Geopolityka

Przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO w Kijowie

Fot. NATO
Fot. NATO

Generał Petr Pavel, Przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO, odbył oficjalną wizytę w Kijowie, gdzie spotkał się z władzami ukraińskimi. Podczas spotkania omówione zostały kwestie bezpieczeństwa regionalnego, a także sprawy związane z modernizacją Sił Zbrojnych Ukrainy.

W dniach 20-22 kwietnia gen. Petr Pavel odbył oficjalną wizytę w Kijowie, gdzie spotkał z ukraińskim ministrem obrony Stepanem Poltorakiem, sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksandrem Turczynowem oraz szefem Sztabu Generalnego gen. Wiktorem Mużenko. W czasie wspólnych rozmów poruszana była tematyka bezpieczeństwa, sytuacji na Ukrainie, a także reforma ukraińskiego sektora obronnego, w szczególności modernizacja armii.

Zgodnie z komunikatem NATO czasie spotkania gen. Petr Pavel mówił o wysiłkach, jakie rząd ukraiński wkłada w reformę armii, a także o widocznych postępach w systemie dowodzenia i kontroli, jak również logistyce. Podkreślił również zaangażowanie NATO do współpracy z Ukrainą, czego wyrazem jest zaproszenie do udziału w Szczycie Sojuszu podczas posiedzenia Komisji NATO-Ukraina. Zaakcentował przy tym, iż dialog polityczny jest niezbędny do pokoju na świecie.

Ostatniego dnia gen. Pavel wygłosił przemówienie na zakończenie 16. Międzynarodowego Tygodnia w Kijowie, organizowanego przez NATO Defence College przy współpracy ze Szkołą NATO w Oberammergau oraz Uniwersytecie Obrony Narodowej Ukrainy w Kijowie. W swoim wystąpieniu gen. Pavel skoncentrował się na obecnym krajobrazie zagrożeń i adaptacji NATO do ich przeciwdziałania.

 

Komentarze