za zawłaszczanie historycznego i kulturowego dziedzictwa starożytnych Macedończyków, których uznają za część własnego dziedzictwa. Grecy obawiali się także potencjalnie w przyszłości ewentualnych roszczeń terytorialnych do greckiej prowincji Macedonia.

W czerwcu 2018 r. ostatecznie doszło do porozumienia na linii Ateny-Skopje. Na jego mocy Grecja zgodziła się na integrację północnego sąsiada z NATO i UE, w zamian za zmianę nazwy państwa na Republika Macedonii Północnej. W efekcie tego w lipcu 2018 roku na szczycie NATO w Brukseli macedońskie władze otrzymały zielone światło, do rozpoczęcia procesu przystępowania do NATO. 6 lutego 2019 roku Macedonia Północna podpisała protokół akcesyjny do Sojuszu Północnoatlantyckiego jako potencjalny 30. członek NATO i rozpoczęła się jego ratyfikacja przez kolejnych członków sojuszu. 4 kwietnia 2019 roku protokół ratyfikacji tego państwa do Sojuszu Północnoatlantyckiego został niemalże jednogłośnie przyjęty przez Sejm RP.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.